Care soferi va enerveaza cel mai tare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu iau apararea soferilor de taxi, dar daca ai sta si tu 12-13 ore in trafic, n-ai mai fi asa amabil. ce ma enerveaza la ei este, ca de unde prin 2004 se grabeau in toate felurile, acum conduc cel mai incet si in dorul lelii. mai ales daca sunt ocupati. se roaga sa prinda 3-4 semafoare. dar si in rest,merg la consum.
    Last edited by B997NDL; 11 December 2014, 15:15.

    Comment


    • Pe mine, cel mai mult ma enerveaza soferii care nu imi dau prioritate si-mi lovesc masina ) Caz real, intamplat de curand. Nenea venea din stanga, avea un mare STOP, dar avea si orbul gainilor, asa ca... buf!
      Pe langa asta, ma mai enerveaza aia care se cred mari soferi, dar taie benzile la fiecare 20 de secunde... Mda...
      MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

      Comment


      • Originally posted by MARIVS View Post
        Pe langa asta, ma mai enerveaza aia care se cred mari soferi, dar taie benzile la fiecare 20 de secunde... Mda...
        in bucuresti e un "must", daca nu vrei sa faci 2-3 ore pe drum.

        Comment


        • Originally posted by einstein1984 View Post
          Nemtii ce naiba fac cand merge un adorimit cu 110 pe banda 2 cu banda 1 libera? Stau toti in coloana in spatele lui si asteapta, ca la flashuri am auzit ca te duci sa vezi un judecator daca esti prins, idem si daca il urmaresti prea aproape.
          De fapt, în Germania, se circulă cel mai mult pe benzile 2 şi 3. Pe banda 1 stau în general tirurile şi dubele limitate la 90 km/h. Şi e destul de populată banda aia, aşa că dacă vrei să mergi cu mai mult de 100 km/h, eşti nevoit s-o cam ignori. Când e un "adormit" pe B2, se depăşeşte pe B3. Oricum, cum ai zis tu, 110 km/h, cam aia e viteza cu care se merge pe B2. Aia-i oarecum constantă. Pe B3 se fac depăşirile, după care se trece la loc pe B2.

          Cam aşa arată o zi obişnuită, din timpul săptămânii. N-o să-i vezi pe ăia de pe B3 făcând din faruri sau încercând să depăşească prin dreapta prea des. Chiar dacă vin cu 180 km/h şi dau de unul cu 130, aşteaptă cuminţi să-şi termine ăla depăşirea, să se dea pe B2, după care merg mai departe.

          Mie asta mi-a plăcut în Germania, e traficul mai "civilizat", te înţelegi altfel cu participanţii. Mai ales prin oraşe, am străbătut Berlinul dintr-un capăt în celălalt fără să fiu nevoit sau forţat să schimb banda. Nu prea îţi taie faţa, nu se bagă dacă văd că n-au loc, nu îşi lasă maşina în mijlocul benzii cu avariile puse. E totul mai în tandem, aşa, se circulă oarecum constant.

          Ca exemplu, pe autostradă, la intrările pe autostradă, dacă e liber, mai toţi de pe B1 se trag pe B2, ca să nu-i mai facă pe ăia care intră pe autostradă să aştepte.

          Comment


          • Originally posted by Ivan Marian View Post

            Pai in weekend dai de soferii de DUMINICĂ si aia dau la orice vad prioritate
            Deci, impresia ta nu este gresita, este justificata. Tot ce trebuie sa faci ca sa iti dispara impresia de prioritate, este sa faci drumuri prin Bucuresti si in timpul saptamanii. Atunci o sa ai impresia ca esti impins de la spate.

            Vreau sa zic ca in momentul cand ajung spre casa am impresia de prioritate, nu acolo
            Ce-i drept nu prea m-am nimerit in traficul bucurestean in timpul saptamanii, pentru ca vin doar in weekend.
            Dar, daca e asa cum zici, cum rezistati? Toti amicii mei de acolo se plang de trafic infernal, si ca circula cate unul in masina, aglomerand soselele. Nu e mai comod/rentabil sa se circule cu metrou, tramvai etc?
            Last edited by balooo; 11 December 2014, 16:10.
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by Ivan Marian View Post
              Iar eu unul, urasc soferii de taxi. De la o vreme sunt anormali rau de tot, au luat-o razna...sau mi se pare mie?
              Ti se pare. Asa au fost dintodeauna.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Originally posted by B997NDL View Post
                in bucuresti e un "must", daca nu vrei sa faci 2-3 ore pe drum.
                De fapt, eu unul sunt de părere că exact din cauza asta e traficul aşa cum e prin Bucureşti. Odată îi ai pe ăştia care frânează 10 maşini ca să îşi facă ei loc sau depăşesc coloane la semafoare, circulă pe linia tramvaiului, pe urmă îi ai pe ăia care-ţi opresc pe banda 1 cu avarii sau în intersecţie, ca să-i ocolească cu toţii, că na, trebuie să-şi ia omul covrigi şi să oprească la 1m de covrigărie, ăia care întorc pe linii continue, nu ştiu să păstreze banda în giratorii sunt "bonus". Toţi ăştia, pentru pentru că sunt ei grăbiţi, incomodează şi încetinesc mulţi alţi participanţi la trafic.

                Sunt destul de convins că Bucureştiul ar deveni foarte "liniştit" din punct de vedere al condusului dacă s-ar respecta regulile elementare de circulaţie.

                Comment


                • nu e deloc asa. vino la ora de varf pe iuliu maniu, unde se pune rosu la fiecare 10-15 secunde, ca sa fluidizeze strada care merge spre podul basarab, sau pe sos colentina,tot la ora de varf, si sa te vad cum circuli tu mai bine daca stai in coloana.
                  bururestiul pur si simplu nu face fata traficului. am inteles ca sunt vreo 2 milioane de masini. si creste numarul pe zi ce trece.
                  noroc ca mai sunt unii doar "de duminica".
                  Last edited by B997NDL; 11 December 2014, 16:37.

                  Comment


                  • Originally posted by balooo View Post
                    Nu e mai comod/rentabil sa se circule cu metrou, tramvai etc?
                    Sunt destui cei care folosesc transportul in comun ( s-ar putea mult mai bine, dar e lenea mare), altfel ar fi si mai grav. Nu numai bucuresteni sunt in trafic, cel puțin 30% sunt din provincie, în cursul saptamanii.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Originally posted by B997NDL View Post
                      nu iau apararea soferilor de taxi, dar daca ai sta si tu 12-13 ore in trafic, n-ai mai fi asa amabil.
                      Da mah, stau o laie 12-13 ore-n trafic.
                      Din orele alea mai mult de jumatate din perioada si-o petrec stationand prin statiile de itb, sau pe trecerile de pietoni, sau in scuaruri si sau in intersectii...sau pe banda 1.
                      Da' stiu, ai tu tovarasu' ala al tau taximierlist care-ti povesteste ce bulanjii ie "civilii" astia cu masini mici.

                      Comment


                      • tu crezi ca e viata usoara ? de-abia faci planul dupa vreo opt ore si, cand esti mai rupt, trebuie sa lucrezi pentru tine. iti spun eu ca nu ti-ai dori.

                        Comment


                        • Ptr. nimeni care practica o meserie cinstita nu e viata usoara, asta-i clar, cel putin in romanika.
                          Da' nu stiu cum sa-ti zic...astia-s cam ultima categorie carora le-as plange de mila...hai cu maimuta aia ca am de scos planu'!

                          Comment


                          • Originally posted by einstein1984 View Post
                            Opresti la fiecare trecere, chiar daca nu sunt pietoni PE trecere ca sa te asiguri de asta?
                            Colegul facea referire la faptul ca el uraste soferii (de pe drumul cu prioritate) care il atentioneaza ca trebuie sa cedeze trecerea, desi el deja e constient de asta. Si eu am tendinta uneori sa dau un claxon scurt (lung mi-e rusine, ca ph2 are claxonul lu' Miss Daisy), asta pentru simplul fapt ca multi cretini la volan au impresia ca sunt zmei : "las ca ies pana ajunge ala".

                            Mie nu-mi plac aia plini de adrenalina, de regula generatia tanara si/sau astia care sunt soferi de tir, si cand apuca pe titireze fac minuni. Am vazut niste depasiri efectuate de astfel de indivizi, momente in care regret ca nu am camera pe bord (al dreaq ce preturi au).

                            Comment


                            • ce preturi? ca cele mai eftine incep de la 1 meleon juma' in sus. juma' de rezervoir si gata kamera.

                              ia uite, si mai ieftin de atat:

                              Camere Video Auto la preturi atractive. Gama variata de produse. Garantii pe masura, livrare in toata tara, optiune de retur. In Bucuresti livrarea gratuita si in aceeasi zi
                              Last edited by Kojak; 11 December 2014, 19:55.

                              Comment


                              • Nea Kojak, io-s romanul ala care nu-si permite lucruri ieftine ) Ca de-asta mi-am luat de pe ebay, filmeaza full hd ) Da' in rezolutie de te doare bibilica, plus ca e imaginea mai bleaga decat un frame-by-frame. Si ca sa te apostrofez, de unde juma' de rezervoir, cand ligheanu' meu e maxim cu 3 linii ( si atunci imi place sa cred ca i-am facut plinul) .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google