Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Din nefericire nu ma bazez nici pe astia 82%. Sau sunt dezinteresati, sau sunt iresponsabili...(aka nu merg la vot)

    Comment


    • Cand inflatia o sa le spulbere bunastarea materiala, poate se vor gandi de 2 ori in ziua alegerilor daca sa mai mearga la gratare/mall, functie de anotimp.


      Varujan Pambuccian, dupa ce minoritatile au decis soarta motiunii: Nici eu nu stiu ce am votat
      Asta stiam si noi.

      Se pare ca niciunul de la minoritati nu stia ce a votat, dar toti au votat pentru motiunee.
      Erau 17 parlamentari, 2 in delagtie, raman 15.
      Cum, necum, aia 15 care au votat, au facut-o in asa fel de au iesit 241 de voturi pentru motiune (226+15).
      Last edited by mr.K; 22 June 2017, 08:43.

      Comment


      • Neee...bunastarea materiala pt ei inseamna jumatatea zilnica. Mancarea este optionala. Si daca la alegeri mai primesc ocazional si o jumatate de cea mai ieftina baturua (gen pufoaica etc)...este perfect pt ei.

        Comment


        • Liderul PSD, Liviu Dragnea, a acuzat, miercuri, ca mai multi social democrati au fost amenintati, de catre colegi din Parlament, cu dosare daca voteaza motiunea de cenzura.

          "Unii dintre colegi au fost amenintati cu dosare. Eu am si cateva SMS-uri trimise, nu le arat deocamdata, o sa-i intreb, s-ar putea sa le aiba si altii si o sa le arate. Au fost amenintati, din pacate. Au fost amenintati cu dosare, ceea ce este nepermis.
          Ce sa-i faci, daca in Romania poti ajunge șparlamentar avand dosar penal, asa se intampla, iti mai aduce aminte cate unul de dosar.

          Acum, ce sa zic? Sunt curios daca in viitor se vor plange colegii lui ca si Livisor i-a amenintat, ca daca nu voteaza motiunea, au pus-o.
          Last edited by mr.K; 22 June 2017, 08:50.

          Comment


          • mr.K nu nu...mai rau...ajungi parlamentar chiar si daca esti infractor Ba chiar...ca infractor, ai sanse maxime sa conduci un parlament intreg.

            Comment


            • Eu sunt curios daca Livake poate conduce parlamentul si din puscarie.
              Am vazut primari alesi, in puscarie.
              Cred ca e posibil si cu parlamentul.
              Adica, am bate toate recordurile privind democratia, Romania ar asigura drepturi tuturor, chiar si infractorilor. Unde in lume mai gasesti o asemenea libertate?

              Comment


              • De la Varujan Pambuccian aveam pretentii, sincer.

                L-am intalnit in mai multe situatii, am si discutat si parea un om dedicat, pasionat si tot timpul s-a implicat sa ajute multe initiative ce nu aduceau neaparat un beneficiu.

                Dar ieri, cu o asemenea atitudine, s-a compromis.
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • Nu exista parlamentar necompromis.
                  Nu ajungi acolo cu caracter gen alba ca zapada.

                  Comment


                  • Mie mi-a parut destul de corect omul. Fiecare voteaza cum ii dicteaza constiinta. Nu exista un boier la care sa se inchine toata lumea. Mai mult, mie mi-a parut ca a incercat sa se distanteze de tot rahatul asta. Sau poate mie mi-a scapat ceva?

                    @mr.K ba...se mai intampla accidente. Mai apar accidentali oameni cinstiti si onesti...care chiar vor sa faca ceva. Dar mecanismene de autoaparare biologice din parlament sau inaltura rapid pericolul de contaminare (stiu caz concret...tot din PSD...undeva prin 2003...faptul ca nu dorit sa faca nu's ce magarii...a fost rapid denigrat si dat afara din partid...si au reusit sa-l determine sa se si retraga din functii. A stat doar parca 6 luni...dar a imbatranit 20 ani)
                    Last edited by bolovan; 22 June 2017, 09:07. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Creșterile nete de venituri generate de Legea salarizării vor fi, cel puțin în primul an, neutralizate de transferul către angajat al tuturor contribuțiilor sociale, începând cu 1 ianuarie 2018.
                      Ceea ce înseamnă că o bună parte din majorarea salarială se va întoarce la bugete sub formă de taxe plătite de angajat.

                      Este și explicația pentru precizările ministrului Olguța Vasilescu, potrivit cărora unele salarii nete vor scădea în urma majorărilor salariale – și contradicției sensibile cu declarațiile aceluiași ministru, potrivit căruia salariile mai mici de 4000 de lei ar urma să se dubleze.
                      Creșterile nete de venituri generate de Legea salarizării vor fi, cel puțin în primul an, neutralizate de transferul către angajat al tuturor contribuțiilor sociale, începând cu 1 ianuarie 2018. Ceea ce înseamnă că o bună parte din majorarea salarială se va întoarce la bugete sub formă de taxe plătite de angajat. Este și explicația pentru […]

                      Comment


                      • Pai, ti maresc salariul cu taxele suportate de angajator, iti transfer tie plata acestor taxe, apoi vezi si tu cu ce mai ramai.
                        Dai pe pere ce iei pe mere, dar macar ai bani mai multi pe fluturasul de salariu.

                        Comment


                        • Sincer...eu sunt deacord cu asta. sa mute toate taxele pe salariat. Macar asa esti constient cati bani dai la stat...si cand te duci sa votezi...macar esti putin mai responsabil...deh...dara le dai mai bine de 50% din venit.

                          Comment


                          • Si eu sunt de acord.
                            Doar ca nu pot fi de acord cu Olgutza ca marirea de 25% la salar e reala, daca transfera taxele la salariat.
                            Last edited by mr.K; 22 June 2017, 10:38.

                            Comment


                            • Da...dar ea nu se adreseaza celor cu o inteligenta medie sau peste medie. Olguta are alt target: Supusii lu' dragnea

                              Comment


                              • Oricum, va fi o vara fierbinte.

                                Klaus nu va accepta prima nominalizare ca premier, iar a doua o va face el.
                                Atunci sa vedeti sange pe pereti!
                                Probabil ca in neuronul lui Draknea se preumbla si ideea unei suspendari a lui Klaus.

                                Zic sa tragem floricelele si semintele aproape, berea sa fie la rece, ca vine circul in oras.

                                Guvernul Grindeanu se reintregeste dupa ce a cazut la motiune: Ministrii isi retrag demisiile
                                Pai ieri au votat impotriva guvernului, azi ce cauta acolo?

                                Cum zicea cineva, pana si la spitalele de nebuni exista o oarecare ordine si logica, nu si la pezede.

                                Asta nu e politica, e golaneala de cartier.

                                Astept sa intalnesc si eu un parlamentar de Iasi si sa-l felicitg pentru votul acordat motiunii.
                                Sper ca o sa pice niste firimituri de la masa Teleormanului si pe jos, ca sa le culeaga parlamentarii ieseni.
                                Ti se face greata de scarbele astea. Ma duc sa cumpar Emetiral.
                                Last edited by mr.K; 22 June 2017, 11:43.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google