Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai da, ne-am uitat; ca majoritatea romanilor.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Nu spun ca nu vreau sa vad nationala de fotbal la un turneu final, dar totodata imi e teama de niste infrangeri cu 0-4 pe acolo.
      Uitati-va la rugby. Acolo jucam aproape la fel de prost dar mai castigam din cand in cand.

      Comment


      • Cu nationala de rugby, indraznesc sa spun ca nu prea ai dreptate; ai vazut ultimile meciuri si ai vazut ca au jucat prost?. In rugby, e un pic diferita optica prin care apreciezi un meci (lupta intre linii-pachete, castiguri in gramada, incercari, eseuri, daruirea in teren) chiar daca in final rezultatul pe tabela e cel ce desemneaza invingatorul.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • La rugby vezi spectacol, daruire, acolo sunt Barbati, nu ai sa vezi mistocareala cum e la fotbal, unde joaca fatalai, fara "armata facuta", metrosexuali.

          Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • Rugby-ul nu poate fi comparat cu nici un alt sport de echipa; un eseu marcat poate valora uneori cat o victorie.
            Cine nu a trait printre rugbysti nu poate intelege ce se ascunde in spatele acestui sport; camaraderie adevarata, daruire, altruism, fair-play si foarte multa munca.
            De aceea zic sa nu-l comparati cu niciun sport; rugby-ul e unic, in felul sau.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Originally posted by IancuMIC View Post
              Cu nationala de rugby, indraznesc sa spun ca nu prea ai dreptate; ai vazut ultimile meciuri si ai vazut ca au jucat prost?. In rugby, e un pic diferita optica prin care apreciezi un meci (lupta intre linii-pachete, castiguri in gramada, incercari, eseuri, daruirea in teren) chiar daca in final rezultatul pe tabela e cel ce desemneaza invingatorul.
              Am urmarit toate meciurile nationalei de rugby la CM, m-am uitat si la altii ce joaca. Urmaresc de 25 de ani meciuri si din Turneul celor 6 natiuni, si din meciurile celor 4 grei din emisfera sudica, zic eu ca mi-am facut o imagine despre jocul asta.
              Ca daruire, angajament, dorinta-stam bine.
              Ca tactica stam bine.
              Punerea in aplicare a schemelor de joc-aiici calitatea jucatorilor isi spune cuvantul, gresim multe pase, scapam mingea inainte, transformarile sunt cam la 50%, suntem dominati pe linia de trei sferturi, doar la gramezi confirmam.
              Pai in primul meci, cu Franta, Vlaicu a fost cel mai slab de pe teren. Nici cu Canada nu a stralucit.
              Deci nu compar Romania cu Franta si Irlanda, cu aia nu facem fata decat 30 de minute.
              Dar Canada e sub nivelul nostru, nu trebuia sa fie asa greu sa-i invingem.
              Pai cu Italia sper, dar cam atat. Broscarii joaca mult peste noi.

              Ai vazut Georgia? Dar Japonia? Tari fara traditie in rugby, ne-au ajuns si ne-au intrecut.
              De la pretendenta la afilierea la Turneul celor 5 natiuni, a ajuns Italia sa fie invitata, iar noi incasam scoruri de 3-100 de la Anglia.
              Am fost jos, acum am urcat un pic. Dar nu suficient. Echipe gen Fidji, Samoa, ne bat la orice ora.

              Parca as vrea sa invingem si noi alte echipe, nu doar Spania, Portugalia, Canada si alte nume exotice in rugby. Noi avem traditie.
              Last edited by mr.K; 9 October 2015, 11:29.

              Comment


              • In '80 am invins Franta cu 15-0. Pe atunci aveam campionate pana la nivelui echipelor de tineret, 18-22ani, care erau pepiniere pentru echipele din esaloanele 1, si 2. Acum, nu mai avem...De unde sa aduni jucatori, daca nu din echipele din esaloanele inferioare?
                Intre timp, ca in orice alt sport de echipa (vezi echipa de handbal masculin anii 70-80)avem urcusuri si coborari. In acest moment cred ca suntem in urcare.
                Last edited by IancuMIC; 9 October 2015, 13:16.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Te inseli, e o "ploaie de vara", tipic noua , nimic nu ducem cu bine la capat, ne inecam ca tiganu la mal, totul pleaca de la sportul de masa, "de la gradinita", cum a disparut "Daciada", gata s-a dus totul.

                  Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                  „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • Ma nene, ma lesi?
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Iancu, in anii '80 sportul avea finantare, nu erau multi bani dar totusi erau. Ca in oricare ramura sportiva. Iar rugby-ul nu e un sport care sa atraga prea multi spectatori platitori la noi, asta se intampla in Australia, N. Zeeelanda, Anglia, Franta.
                      Acum sunt alocati bani doar in masura in care se poate fura din ei, vezi CSM Bucuresti, Baia Mare, Petrolul.

                      Comment


                      • O altfel de ruletă rusească..., cu piese japoneze!

                        Comment


                        • Avand ceva timp la dispozitie in dimineata asta, din sila de a sta la coada la vulcanizare la inceputul lui nov. sau dec. sau de a schimba singur ca in anii precedenti gumele (ma doare shalili), azi am trecut la rotile de iarna. In 15-20min. m-a rezolvat autosoftu, cu tot cu echilibrat.
                          Senzatia de rulaj moale, stil perna e destul de mijto, logic, fiind mai moi decat alea de vara...dar in rest...deja mi-e dor de alea de vara.

                          Hai, iarna, hai!

                          Comment


                          • Peste doua saptamani, cand ajung acasa, le execut si eu. Poa' sa fie si 35 de grade afara, tot le pun. De fapt, macar vreo 22 sper sa fie, ca n-am chef sa (de)montez roti la 12 grade.
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • Daca mai da cu doajda grade plus, le scot p-alea de vara sa le spal la furtun, ca azi le-am varat la iernat asa jegoase (noroi, praf, azbest sau ce dracu' de reziduu ramane de la placute - ca azbestu' parca stiu c-a fost interzis, parca) cum erau.
                              Desi...parca vad ca asa o sa zaca pana-n martie, ca vorba aia...nu sufera gumele de jeg.

                              Comment


                              • ale mele asteapta rabdatoare pe jante la logan si la ford. nu mai trebuie echilibrate nu ? au fost echilibrate acum un an...
                                la astra parca nu i-as pue gume de iarna. merg prea putin ... mai bine o "iernez" cand e zapada pe jos.
                                o/____\o
                                (i)
                                .........

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google