Cum Sa Scriem Si Sa Vorbim Corect Romaneste

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Sa Scriem Si Sa Vorbim Corect Romaneste

    Salut stimati colegi de forum. Dupa multa vreme petrecuta citind diferite topicuri de pe acest forum am hotarat ca ar fi util un astfel de topic in care sa incercam sa pastram limba noastra cea dulce asa cum e ea si sa incercam sa evitam denaturarea ei. Multa lume va poate judeca dupa cum scrieti sau nu corect intr-un CV, scrisoare de intentie, scrisoare de dragoste, Yahoo Messnger, e-mail, etc.

    Am sa iau diferite exemple gasite pe forum si am sa explic de ce nu e corect si cum e corect sa scrii acel cuvant.

    Topicul de astazi exemplifica folosirea incorecta a vocalei multiple "i" la sfarsitul unor cuvinte sau omiterea unui 'i' cand trebuie folosit dublu/triplu.

    'i" se poate dubla si tripla numai in anumite conditii speciale pentru cuvinte ca:
    fii (adica imperativul de la verbul 'a fi' sau pluralul de la fiu/fecior)
    fiii (articolul hotarat pentru cuvantul de mai sus)
    copii - pluralul de la copil/verbul a copia la pers 1 si 2 singular (Eu/Tu copii la matematica )
    copiii - articolul hotarat de la copii
    Sunt cazuri cand acest 'i' dublat sau triplat nu este folosit corect cand trebuie: copi in loc de copii, copii in loc de copiii.

    In general nici un verb nu se poate termina in 2 sau 3 de 'i' (cu exceptia ex de mai sus pt verbul 'a fi': Fii cuminte Gigel) si de aceea formulari de genul: "unde pot gasii" sunt cel putin amuzante.

    Alt exemplu des intalnit este omiterea ultimului 'i' pentru verbul 'a fi' cand e folosit la imperativ: Fi cuminte Gigel in loc de Fii cuminte Gigel.

    Atat pentru astazi si va rog sa nu aruncati cu rosii in mine .
    http://www.imbunatatiri-logan.weebly.com

  • #2
    Ca tot veni vorba
    Attached Files
    http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=217

    Comment


    • #3
      foarte tare topicul ! presimt ca o sa postez des aici.

      primul exemplu care imi vine in minte e confuzia dintre 'va' si 'v-a'. desi mai demult o greseala frecvent intalnita era omiterea cratimei, acum observ ca din dorinta de a scrie cat mai corect, se pun cratime peste tot : ' v-a place ' sau ' ce face-ti '

      Comment


      • #4
        Foarte tare frate, nu prea am fost eu la orele de "Limba Romana" dar thread-ul asta e benefic, poate lamurim logica "i-ului " dublat, am observat ca si nevasta-mea il foloseste in SMS-uri... I-mi vine sa-i dau cu rigla peste degete ) !

        Comment


        • #5
          vasile deja ai gresit la " i-mi vine " se scrie " imi vine " . nu o lua in nume de rau, te rog
          " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

          Comment


          • #6
            Originally posted by vasile78 View Post
            I-mi vine sa-i dau cu rigla peste degete ) !
            stiu ca nu se da quote la ultimul post dar de-abia am pomenit greseala asta: ce cauta cratima la imi ? iti i tie?

            Comment


            • #7
              Daca tot suntem la "limba gramatica"... orice propozitie se incepe cu litera mare.
              Sper ca am scris corect.
              sigpic

              Comment


              • #8
                La ce ora suna clopotelul ? Avem si pauza ?

                Bafta in ce vrei sa faci ciprisor , sper sa fie ceva benefic si sa nu existe suparari intre asa zisele " mustrari " la adresa felului in care " tastam " ...

                Comment


                • #9
                  Dupa cum am scris ... "nu prea am fost eu la orele de "Limba Romana" si i-mi asum greselile (in momentul asta sunt bun la multe numai la gramatica nu). Playmo si anca acuma luati-mi pielea, ca sunt semi analfabet, da sa stiti ca la "oral" ma descurc foarte bine!!! Mai bine emigrez in Anglia, aia sunt mai indulgenti !

                  Comment


                  • #10
                    azi am citit , deci am fost la ore.
                    de maine absentez

                    Comment


                    • #11
                      buna observatia anca dar cred ca in centrul atentiei sunt cele de gramatica si ortografie, nu de punctuatie pentru ca regulile de punctuatie on-line sunt subiective.

                      eu personal scriu cu spatii in posturi ca sa fie lizibil.

                      las spatii de cate un rand intre fraze sau propozitii principale ca sa se faca distinctia intre idei, corect ar fi cu alineate, nu ? dar, din nou, nu ar mai fi la fel de lizibil, si fiind un forum, as posta degeaba.

                      apostrofurile, accentele de asemenea sunt subiective in scris. tu spre exemplu ai folosit 'î' dar nu ai folosit nici 'ţ' sau 'ă', desi aveai cuvinte care contineau literele respective. cum ziceam, astea nu sunt reguli care ar putea avea un efect dramatic in scrisul de mana, in comparatie cu ' v-a ' sau ' i-mi ' pe care daca le scriem asa intr-o cerere spre exemplu, nu da bine deloc.

                      valeriuciprian, da, perfecta dreptate dar din nou, am observat ca e mai aerisit postul asa si am preferat sa scriu cu literele mici.


                      vasile, esti de coma de-abia ti-au sarit fetele in cap si tot cu cratima ai scris ' imi '

                      Comment


                      • #12
                        Eu o sa chem un profesor de romana ca sa supervizeze tot ce scriu pe forum... sper sa nu dati ban celor ce scriu "agramatic" pe forum , pentru ca eu ma car primul! )

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by anca16v
                          ...in caz cineva imi va atrage atentia ca am gresit undeva, ii raman datoare ca mi-a dat ocazia sa mai invat ceva....
                          Originally posted by anca16v
                          Nu iti i-a nimeni pielea,

                          E "ia" nu "i-a". Cu placere! :P
                          http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=217

                          Comment


                          • #14
                            Intentia mea era sa cream un topic util nu un spatiu de cearta. Sa ne limitam la exemple fara a da nume si fara a face conversatie fara rost. Daca se poate, de acum sa mergem in aceasta directie.
                            http://www.imbunatatiri-logan.weebly.com

                            Comment


                            • #15
                              Pai oare de la ce verb o veni "ia"?Raspund eu:a lua;"a" nu vine de la niciun verb.
                              Daca stam sa o luam asa sunt greseli gramaticale in majoritatea posturilor, si nu cred ca se poate face ceva.Parerea mea.
                              PS:mai nou se scrie "nicio", "niciun",etc...Inainte se scria "nici o"...etc.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google