Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La ei se poate....
    Ma Jian, fost ministru adjunct pentru securitatea statului, a fost condamnat joi la închisoare pe viaţă pentru luare de mită, informează agenţia Xinhua.

    „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

    Comment


    • A scapat ieftin. S-a putut si altfel, pierderea vietii, nu doar a averii. Un primar acuzat de coruptie de 150 mil $.
      A former deputy mayor of a Chinese city has become the first official to be sentenced to death since President Xi came to power in November 2012 and vowed to get tough on corruption.A Chinese court decided that the crimes of Zhang Zhongsheng, who was accused of taking £120 million in bribes,

      Comment


      • Originally posted by CostiC View Post
        La ei se poate....
        Ai vrea sa se poata si la noi ca la comunisti? Aaaa... uitasem ca tu esti cu stalinistii, scuze.
        Eu zic sa fie si la noi ca la chineji. Tot inainte spre comunism!

        Comment


        • Sa ne amuzam despre interpretari.... https://www.youtube.com/watch?v=0DHO-NrD8Y8

          Comment


          • Originally posted by gecmc94 View Post
            Eu nu cred ca Valcov este creatorul programului economic al PSD. Sunt alte creiere in economie care au pus baza actiunilor ce se intampla acum. Eu cred ca Valcov este doar un "front-man"
            Nu e important daca e sau nu “o primadona” (eu cred ca e), in interviul ala prin el vorbea psd.

            Originally posted by gecmc94 View Post
            Intr-un interviu din seara asta, Dragnea a facut primele acuzatii destul de clare de masluire a ratei ROBOR de catre bancile participante la fixing (asa se cheama procesul de stabilire). Eu cred ca masluirea este reala. O sa vedeti, s-a intamplat peste tot.
            “Apucaturili” sunt aceleasi peste tot.
            UE va scapa de euribor iar GB vrea sa scape si ea de libor.


            Originally posted by Silviu View Post
            Evident ca metoda actuala lasa loc de manevre dar prin ce au propus ei nu stiu cat o sa ajute sa scada ROBOR.
            Momentan “da-ndarat”, urmarim cu interes.
            Altfel, se stie ca isarescu, de regula, e “pretenul” bancilor.

            "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

            Comment


            • Cred ca tot timpul dupa sarbatori ROBOR a scazut si explicatia e simpla: prezenta lichiditatilor in piata datorata cheltuielilor masive de sarbatori. Sa vedem ce se intampla mai departe.
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • O fi simpla dar imi pare incorecta. ROBOR la 3 luni este dobanda pentru depozite interbancare pe termen de 3 luni, nu overnight, nu o sapt. Acestea, mai ales overnight, sunt instrumentele pe care bancile le folosesc pentru a-si regla bilanturile de sarbatori cand fluxurile de numerar variaza datorita comerciantilor. Retelele de comercianti nu fac depozite pe 3 luni, ei pun imediat presiune pe cursul valutar pentru a deconta importurile din corporatiile lor.

                Dupa parerea mea, scaderea ROBOR 3M indica o asteptare de dezinflatie (de reducere a inflatiei). Posibil sa vedem si in statistici o inflatie in scadere sub 3%.
                Last edited by gecmc94; 4 January 2019, 12:04.

                Comment


                • Cred ca faci o confuzie intre ROBID si ROBOR. ROBID reflecta rata media a depozitelor interbancare.
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • Originally posted by Silviu View Post
                    Cred ca tot timpul dupa sarbatori ROBOR a scazut si explicatia e simpla: prezenta lichiditatilor in piata datorata cheltuielilor masive de sarbatori. Sa vedem ce se intampla mai departe.
                    E o explicatie la indemana acum. Eu cred insa ca va da-ndarat (ca magarusu) in continuare, nu cred ca bancile isi permit sa plateasca taxe pe total active la ce depaseste robor 2%. Nici sa "umfle" actualele dobanzi/comisioane.In plus statul va emite contiinu, incepand cu anul asta, obligatiuni pentru populatie cu dobanda sensibil mai mare. Dar urmarim cu interes (nu personal, am 0 credite).
                    "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                    Comment


                    • Originally posted by Silviu View Post
                      Cred ca faci o confuzie intre ROBID si ROBOR.
                      Nu face nicio confuzie intre robor si robid.

                      Originally posted by Silviu View Post
                      ROBID reflecta rata media a depozitelor interbancare.
                      Afirmatia nu e falsa insa nu e de “piata”. Piata banilor e la fel ca bursa, se vand si se cumpara. Robid-ul e echivalentul long-ului, adica cumparare, pe bursa iar robor-ul e echivalentul short-ului, adica vanzare, pe bursa. In practica bancile nu fac depozite la alte banci ci dau imprumuturi altor banci, chestie de semantica.. Deci robor e pretul banilor oferiti ca imprumut/”vanduti” de o banca iar robid e pretul oferit de o banca pentru banii cere vrea sa-i imprumute/”cumpere”.
                      Last edited by gogeala; 4 January 2019, 14:14.
                      "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                      Comment


                      • Originally posted by gogeala View Post
                        E o explicatie la indemana acum.
                        e statistica, cel putin pe ultimii 4 ani.

                        Nu face nicio confuzie intre robor si robid.
                        Mai citeste odata ce a scris gecmc94. A scris "depozite interbancare" fara a specifica "atrase" sau "plasate". Nespecificand acest aspect, logic e sa te gandesti la depozitele plasate de altii la banca deci depozite "atrase". Deci robid. Daca intr-adevar se referea la "depozitele interbancare plasate" atunci da vbim de robor.

                        Din acest motiv am scris "cred" ptr ca nu eram sigur la ce se refera mai exact.
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • Pot fi de acord cu ambele afirmatii.
                          Eu spusesem ca nu se insala daca se tine cont de tranzactiile incheiate, robid-ul si robor-ul "tind" sa aiba aceiasi valoare. Asta intr-o piata corecta.
                          "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                          Comment


                          • Daca tot ati deschis acest subiect al ROBID/ROBOR, mie mi se pare ca este o confuzie grozava in definirea acestor notiuni. Sau poate sunt eu intr-o stare de confuzie generata de propriile lipsuri.

                            Si limbajul romanesc este putin deformat pentru ca noi "oferim" un pret la licitatie, cand vrem sa cumparam ceva. Cand de fapt facem un "bid", "licitam". Cel care ofera sau cere este cel care pune in vanzare produsul. In cazul situatiei interbancare, de vanzare sunt banii. Si o banca are bani de oferit si merge pe piata cu o intentie de a-i vinde, oferindu-i contra unui cost de 5% (pretul ask sau offer). O banca ce cere bani, ii vrea cu imprumut, si este dispusa (nu sa "ofere" un pret ci) sa liciteze un pret (bid) de 4%. O alta banca, mai flamanda, face un bid de 4.5%. Daca vanzatorul este de acord, va reface oferta la 4.5% si gata, depozitul este creat de la vanzator la cel care a licitat 4.5%. Cand un depozit este creat BID = ASK altfel "no deal". Cele doua preturi devin identice.

                            Intrebarea originară de calcul al LIBOR, pusa de Thomson Reuters suna asa:
                            “At what rate could you borrow funds, were you to do so by asking for and then accepting inter-bank offers in a reasonable market size just prior to 11am?”
                            Bancile erau intrebate la ce dobanda au putut ele sa imprumute bani (adica sa atraga depozite de la un alt participant), solicitand oferte si selectand dintre acele oferte ale vanzatorilor de bani (alte banci care doreau sa plaseze bani). Observati ca sunt intrebate bancile cumparatoare de bani de pe piata, care ar fi ofertele acceptabile pentru ele.

                            Rata ROBOR pentru fiecare scadenţǎ este calculată de Împuternicit ca medie aritmetică a ultimelor rate cotate de fiecare Participant la Fixing pentru depozitele plasate într-un interval de 15 minute înainte de fixing după eliminarea extremelor. Rata cotata de catre un Participant pentru fixing reprezintǎ rata la care sunt oferite depozite în RON unui alt Participant timp de 15 minute de la publicarea ratelor ROBID şi ROBOR de către Împuternicit.
                            In UK pentru LIBOR, Reuters intreba pe cei care atrageau depozite, imprumutandu-se de pe piata, despre rata pe care o acceptasera (sau ar fi fost dispusi sa o accepte din partea celor care aveau banii la vanzare, chiar daca nu a existat o tranzactie reala). In cazul ROBOR, sunt intrebati cei care plasau depozite, despre rata cu care au reusit plasarea.

                            Unde vreau sa ajung? Diferenta de optica este uriasa. Si ea justifica de ce ROBOR-ul este fraudat chiar din conceptia lui. LIBOR-ul este fundamentat pe ideea ca intrebi nu vanzatorul, cu ce pret ar fi putut vinde produsul (normal ca vanzatorul isi doreste cat mai mult), ci pe cumparator, ce pret maxim, ce oferta facuta de vanzatorul de bani, ar fi dispus sa accepte pentru a cumpara banii. In Romania, paradisul bancar, se intreaba vanzatorul banca cu ce rata a plasat ea un depozit fictiv sau nu, unui cumparator de bani, real sau manipulat. Daca s-ar inversa rolurile? Daca s-ar intreba participantii ce ROBOR maxim ar accepta pentru un depozit atras?

                            Comment


                            • "​Sectorul bancar românesc ar deveni neprofitabil începând cu anul 2019, înregistrând o pierdere estimată de 680 milioane lei anul 2019 şi de aproximativ 3,4 miliarde lei in anul 2020, arată o scrisoare transmisă Ministrului Finanțelor de către Florin Georgescu, prim-viceguvernatorul BNR, document consultat de HotNews.ro. În plus, numărul de bănci care ar rămâne profitabile ar fi de 4 până in anul 2019 (toate de importantă sistemică), respectiv două până la finele anului 2020."

                              (Sursa)
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment


                              • Sectorul bancar românesc ar deveni neprofitabil începând cu anul 2019
                                Pai in alte tari unde nu se accepta magariile si jecmanirea clientilor de ce e profitabil?
                                numărul de bănci care ar rămâne profitabile ar fi de 4 până in anul 2019 (toate de importantă sistemică)
                                Ma mir ca n-au disparut celelalte pana acum daca tot merg/mergeau in pierdere.
                                Care mama ei de banca se duce intr-o tara ca sa faca acte de caritate si sa stea acolo mergand in pierdere sau cu profit zero? La noi sunt cele mai mari dobanzi la credite si cele mai mici la depozite din toata lumea. Nu mai zic de comisioane abuzive. Aveam un credit cu rata+dobanda 164 de euro si comision lunar de 150 de euro. I se permitea. Ajunsesera sa-ti ia comision si daca deschideai usa bancii. Hai sa le plangem de mila si sa iesim in strada ca sa nu plece bancile din Romania in India.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google