Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Te inseli, te asigur.
    Se pare ca discutia starneste interes.
    Un coleg de aici de pe forum mi-a trimis un link. Nu a vrut sa-l posteze el. L-am pus eu.
    Nu am vazut tot clipul dar primele 5 min sunt importante.
    Daca aia bateau campii bnr se indigna si dadea un comunicat cat china. Ce crezi?
    "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

    Comment


    • @gecmc94

      “’rate cotate de fiecare Participant la Fixing pentru depozitele plasate într-un interval de 15 minute”

      trebuie “citita” asa

      rate cotate pentru depozitele plasate într-un interval de 15 minute de fiecare Participant la Fixing

      Repet, daca se iau in calcul tranzactiile robid si robor ar fi egale. E aritmetica. Daca vrea cineva fac o simulare si vedem daca ies egale.
      Last edited by gogeala; 24 January 2019, 01:29.
      "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

      Comment


      • post de sters
        "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

        Comment


        • Este atat de multa intoxicare in spatiul public despre acest subiect. De exemplu, ZF scria pe 24 dec 2018 ca:
          Problema este că modul cum este calculat acest indice, ca medie aritmetică a dobânzilor interbancare afişate într-un anumit interval de 15 minute al zilei, va face ca nivelul său să rămână în continuare ridicat din cauza băncilor mici care au nevoie de lichiditate.
          Ca si cum bancile mici ar participa la fixing. Ori alti economisti, printre care si Citu, spun ca de fapt la fixing nu participa decat 5-6 banci care indeplinesc rigorile BNR (de volum si altele). Deci nu bancile mici. Iar l-am prins cu minciuna pe Citu. Iata ce spune ACI Asociatia Pietelor Financiare intr-un material publicat de BRD.
          Care sunt băncile care contribuie la calculul ROBOR?

          Zece bănci îndeplinesc rolul de participant la calculul ROBOR: Banca Comercială Intesa Sanpaolo România S.A., Banca Comercială Română S.A, BRD ‐ Groupe Societe Generale S.A., Banca Transilvania S.A., CEC Bank S.A., Eximbank S.A., ING Bank NV Amsterdam – Sucursala Bucureşti, OTP Bank România S.A., Raiffeisen Bank S.A., Unicredit Bank S.A. (enumerate în ordine alfabetică).

          Comment


          • Originally posted by gogeala View Post
            @gecmc94

            “’rate cotate de fiecare Participant la Fixing pentru depozitele plasate într-un interval de 15 minute”

            trebuie “citita” asa

            rate cotate pentru depozitele plasate într-un interval de 15 minute de fiecare Participant la Fixing
            E un regulament al BNR (are putere de "lege") prin urmare nu pot sa-l citesc asa. Dar si daca as face-o sensul e acelasi.

            Dar inteleg ce vrei tu sa spui defapt: practic ele doar "anunta" niste cote pentru dobanzi dar nu le practica. E usor verificabila chestia asta si mi-e greu sa cred ca fac asta asa "pe fata".

            Am sa intreb o cunostinta (ce are functie executiva intr-o banca ce participa la fixing) referitor la procesul asta si revin.

            Referitor la inregistrarea A3: imi pare rau dar sunt doar vorbe. Vreau dovezi. Raportul Consiliului Concurentei din 2013 e un punct de plecare dar si acolo sunt doar niste "declaratii". Sa se faca ancheta mai departe. In loc guvernul sa vina cu masuri tampite putea sa faca/propuna un cadrul legislativ de control. Nu s-ar fi suparat nimeni si nici piata n-ar fi fost "zdruncinata" la o astfel de masura.

            Originally posted by gecmc94
            Cum toate tranzactiile trebuie inchise doar intre membri participanti la fixing, eu nu vad cum ROBOR si ROBID pot diferi, avand modul in care sunt definite. Deci clar fixingul se desfasoara dupa alte reguli. Nu cele scrise. Sau nu le inteleg eu.
            O banca, B4 din exemplul tau, nu poate neaparat imprumuta toata suma dintr-un singur loc (pentru ca B1 nu are sa ofere asa de mult) si atunci trebuie sa mai aleaga una sau mai multe surse (n sa zicem) pentru a-si satisface nevoia de imprumut si atunci raporteaza ori o medie ori toate cele n dobanzi. Daca ar fi 1-la-1 ar fi corect ce spui tu. Dar ca si tine, dau cu presupusul.

            I have no special talent. I am only passionately curious.

            Comment


            • Originally posted by gecmc94 View Post
              Ca si cum bancile mici ar participa la fixing. Ori alti economisti, printre care si Citu, spun ca de fapt la fixing nu participa decat 5-6 banci care indeplinesc rigorile BNR (de volum si altele). Deci nu bancile mici. Iar l-am prins cu minciuna pe Citu. Iata ce spune ACI Asociatia Pietelor Financiare intr-un material publicat de BRD.
              Regulamentul BNR spune doar ca `Fixingul implica 10 participanti". Acel "implica" as zice ca e cam ambiguu.
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment



              • Ma doare undeva de consiliul concurentei si de raport, clipul l-am pus pentru afirmatiile despre calcul/"fixing".

                Reactia bnr
                „Dl Zamfir aruncă un lung şir de confuzii şi neclarităţi. Piaţă funcţionează de zeci de ani şi brusc descoperă dânsul că e manipulată. O dovadă clară că nu înţelege nici piaţă nici nu cunoaşte legea după care funcţionează BNR şi asta e autodescalificant. Impactul BNR asupra pieţei este unul stabilit prin politica monetară însăşi, care e atributul legal al BNR. Dacă are alte întrebaţi legate de piaţă să se adreseze Asociaţiei Pieţelor Financiare care funcţionează pe bază unor prevederi internaţional acceptate, pentru că e piaţa bancară pe care asociaţia o utilizează. Cred că rolul dl Zamfir este doar acela de a creă confuzie. În folosul cui?”, a spus Dan Suciu.
                Nu vad o dezmintire la modul de calcul.


                rate cotate pentru depozitele plasate trebuie "citit" rate cotate pentru banii de dat
                rate cotate pentru depozite atrase trebuie "citit" rate cotate pentru banii care vrem sa-i luam

                depozite plasate/atrase din denumire nu sunt tranzactii, chiar daca denumirea asta sugereaza

                B4 poate lua bani de la 2, 3, 5 sau de la toate cele 9 banci ramase participante, in fiecare situatie robor si robid ar fi identice. Cum ar putea media sa fie diferita?
                Last edited by gogeala; 24 January 2019, 11:31.
                "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                Comment


                • A venit si confirmarea de la "banca": in cele 15 minute se anunta nivelul dobanzilor adica cu cat sunt dispuse ca accepte depozite sau sa imprumute si pot face si tranzactii in acest timp. La intrebarea "si se fac si tranzactii reale?" raspunsul a fost "in anumite limite". Dar a mai spus ca dobanzile cotate nu difera cu mult fata de cele reale de tranzactionare sau sunt aceleasi.

                  Deci regulamentul acela al BNR e bun de aruncat ca e ambiguu. Pai in conditiile astea da domnul guvernator sa-l schimbe sau guvernul sa o faca printr-o lege dar in urma unei dezbateri cu toti actorii.

                  gogeala, iti dau dreptate, asa e cum ai zi de la bun inceput.
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • Daca am dreptate e mai putin important, ce e cu adevarat important e ca oamenii sa inteleaga cum le e bagata mana in buzunar si cine ajuta bancile sa faca asta.
                    Nu “am vazut” in posturile tale pe topicul asta incrancenare, esti printer putinii care pot fi obiectivi chiar daca are opinii diferite.
                    "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                    Comment


                    • Silviu, multumesc pentru efort. Mi s-a parut si mie ca este o problema cu exprimarile din regulament.

                      Comment


                      • O cunostinta de-a noastra mai veche, politicianul german Elmar Brok

                        2 dec 2018: Elmar Brok, europarlamentarul german care a cerut activarea articolului 7 pentru România, a declarat pentru emisiunea „Paşaport diplomatic” de la Digi24 că dacă nu se produce o schimbare în politicile Guvernului de la București, articolul 7 ar putea fi activat chiar în perioada în care România deține președinția Consiliului European, ceea ce ar fi „o situație foarte urâtă”.
                        A mai propus si amprentarea tuturor cetatenilor europeni din est care merg in vest pentru ajutoare sociale, inainte de a fi trimisi inapoi. Asta pentru a se asigura ca nu mai cer a doua oara.

                        Iata cine este acest Brok. Dincolo de vechimea lui in Parlamentul European, ticalosul asta este doar un escroc. Iar Parlamentul European, o institutie retarda, corupta.

                        ”Politico.eu, una dintre cele mai influente publicatii care se ocupa de institutiile europene, publica un articol devastator, din punctul meu de vedere, la adresa eurodeputatului Elmar Brok, cel care a fost cel mai influent membru al delegatiei germane din Parlamentul European. Eurodeputat din 1980, presedinte al Comisiei de politica externa ani la rand, prieten bun cu doamna Merkel, Brok a fost scos recent de partidul sau de pe listele de candidati pentru alegerile din mai. Titlul articolului este "Veteranul eurodeputat Brok a facut bani de pe urma vizitatorilor Parlamentului European" (Veteran MEP Brok generated cash from Parliament visitors) si se bazeaza atat pe marturii cat si pe documente.” subliniază europarlamentara Renate Weber, pe Facebook.

                        În continuare, europarlamentarul ALDE precizează: ”Elmar Brok s-a gandit si face asta de ani de zile. Prins in fapt a nascocit si o scuza! PE aloca prea putin bani! Astfel, a cerut de la fiecare vizitator cate 150 €, bani care erau incasati fie de asistentii lui, fie de filiala de partid locala si apoi erau virati in contul lui Brok personal, care i-a pastrat pentru sine. Un fel de comision pentru "bunavointa" de a-i fi adus la Parlamentul European. O inselatorie de fapt si de drept.

                        Exemplul acesta ar trebui sa fie o lectie pentru cei care vorbesc doar in lozinci si gandesc doar in clisee, considerand ca toti politicienii romanii sunt corupti, iar cei de din afara sunt corecti si imaculati. Sunt foarte curioasa cum va evolua juridic acest caz pentru ca exista mari sanse ca Elmar Brok sa nu fie deranjat de justitia din Germania. Nu ar fi prima data. Cred ca deja ar fi a treia oara, pentru ca i s-a mai cerut, in trecut, ridicarea imunitatii pentru alte fapte, dar Parlamentul European a votat de fiecare data impotriva acestor cereri ale justitiei din Germania.”

                        Comment


                        • In caz ca ati ratat evenimentul, Ciolos a fost ales presedintele partidului despre care se spune care are deja 8000 membri. Iata ce spunea acesta in nov 2018 despre USR.
                          "USR are un culoar de nișă pe care îl valorifică foarte bine. Electoratul nostru, așa cum îl vedem acum, este reprezentat de oameni din diferite medii sociale, sunt oameni care au mai votat la alte alegeri, care au fost dezamăgiți si care nu se mai regăsesc și care așteaptă un partid care să dea o tentă de seriozitate. Nu zic că USR nu e serios, ci că ei au un alt stil”, a declarat Dacian Cioloș într-o dezbatere la Slobozia.
                          „USR este, până una alta, al treilea partid din România, e greu să spui despre el ca e de nișă. De doi ani de zile facem singura opoziție adevarată, ne-am bătut doi ani, ne batem în continuare, avem 6.000 de membri, avem 200 de filiale, suntem în toată țara și asta nu e puțin lucru. Am făcut multe în 2 ani de zile”, spun Ionuț Moșteanu, vicepreședinte USR.

                          Comment


                          • Mi s-a parut dramatic apelul catre societate pe care avertizorul de integritate ("whistle blower", martorul acoperit) din dosarul Turceni il face, fiind amenintat de catre suspecti.
                            Brincuș, fost angajat al firmei de avocatură a lui Dan Șova, spune că a fugit din țară după ce IGPR i-a transmis că viața sa este în pericol și le dă un ultimatum autorităților pentru a acționa în privința situației sale. Victor Ponta este nominalizat. Securist a fost, murdar si ticalos a ramas.

                            Buna ziua,

                            Ma numesc Alin Brincus, unii dintre voi poate ma cunoasteti din postarile pe care le-am facut in ultimii 3 ani. Pe scurt, sunt unul dintre martorii din dosarul Turceni – Rovinari, extrem de mediatizat datorita prezentei printre inculpatii din dosar a fostului Prim Ministru Victor Ponta si a fostului Ministru Dan Sova, iar din momentul in care statul Roman mi-a solicitat sa declar ceea ce stiu, viata mea a fost transformata intr-un calvar; calvar intretinut de institutii ale statutului roman, calvar care nu a incetat nici o secunda timp de 4 ani, in pofida faptului ca am facut si continuu sa fac toate demersurile legale pentru a-mi putea reface viata.


                            Am postat vineri un fragment dintr-o adresa eliberata mie de catre IGPR. Institutiile catre care ma voi adresa astazi, cunosc faptul ca detin aceasta adresa, precum si multe altele, si cunosc foarte bine ceea ce va reprezenta expunerea publica a acestora. La fel de bine mai cunosc aceste institutii si inregistrarile pe care le detin. Nu vreau sa par un om ce isi da importanta, nu fac acest demers ca sa lansez “bombe mediatice”, sunt doar un om ajuns la disperare care nu mai este dispus sa accepte batjocura in care a fost tinut de 4 ani de zile de catre institutiile statului roman. Sunt fugit din tara de mai bine de 1 an de zile pentru ca IGPR mi-a spus ca sunt in pericol iminent pe teritoriul Romaniei, cei care imi amentinta viata fiind Victor Ponta, Dan Sova dar si agentii de politie. Stiu foarte bine tentativele disperate facute de unii pentru a face disparute aceste hartii, dar din pacate, nu le-a iesit! Un fragment dintr- o inregistrare cu un reprezentant IGPR pe acesta tema!

                            Amintesc aici o alta postare pe care am facut-o si in care am dezvaluit faptul ca mi-au fost lasate la usa apartamentului doua gloante; nu stiu care dintre cei inscrisi in grupul de amenintatori a tinut sa imi transmita inca un mesaj extrem de direct de amenintare, dar nici nu cred ca voi afla vreodata cine avand in vedere ca IGPR nu s-a deranjat sa faca absolut nici un demers. Inca mai astept ca cineva sa imi ceara cele doua gloante pentru o eventuala expertiza, pentru ca da, evident, inca sunt la mine! Aceasta este normalitatea in tara in care institutiile sunt manipulate politic si in care nimeni nu mai face nimic din cee ace legea ii obliga, ci doar ceea ce li se ordona! Sa auzim ce spune un reprezentant IGPR si despre ce s-ar intampla in eventualitatea in care eu as fi impuscat!

                            Comment


                            • Bun. Am inteles. IGPR-ul se ocupa cu atentionarea celor a caror viata e in pericol. Ponta a fost securist, este murdar si ticalos. Dar parca tot el a fost copilul de suflet al lui Ilici-Iliescu. Si tot el a condus si frumosul partid. Cand a fost conducatorul partidului nu era securist, murdar si ticalos? Bine, acum pesedeul are un alt lider maret (mai "maret" decat Ponta). Peste ceva timp cum il ve-ti cataloga pe Preacuratul? Actualul ce mergea la chermeze cu Maior, Kovesi, Coldea? Asta murdaritul cu Teldrum si ceilalti. Si care este ticalos cu propriul popor.

                              Si parca ai spus ca romanii sunt pe penultimul loc (din batranul continent) cu IQ-ul. Media. Ca daca Viorica, Daia, Orlando, Tudorel, Ecaterina, Olguta si restul ar da testul atunci am fi ultimii.
                              Prostii au ajuns sa fie condusi de prostii-prostilor. Care mai sunt si ai dracului de rai.

                              Comment


                              • Nu inteleg de ce trebuie sa comparam pe Dragnea cu Ponta. Daca sunt mai degraba neutru fata de Dragnea, am suficiente argumente pentru o comparatie care ii este defavorabila lui Ponta. Iata argumentele:

                                - Ca si Dragnea, Ponta a mizat pe o carte populista in alegerile castigate cu USL. Nu stim cat este meritul lui Ponta si cat al lui Dragnea care era secretar general al partidului. Cel putin referendumul din 2012 a fost pus exclusiv in carca lui Dragnea. Deci este corect sa presupunem si ca succesul extraordinar electoral al USL din 2012 si PSD din 2016 vine tot de la Dragnea.

                                - Ponta l-a tradat pe Crin Antonescu si PNL-ul din alianta. Un comportament de ticalos. Ne aducem aminte de povestile lui Ponta despre mama lui care nu-l lasa sa se certe cu Crin. In zilele noastre, Dragnea n-a mintit niciodata ca il va sprijini pe Tariceanu. Din contra, este foarte sincer si spera ca are chiar el vreo sansa la alegeri.

                                - Ponta si-a pierdut toata credibilitatea dupa episodul Barroso cand s-a intors cu lista de mizerii mai ales dupa ce pentru publicul de acasa era stapan, avea poveste, avea dreptatea. Dragnea trece totul, inclusiv recomandarile Comisiei de la Venetia prin filtrul Parlamentului si al CCR.

                                - Ponta a gestionat groaznic prepararea legislativa a suspendarii lui Basescu. Presiuni asupra CCR, modificari legislative in ultimul ceas, etc, etc. Prostia politica a lui Ponta este fara margini. Prin contrast, Dragnea conduce batalia politica dupa toate regulile statului romanesc, dispute constitutionale, unele castigate, altele pierdute, etc, etc.

                                - Ponta atrage acum toate persoanele din PSD de prim rang demonstrate a fi securisti. Corina Cretu (a carei misiune de kompromat a ajuns publica datorita unui hacker - un flirt pentru a-l agata pe demnitarul american Collin Powell), Tudose de la Academia SRI, si altii, Razvan Cotovelea, ministrul securitatii cibernetice (acestea devin prioritatile daca un securist ajunge ministru, practic prioritatile SRI devin politica de stat).


                                Daca mai imi vin idei, mai discutam.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google