Cum Sa Scriem Si Sa Vorbim Corect Romaneste

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by vasile78 View Post
    Te-ai suit cu picioarele pe limba romana scrisa incercand sa ne arati cat de inculti sunt altii...
    ti-a scapat una ...
    " sa ne educam copiii si prietenii
    Last edited by Cristi_Xp; 15 September 2011, 21:35.
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • Niki m-ai omorat cu apostroful in loc de cratima. Lenesule, nu vrei sa urci cu degetul mai sus pe tastatura, nu?

      Comment


      • Rau esti, bre Cezare.

        Dar pentru tine, am sa-ncerc sa ma reabilitez.



        Edit: si da, de lenes ce sunt, m-am obisnuit sa folosesc apostroful in loc de cratima.
        Last edited by Niki; 7 April 2012, 18:55.
        If it ain't broke, don't fix it!

        Comment


        • Stiu ca esti lenes, ca doar am vb cu tine live, si esti departe de orice fel de agramatism.

          Comment


          • Nici chiar asa... esti sigur ca nu ti-am spus niciodata ca nu-mi placE manelili?
            If it ain't broke, don't fix it!

            Comment


            • Ne plac amandurora. Ai uitat cand am ascultat manele? Chiar atunci cand ti-am dat masina. Remember?

              Comment


              • Remember bre, dar nu voiam sa-ti sifonez imaginea, ca a mea oricum e praf.
                If it ain't broke, don't fix it!

                Comment


                • Te stiu, esti din secta anti-Pucioasa.

                  Comment


                  • Originally posted by andreicry View Post
                    din pacate pentru noi, la modul cum se face scoala in Romania, ne asteptam ca in curind sa nu mai stim nici macar sa citim. Degeaba incercati sa-i corectati pe acei ce au lipsit DE la orele de limba romana,(ce cauta virgula aici?) fiindca invatarea se face la virsta adecvata. (cum se spune: calul batrin nu se va obisnui sa fie inhamat). Atita vreme cit valorile din Romania sint manelisti si fatuci mai mult dezbracate, atita vreme cit elevii sar la bataie cu profesorii, nu putem astepta nimic mai mult. Putem sa incercam sa ne educam copii si prietenii (nu stiu daca chiar vom reusi), cel putin vom avea constiinta impacata ca am incercat.
                    Inca o greseala... ca sa nu ne mai legam de cele de topica.
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment


                    • Daca tot nu vrea nimeni sa posteze pe thread-ul asta, ma apuc eu sa sterg praful care s-a asternut pe aici.

                      O greseala care se face in mod frecvent, si pe forum, si in viata de zi cu zi, este omiterea prepozitiei "pe", atunci cand este cazul.
                      Daca este subiect (cine?, ce?), este "care".
                      Daca este complement direct (pe cine?, ce?), este "pe care".

                      Ex. Masina care mi-a taiat fata, era albastra.
                      Masina pe care am vazut-o era albastra.
                      Este incorect: Masina care am vazut-o era albastra.

                      Masina care este a mea.
                      Masina pe care am ales-o.
                      Este incorect: Masina care am ales-o.
                      Last edited by vitriol; 12 September 2012, 03:20.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Alta problema des intalnita pe spatiul internautic, este scrierea cu î din a.

                        O sa explic cat se poate de simplu ca sa fie cat mai usor de inteles si de memorat.

                        1. î-ul se foloseste la inceputul si la sfarsitul cuvintelor.
                        ex. îndată. Este gresit - andata (ândată - cu diacritice)
                        a urî. Este gresit - ura (urâ - cu diacritice + desi asta se confunda cu ură)

                        2. â (î din a) se foloseste doar la mijlocul cuvintelor.
                        ex. a ramane (a rămâne - cu diacritice), este gresit - a ramine (a ramîne)
                        cateva (câteva - cu diacritice), este gresit - citeva (cîteva)

                        Exceptii:
                        1. daca prin compunerea cuvintelor un î initial ajunge la mijlocul cuvantului final, se foloseste î din î.
                        ex. bineinteles (bineînțeles - cu diacritice) bine + inteles = bineinteles
                        neincetat (neîncetat - cu diacritice) ne + incetat.

                        2. sant (sânt), santem (sântem), santeti (sânteți), vor fi intotdeauna: sunt, suntem, sunteti.

                        P.S. Am pus si varianta cu diacritice pentru ca pe net nu prea se foloseste aceasta formula.
                        Last edited by vitriol; 13 September 2012, 15:29.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Cand folosim "sa", "s-a" si "".

                          "sa" se foloseste atunci cand se inlocuieste cu "lui/ei".
                          ex. fiica sa (in loc de fiica lui/ei)
                          parerea sa
                          masina sa

                          "s-a" se foloseste atunci cand exprima o actiune trecuta
                          ex. el s-a dus sa se plimbe.
                          masina s-a strica.

                          "să" nu se scrie niciodata "s-ă"
                          ex. să faca, să dreaga, să stie.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Cand folosim "va", "v-a" si "".

                            Stiu ca sunt tot felul de explicatii pe net, care mai de care mai stufoase si mai trecute prin toata gramatica limbii romane, dar cel mai simplu mod (multi semidocti nu sunt de acord cu acest mod de a explica problema, dar asta e) de a retine, este asta:

                            Cand vrem sa scriem despre o actiune viitoare, spunem "va".
                            ex. va merge, va face, va drege
                            gresit: v-a conduce masina, v-a invata sa scrie

                            Cand vorbim despre o actiune trecuta, scriem "v-a"
                            ex. v-a dat banii?, v-a reparat masina?
                            gresit: va facut sa mergeti, va luat nota de plata la restaurant.

                            Si mai este "" care nu se scrie niciodata "v-ă".
                            ex. place forumul? plac carnea?
                            Last edited by vitriol; 18 September 2012, 00:46.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Bah, io zic sa eSplici cum sta treaba cu "dupa" si "de pe".
                              If it ain't broke, don't fix it!

                              Comment


                              • sustin ce-a zis Niki

                                personal imi place sa dau exemple cand greseste cineva, mai ales la partea cu "dupa" sau "de pe" .. gen : da-mi cola de pe masa....gresit e : " da-mi cola dupa masa" .... pai ori e pe masa , sau "dupa"/langa masa ?
                                " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google