Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Folosirea apelativului ”babaiesti”, era folosit ironic si cu atentionare. Imi pare rau, ca nu am observat ce face Firea prin Bucuresti, doar am urmarit-o cum isi ataca propriul guvern.

    Adevaratul motiv pentru care Liviu Dragnea vrea sa schimbe premierul si mai multi oameni din Guvern este, in mod evident, unul si acelasi, valabil din februarie incoace. Liderul PSD si mai multi baroni din partid au de rezolvat niste probleme cu justitia. Premierul Grindeanu refuza sa-i mai ajute dupa ce ordonanta 13 a declansat cele mai mari proteste din Romania dupa 89. Ministerul justitiei, Tudorel Toader, a temperat modificarea legilor justitiei iar Guvernul a refuzat sa mai legifereze cu mana lui in interesul borfasilor. Grindeanu a lasat in seama Parlamentului distrugerea sistemului de justitie, numai ca acolo lucrurile se misca prea incet.

    Aceasta este singura explicatie valabila a crizei politice iscata din senin. Nici opozitia n-a atacat mai dur guvernul Grindeanu decat au facut-o singuri pesedistii ajutati de ciomagarii lor din presa in ultimele zile. Dragnea nu mai are nimic de pierdut, instalarea unui Guvern care sa raspunda integral la comanda lui a ramas ultima sansa de a incerca sa-si scape cumva pielea. N-ar fi exclus sa forteze nota si maine in sedinta PSD, insa asa cum am explicat deja nu prea cum sa-l dea jos pe Grindeanu daca premierul refuza sa demisioneze. Demisia in bloc a ministrilor nu rezolva nimic, motiunea de cenzura impotriva propriului guvern risca sa nu treaca, pe langa ridicolul absolut al demersului, iar cooptarea UDMR la guvernare nu prea are sanse in acest moment.
    De douazeci de ani de cand scriu despre politica n-am mai auzit in Romania sau aiurea ca un partid care castiga alegerile sa incerce sa-si darame propriul guvern dupa doar sase luni de la instalare fara sa aiba un motiv serios. Asistam la un spectacol unic. Premierul Grindeanu se afla de mai bine de o saptamana sub asaltul propriului partid. Macelul se poarta dupa tipicul PSD: prin interpusi, nimic oficial, totul pe sub masa si multa manipulare la televizor, in special Antena 3. Dragnea a incercat miercuri sa-l convinga pe Grindeanu sa plece singur, dar asa cum am anticipat inca de vineri va fi dificil sa scape de premier.

    Comment


    • Folosirea apelativului ”babaiesti”, era folosit ironic si cu atentionare.
      Asa ti s-a parut tie.
      Firea are guvernul ei pe care il ataca? Unii ziceau ca e guvernul lu' Dragnea.
      Last edited by Fanez; 13 June 2017, 22:16.

      Comment


      • Originally posted by Fanez View Post
        "Babaieti", cand or fi asfaltat astia Mihai Bravu? Acum vreo luna nu se intrevedea vreo urma de lucrari, iar saptamana trecuta era gata asfaltat (covor, nu peticeala).
        Azi dimineata. Era țoapa cu roaba si lopata pe traseu. Gurile rele spun ca venise pentru a privi muncitorii vanjosi, deh , Pandele a cam imbatranit...

        Comment


        • Victor Ponta le cere membrilor Comitetului Executiv Naţional al PSD să se opună lui Liviu Dragnea şi să nu trântească propriul guvern. Într-un text...

          Comment


          • Io sa mor daca inteleg cum se face ca pezedeii aia vechi sunt asa fraieri.
            Pai a incaput partidu' pe mainile alora din vechiul PD, PRM, ca Livake, Codrin Stefanescu, Olgutza?
            Afara cu veneticii din partid!

            Comment


            • Se pare ca se indeplineste dorinta unora care voiau "jos guvernul".

              Comment


              • Eu nu vreau asa ceva.
                Doar sa plece penalii din partid.

                Grindeanu joaca o carte mare.

                Statie RATB eco.
                Attached Files
                Last edited by mr.K; 14 June 2017, 15:12.

                Comment


                • Asa ar trebui facute toate. Nu te mai coci stand la umbra si e un mod de a inmulti "spatiile verzi". Se zicea intr-un timp ca vor sa puna gazon pe terasele blocurilor. O idee foarte buna daca e aplicata "cu cap".

                  Originally posted by mr.K View Post
                  ...
                  Doar sa plece penalii din partid.
                  Din partidE ai vrut sa zici. Asa zic si eu, fara penali, dovediti cu probe reale, in partide (in politica).
                  Last edited by Fanez; 14 June 2017, 15:35. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • O idee smart.

                    Numa' ca aia nu e facuta, asa a lucrat mama natura. Iti dai seama de cand nu a mai fost curatata statia aia, daca au avut in ce incolti semintele? Ma refer la faptul ca au avut destul sol depus.

                    Comment


                    • Jos primaru'. Ce nesimtire pe el sa nu curete statiile ratb.
                      Din cei 7 primari, unu' n-a maturat statia aia. Ce sa mai zic de copertina? Nu pentru asta ii platim?
                      Last edited by Fanez; 14 June 2017, 17:14.

                      Comment


                      • N-am crezut ca vo ajunge sa ne facem de ras în halul acesta. Ai toată puterea în mana și îți bați joc de oamenii care te-au votat. În locul lui Johannis, nu as pune niciun premier de la coaliție, pe primul îl pot respinge, pe al doilea risca sa se dizolve parlamentul.

                        Comment


                        • Sa se dizolve.
                          Nu e chiar cum zici.

                          Comment


                          • Nu va fi circ si paine.
                            Doar circ...

                            Comment


                            • Sa inceapa "jocurile foamei" ...oare cine se baga? Totul pentru salvarea lui Dragnea, mariri de salarii, ....promisiuni, grile de salarizare, pomeni peste pomeni, ca sa zica poporu ce baiet bun este Dragnea si ala rau de la guvern nu si nu...Cine plateste toate astea, tot fraierul de contribuabil?
                              Last edited by Oti; 15 June 2017, 09:01.
                              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                              Comment


                              • Vad ca nici simpatizanții PSD-ului nu ii mai susțin, inclusiv A3 l-a luat la 3 pe Codrin, referitor la zvonurile ca i s-a cerut demisia lui Grindeanu și el spunea "ca sunt intoxicări ale presei". Acu au dat cu securitatea, în sus în jos, ca sa iasă la suprafață Dra g nea Taricel. Bătaie de joc a celor 2, parca erau 2 curci plouate seara trecuta, se chinuiau sa minta, nu erau coerenti în expunerea ideilor.

                                Cine a plătit din 90 încoace, aceeași contribuabili fideli (aka fraieri), ca smecherii beneficiază de rodul muncii proletariatului.
                                Last edited by aris86; 15 June 2017, 09:27. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google