Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fanez...ai dreptate...noi suntem niste carcotasi...cand boierul stie ce-i cel mai bine pt noi...si de fapt ce ne dorim noi cu adevarat...uite...ca efectele benefice a milostiviei boierului sunt deja vizibile:
    Bursa de Valori Bucuresti consemneaza joi scaderi de cateva procente, in ciuda evolutiei altor piete europene iar leul s-a depreciat fata de euro cu circa jumatate de procent. Brokerii spun ca indicii BVB au intrat pe rosu din cauza declaratiei ministrului de finante privind desfiintarea Pilonului II.

    Comment


    • Originally posted by aris86 View Post
      Ministrul Finanelor, Ionu Misa a declarat ca Pilonul II de pensii facultative va fi desfiinat.


      Ia in calcul. Cam asa s-a exprimat. Dar macar vom avea posibilitatea sa optam: ii varsam la stat sau in Pilonul III, cine are.


      Sent from my iPhone using Tapatalk
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • Ia in calcul
        E luat in calcul demult, de la panarama din primavara.
        El e doar trompeta lui Livake.
        Banii sunt ca si cheltuiti, de la 1 iulie creste punctul de pensie iarasi.

        Comment


        • Depinde si de noi. Poate mai trebuie iesit in strada incaodata.


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • EU as cere sa nu ma iplatesc deloc vreo contributie la vreun fond de pensii, prin intermediul angajatorului.
            Sa ma lase de capul meu, cu banii in mana, sa decid daca-i duc la pensii sau in alta parte.

            Am fost obligat sa ma inscriu la pilonul II, iar acum sunt obligat sa renunt la el.
            M-am cam saturat de atatea obligatii.

            Intrebarea ce se intampla cu pensionarii, de unde isi mai primesc ei pensiile daca eu nu mai contribui, nu stiu ce raspuns are.
            Sa le dea Liviu, el stie de unde.

            Asa, nu mi s-ar mai lauda unii mosnegi ca ei primesc pensie din ce AU MUNCIT.
            Au muncit degeaba. Primesc pensie pentru ca EU PLATESC. Banii lor sunt demult cheltuiti, de regimul comunist, ar primi fix o laie pe seama banilor aia platiti de ei.

            Si nu m-ar deranja sa ma mut la Pilonul III, doar ca legislatia de la noi nu iti garanteaza banii depusi acolo, nici nu controleaza din scurt firma de asigurari, efectiv depui niste bani si nu stii daca peste noaptea asiguratorul nu dispare cu tot cu banii tai in vreun faliment celebru.
            Last edited by mr.K; 29 June 2017, 16:17.

            Comment


            • Varianta asta duala e buna dar lasata sa mearga in continuare. Acum or sa vina sa spuna ca "uite bre cat s-a strans, o nimica toata. Lasa ca facem noi sa fie bine..." dar daca vorbim dupa 30 de ani eu zic ca altfel sta situatia. Si asa macar ai un minim de protectie ca daca e statul tembel si cheltuie tot macar mai ai din alta parte ceva.

              Eu unul ma bazez pe Pilonul III, e o investitie mare dar stiu ca voi avea si beneficii (defapt cel putin sper ...)


              Sent from my iPhone using Tapatalk
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Si speranta moare ultima. Cunosc ceva cazuri care au avut pensii private...si s-au trezit ca au mai putini bani decat daca-i punea la ciorap

                Comment


                • Ramane sa speram ca peste 30 de ani vom primi de la stat 3 lei pensie pentru o paine si 3 pastile pe zi.
                  Eu asta nu pricep, nu imi garantezi nimic ca stat, decat obligatia de a plati lunar taxe.

                  Comment


                  • @bolovan, depinde cum alegi sa fie investiti banii, daca mergibpe risc atunci ai sanse ramai cu mai putini sau mult mai multi. Am mai mare incredere intr-o companie privata decat in stat mai ales ca la privat pot sa-mi rascumpar polita cu pierderi acceptabile.


                    Sent from my iPhone using Tapatalk
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      ...
                      M-am cam saturat de atatea obligatii.

                      Intrebarea ce se intampla cu pensionarii, de unde isi mai primesc ei pensiile daca eu nu mai contribui...

                      Asa, nu mi s-ar mai lauda unii mosnegi ca ei primesc pensie din ce AU MUNCIT.
                      Au muncit degeaba...
                      Numai altii au si obligatii, noi avem doar drepturi.
                      Nu din pilonul ll se platesc pensiile actuale.
                      Mosnegii care au muncit, merita pensie? Au pkatit la randul lor pensiile altora? Si-au pkatit pensiile pe care le merita acum . Oricum sunt foarte multi care iau mai putin decat au contribuit si/sau decat merita. Caz concret: pensie 600 de lei (timp de vreo 15 ani parca, nu-mi amintesc acum). Dupa lupte si drumuri pe la casa de pensii si prin instante, recalcularea a dovedit ca 2000 era pensia reala. Si ca bonus, nu se plateste retroactiv.

                      Originally posted by mr.K View Post
                      Ramane sa speram ca peste 30 de ani vom primi de la stat 3 lei pensie pentru o paine si 3 pastile pe zi.
                      Eu asta nu pricep, nu imi garantezi nimic ca stat, decat obligatia de a plati lunar taxe.
                      pensia e singurul venit garantat de stat. O pensie privata te poate lasa fara pensie, statul nu.
                      Last edited by Fanez; 29 June 2017, 16:38. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • @Fanez, nu poate statul sa te lase fara pensie? E o gluma nu?

                        Daca nu mai sunt bani in fondul de pensii ce faci? Daca ajungi intr-o criza financiara majora ce faci? Si iti mai pot da argumente...


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • Originally posted by Silviu View Post
                          @Fanez, nu poate statul sa te lase fara pensie? E o gluma ..
                          Nu!

                          Am scris acest ghid despre fondurile de pensii de stat si private, in dorinta de raspunde intrebarilor primite pe mail. Sper ca am acoperit cele mai importante aspecte, printre care nevoia reformarii sistemului de pensii, modul de functionare al sistemului de pensii bazat pe 3 piloni, cat de sigure sunt pensiile private si cum poti …


                          Comment


                          • Discutii Amicale Despre Politica

                            Statul poate schimba legi? Tocmai o va face (probabil) cu Pilonul II. Deci ce mi-ai dat acolo e valabil azi. Maine nu stim ce mai viseaza Dragnea.

                            Statul nu garanteaza pe termen lung. Fondul de Pensii se bazeaza pe cotizatii, daca ele scaz sau sunt prost colectate atunci ai sa vezi ce efecte va produce. Cotizatii = Locuri de munca, vreau sa vad PSD cum vrea sa creasca locurile de munca cand a inceput sa inaspreasca fiscalitatea.


                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • Originally posted by Fanez View Post
                              Numai altii au si obligatii, noi avem doar drepturi.
                              Nu din pilonul ll se platesc pensiile actuale.
                              Mosnegii care au muncit, merita pensie? Au pkatit la randul lor pensiile altora? Si-au pkatit pensiile pe care le merita acum . Oricum sunt foarte multi care iau mai putin decat au contribuit si/sau decat merita. Caz concret: pensie 600 de lei (timp de vreo 15 ani parca, nu-mi amintesc acum). Dupa lupte si drumuri pe la casa de pensii si prin instante, recalcularea a dovedit ca 2000 era pensia reala. Si ca bonus, nu se plateste retroactiv.

                              pensia e singurul venit garantat de stat. O pensie privata te poate lasa fara pensie, statul nu.

                              1. Deocamdata nu am drepturi, doar obligatii de plata mult prea mari fata de castigurile posibile cand voi fi la pensie.
                              2.Pai, cam din pilonul II se vor plati majorarile de pensii, asta e ideea desfiintarii acestui pilon.
                              3. Merita pensie mosnegii care au muncit.
                              4. Sa le-o dea aia care au condus tara si le-au tocat banii de pensie. Perpetuam un sistem pagubos pentru generatiile viitoare.
                              5. Sunt multi care primesc mult prea mult fata de cat au contribuit. Exemplu: pensionarii din justitie, armata, interne, SRI, SIE...
                              De ce trebuie sa muncesc si pentru aia?

                              Dar astea sunt lucruri ce le discutam si nu se vor schimba prea usor si curand.
                              Problema e, de ce IPOCRITII astia pe care ii lauzi zi de zi nationalizeaza pilonul II, dupa ce s-au batut cu caramida in piept ca ING lanseaza zvonuri false?
                              Last edited by mr.K; 29 June 2017, 17:07.

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                1. Deocamdata nu am drepturi, doar obligatii de plata mult prea mari fata de castigurile posibile cand voi fi la pensie.
                                2.Pai, cam din pilonul II se vor plati majorarile de pensii, asta e ideea desfiintarii acestui pilon.
                                3. Merita pensie mosnegii care au muncit.
                                4. Sa le-o dea aia care au condus tara si le-au tocat banii...
                                5. Sunt multi care primesc mult prea mult ...
                                Problema e de ce IPOCRITII astia pe care ii lauzi zi de zi nationalizeaza pilonul II dupa ce s-au batut cu caramida in piept ca ING lanseaza zvonuri false?
                                1,3,4,5. De acord. 1. Cu pensie privata ar fi altfel?
                                2. Nu stiu daca asa va fi. Eu nu cred asta.
                                Nu laud pe nimeni. Vorbim despre asta dupa "nationalizarea" pilonului ll.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google