Cafenea&Caterinca&Diverse

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cine e asta?.......da ....mi-a scapat un D.... asta e.... la altii le scapa lucruri mai importante....
    Intalniri Logan Club Constanta:
    In Fiecare duminica la ora 18 la OMV-varianta vis-a-vis de DONA Seat
    Ptr detalii : 0723.955.045

    Comment


    • dadada clipu cu melodia in chineza


      ptr petrolhezi , numberless , sus pe mese...

      sigpic

      Comment


      • Aoleu......lesin ......) urmariti si jocul de scena.... numai pufy putea sa gaseasca asa ceva pe youtube......
        Intalniri Logan Club Constanta:
        In Fiecare duminica la ora 18 la OMV-varianta vis-a-vis de DONA Seat
        Ptr detalii : 0723.955.045

        Comment


        • m-am tavalit de ras ce canta aia. danseaza pe sistem "ori suntem dansatori ori nu mai suntem" era sa cad de pe scaun
          sigpic

          Comment


          • sa moara gibilan , eu mi-o pun ringtone. cine are program dala sa-mi descarce si mie melodia de pe youtube. pls help

            sigpic

            Comment


            • vezi ca am scos eu melodia de pe youtube. ti-o trimit pe messenger cu prima ocazie
              sigpic

              Comment


              • da mi-o pe mail , pls , e acelasi cu id-ul de mess doar ca mai pui @yahoo.com

                sigpic

                Comment


                • Am mai gasit ceva despre Dobrogea.
                  Pesterile din Dobrogea nu sunt la fel de daruite de natura ca cele din Gorj, Bihor sau Alba insa au o valoare istorica sau biologica inestimabila, fapt care a atras atentia cercetatorilor din toata lumea. Putini stiu ca „acolo unde natura a fost mai zgarcita, istoria a compensat.” Dobrogea este foarte apreciata, intrucat in aceasta zona exista obiective pretioase, care au un caracter unic. Aici se regasesc pesteri in care au trait personalitati ale crestinismului ortodox (Pestera Sfantului Andrei si Pestera Sfantului Ioan Casian) sau ansambluri considerate deosebite datorita bogatiei faunistice, fosile si, mai mult decat atat, istorice. Pe Valea Casimcei, in zona Gura Dobrogei, exista mai multe pesteri, dintre care cele mai importante sunt Casian, Liliecilor si La Adam. Tot in judetul Constanta exista Pestera Movila, inchisa, care a atras atentia celor de la NASA deoarece prezinta similaritati cu mediul ostil de pe Marte. Nu in ultimul rand trebuie amintita existenta celebrului labirint de la Limanu, despre care legendele locale spun ca are o iesire pe teritoriul Bulgariei. Unii cercetatari spun ca Pestera de la Limanu este vechea Keiris, ascunzatoarea cu multe iesiri care a fost pentru dacii din zona ultimul refugiu, ultima speranta, locul unde au fost ziditi de catre romanii care i-au descoperit toate gurile de comunicare. Dacii au crezut, cand s-au adapostit in pestera, ca pot iesi pe alta parte, dar romanii au gasit, din pacate, toate iesirile. Cateodata, la vreme de furtuna, se aude tanguirea lor. Multi ciobani au auzit plansul, asa se spune. Traseul catre Pestera Casian este usor: cand ajungeti in Mihail Kogalniceanu, dinspre Constanta, nu faceti stanga catre Harsova, pe drumul cu prioritate, ci o tineti drept, catre satul Targusor care se afla la vreo 10 km distanta. Inainte de intrarea in Targusor se afla o trecere la nivel cu calea ferata (a doua peste care veti da, de fapt). Daca faceti dreapta inainte de calea ferata ajungeti la rezervatia Pestera Liliecilor (cam 5 km) iar daca faceti dreapta dupa calea ferata, pe un drum de tara, neasfaltat, ajungeti catre Manastirea si Pestera Casian (3-4 km). Odata ajunsi la aici peisajul este superb. Sunt exact acele peisaje tipice Dobrogei care o fac atragatoare daca te incumeti sa o explorezi. „Cu Sfantul Ioan Casian te intalnesti la capete opuse de lume: la Marsilia, unde i se afla racla cu moaste, si in Dobrogea, locul nasterii sale, unde astazi se inalta o manastire ce-i poarta numele. Francezii il considera pe Ioan Casian primul lor sfant si primul calugar din Galia romana. Se roaga la racla lui si ii rostesc numele cu adanca emotie. Noi, romanii, abia de aflam ca cel care a pus bazele monahismului apusean e de neam daco-roman, ca locul nasterii si copilariei sale se afla nu departe de pestera si de tinutul care ii poarta numele: Casieni” (formula As).Acolo s-a nascut si a trait Sfantul Ioan Casian. Manastirea se afla in varful unui deal, locul pare rupt total de lume. La pestera se poate ajunge ajunge numai pe jos, printre tufe de liliac, ciulini si copaci contorsionati. Din cand in cand, cate un indicator indica traseul care seamana foarte bine cu unul de munte, cu abrupturi si scari, cu bucati de stanca care iti dau impresia ca s-ar putea pravali peste tine in orice moment.Dupa circa 30 de minute de mers, cascand gura si facand poze, se ajunge la pomul laudat, pestera. Aventura insa nu se opreste aici.Pentru a intra in interiorul grotei, trebuie sa urcati o scara foarte abrupta. De fapt, acolo totul este foarte abrupt. Pestera este una foarte simpla. Sa nu va imaginati stalactite si stalacmite, sau mai stiu eu ce forme carstice, ca nu sunt. Este ceva atipic, de o frumusete data de inedit. In fata, se afla altarul si in traditia locului, se crede ca aceasta a fost lacasul de rugaciune pentru comunitatile crestine din perioada secolelor al IV-lea si al X-lea.Daca aveti curajul sa urcati pe un coridor abrupt si intunecat, in partea stanga, experimentand mersul piticului, ajungeti in zona unde se crede ca ar fi trait sfantul, o "incapere mica si intunecata". De sus, de la gura pesterii, se vad frumos tare toate imprejurimile, ce a mai ramas din cei mai vechi munti ai Romaniei si iazul Casimcea.Dupa iesirea din pestera va recomand sa nu va intoarceti in sus, ci luati-o in jos, spre stanga, coborand prin abrupturi pe o poteca ingusta, pana ajungeti la malul iazului. De aici puteti experimenta niste trairi unice incercand sa treceti o padurice, tot pe langa malul iazului. Spun trairi unice pentru ca trebuie sa fiti familiarizati cu mersul piticului si cu luatul de crengi „peste ochi” (daca nu sunteti atenti). Veti iesi apoi intr-o poienita langa care veti gasi izvorul de unde, CICA, a baut Sfantul apa. Acuma, Dumnezeu stie daca e adevarat ori ba insa, aceste lucruri mentin credinta vie multora dintre noi, nu? De la izvor, urcati pe o poteca batatorita inapoi spre manastire (mult mai usoara decat cea pe unde v-am dus eu acolo). Veti urma, in acest fel, un traseu in forma de U, admirand locuri frumoase si, primavara, tufele de liliac salbatic si stanjenei.Este un loc special, cu peisaje frumoase, trairi unice, unele de-a dreptul spirituale pentru cei care doresc acest lucru insa... grija mare la picioare!
                  Mai caut si alte chestii inedite. Poate mergem si noi sa le vedem.

                  Comment


                  • cu poze nu ai nimic? ca asa cu multe litere , cine sta sa citeasca dimineata la prima ora

                    sigpic

                    Comment


                    • Am mai gasit ceva. Pozele am uitat sa le pun.

                      PESTERA LA ADAM
                      Tip rezervatie: monument al naturii,
                      speologic.
                      Suprafata: 5 ha
                      Amplasare: La est de pârâul Vistorna
                      (Târgusor).
                      Acces la rezervatie: se face din DN 2
                      Constanta – M. Kogalniceanu (25 km),
                      apoi pe DJ 222 M. Kogalniceanu –
                      Târgusor (11 km), Târgusor – localitatea
                      Gura Dobrogei (pe drum pietruit).
                      Caracterizare generala: Pestera este
                      de interes stiintific în primul rând pentru
                      fauna fosila si în plan secundar pentru
                      prezenta unor specii troglobionte, mai
                      ales specii de chiroptere.
                      Studiile speologice efectuate au
                      dus la descoperiri de importanta
                      paleontologica si arheologica ce claseaza
                      acest loc printre cele mai importante din
                      Europa. Au fost studiate 80 specii de
                      fosile jurasice si de mamifere cuaternare. Ariile naturale protejate de lege reprezinta sectoare pe cat de frumoase, pe atat de sensibile. Majoritatea se afla in grija primariilor pentru ca ele nu aduc beneficii, ba din contra necesita asumarea multor responsabilitati. Din aceasta categorie face parte si pestera La Adam, loc cu o istorie deosebita si foarte important prin prisma descoperirilor facute de arheologi si speologi. Desi este clasata in topul pesterilor din Europa, nimeni din Romania nu s-a aratat interesat sa o ia in custodie. Printre descoperirile de aici se numara 60 de specii de animale cuaternare, 80 de specii de fosile jurasice, un molar apartinand lui Homo sapiens fossilis care a trait cu peste 100.000 de ani i.e.n. La toate acestea se mai adauga si faptul ca pestera a fost sanctuar al zeului Mithra * Aici au fost gasite cinci pietre cioplite dedicate cultului zeului. Acestea se afla expuse la Muzeul de Istorie din Constanta in Sala Tezaurului. Iulian Barsan, primarul comunei Targusor cel care raspunde in momentul de fata de aceasta arie protejata, habar nu are de aceste descoperiri si declara ca ar fi fericit sa scape de aceasta " belea", insa nimeni nu se inghesuie sa o preia.Daca toate acestea nu sunt de ajuns pentru a convinge pe cineva sa viziteze pestera, atunci aspectul ei mistic sigur va fi decisiv. Arheologii au descoperit aici, cinci piese de piatra cioplita apartinand altarului inchinat zeului luminii Mithra. Ele pot fi vazute in camera tezaurului a Muzeului de Istorie din Constanta asezate la loc de pret. Acesta este un zeu arhaic din mitologia iraniana, initial zeu al luminii (cu o origine comuna cu zeul Mitra din panteonul vedic). Cultul lui Mithra a fost introdus de Artaxerxes al-II-lea (405-362 i.Hr.), dar ulterior a fost transformat intr-o divinitate mai complexa, incluzand si simbolul moral al fidelitatii; conform traditiei, s-a nascut intr-o pestera, dintr-o lespede de piatra (in ziua de 25 decembrie); in Avesta, Mithra este asociat direct cultului central al lui Ahura-Mazda, Mithra fiind zeul razelor solare care leaga cerul de pamant, deci un zeu mediator; era considerat si intaiul preot al zeului suprem Ahura-Mazda, ca si arbitrul juridic din litigiile aplicarii dreptului divin intrucat era si zeul justitiei, ocrotind increderea reciproca si pedepsind tradarea si juramintele false. In Iranul arhaic, Mithra fusese o divinitate de prim rang; ii erau consacrate ca simbol crizantemele trandafirii; pe atunci, reprezentand soarele si bolta cereasca, el era - pentru vechile triburi arice - ocrotitorul ostilor si chezasul unirii acestor triburi; de aceea credinciosii lui continuau sa-l adore ca zeu suprem si dupa constituirea si instaurarea mazdaismului, care a impus cultul suprem al lui Ahura-Mazda; sub Pompeius (secolul I i.Hr.), legiunile romane au adus cultul lui Mithra in Europa, zeul iranian va cunoaste o mare raspandire in intreg Imperiu, sub forma misterelor mithraice, care necesitau initieri secrete, atragatoare prin aura de misticism. Numit de romani Mithras, zeul e adorat in aproape intregul Imperiul tarziu, cand i se consacrau si serbari fastuoase. Sanctuarele lui romane (tipul mithraeum) erau grote naturale sau artificiale in memoria pesterii mitice, originare. El apare in basoreliefurile gasite in sanctuare, reprezentat ca distrugator al unui taur fabulos si ca un mantuitor al omenirii. Vechiul cult persan al zeului luminii, s-a raspandit rapid in imperiul roman, incepand din secolul II si pana in secolul V. Cultul lui Sol Invictus ("Soarele neinvins") cum era Mithra denumit a atins apogeul in Imperiul Roman in timpul domniei imparatului Aurelian, care i-a dedicat un templu in anul 274, la trei ani dupa ce a retras trupele romane din Dacia. Ritualurile initiatice ale zeului se caracterizau prin faptul ca aveau loc in sanctuare subterane de dimensiuni reduse, in care puteau intra cel mult 100 de persoane, grotele respective aveau intotdeauna un izvor sau o fantana, accesul in grota se facea adesea printr-un sistem de tunele subterane, numai barbatii erau admisi in aceste sanctuare iar initiatii treceau prin sapte grade pana sa ajunga maestri. Inscriptia de pe bucatile de piatra gasite in pestera La Adam apartine unui sculptor din Nicomedia, venit probabil in Dobrogea in perioada de inflorire a oraselor.
                      Attached Files
                      Last edited by jkl; 2 November 2010, 09:54.

                      Comment


                      • Cata, am eu 2 oglinzi manuale ca si noi. Pret... cat zici tu

                        Ionut - aia am propus pentru urmatoarea iesire: Cta-kogalniceanu-targusor-cheia (urcat la Sf. Casian, apoi mers in chei) si retur prin Gura Dobrogei, Nationala, Sacele, Corbu, Navodari (pod)-Cta. Traseul e fain si ai ce vedea. Evident, se poate ajunge la pestera daca se pleaca din timp (dificultate 3.5-4 din 5).
                        Last edited by andy_x3m; 2 November 2010, 11:07.
                        sigpic

                        Comment


                        • Manastirea Celic Dere.

                          Situata in comuna Frecatei, din judetul Tulcea, Manastirea Celic Dere este printre cele mai cunoscute din Dobrogea, fiind considerata drept un centrul al ortodoxismului din zona. Numele, de origine turca, l-a primit de la paraul din apropiere care in traducere inseamna “paraul de otel“. Potrivit documentelor care exista, prima biserica in acest loc a fost ridicata la inceputul secolului al XIX-lea, pe locul unde se afla, astazi, cimitirul, de “arhiereul” Athanasie Lisivencof. Cei care au construit-o erau calugari ardeleni si basarabeni care fusesera in Grecia la Muntele Athos. Dar bisericuta a fost mistuita intr-un incendiu. Apoi, pe la 1840 s-a obtinut aprobarea sultanului Abdul-Medgid (1839-1861) de la Constantinopol pentru ridicarea unei noi biserici. Si asfel, la 1846 era gata prima biserica, cu Hramul Adormirea Maicii Domnului si un paraclis cu hramul Sf. Arhangheli Mihail si Gavril. In scurt timp calugarii au fost mutati la Saon unde au ridicat un alt asezamant monahal, iar la Celic Dere au fost aduse calugarite. de-a lungul timpului, ierarhii Episcopiei Dunarii de Jos au sprijinit eforturile calugaritelor, astfel ca in 1901 episcopul Partenie Clinceni a pus temelia bisericii monumentale cu demisol care a servit o perioada de timp ca paraclis de iarna. Constructia, al carei arhitect a fost Toma Dobrescu, a durat pana in 1916, iar finisarile s-au terminat abia in 1932, cand la 22 octombrie a fost sfintita. Picturile interioare au fost realizate de Gheorghe Eftimiu, iar catapeteasma, acoperita cu folie de aur, a fost realizata de Ion Dinea. In urmatorii ani, sub atenta ingrijire a Episcopului Nifon, la manastire s-a infiintat o scoala atelier de pictura bisericeasca, o scoala primara pentru adulti pana la varsta de 40 de ani, un atelier de covoare, de tesaturi nationale cu o sectie de broderii artistice. Icoana care se curata singura
                          In patrimoniul Manastirii Celic Dere se afla icoane unicat, la care pelerinii vin sa se inchine cu mare nadejde in puterea dumnezeiasca. Una dintre cele mai importante este icoana facatoare de minuni a Domnului nostru Iisus Hristos, adusa aici pe la 1806 – 1812, si se afla in Biserica Paraclis. Este cunoscuta sub numele de “Icoana care se curata singura” deoarece la un moment dat era innegrita de trecerea timpului, dar apoi, ca o minune, chipul Mantuitorului s-a luminat in parte. Legenda locului spune ca icoana a fost adusa de un soldat care le-a spus calugarilor ca desi este inegrita, ea se va curata, iar ochii lui Hristos se vor deschide. La aproape 200 de ani de la acel moment, icoana s-a luminat pe mai bine de jumatate.
                          Icoana Maicii Domnului Nerosaiskaia
                          De asemenea exista si o icoana a Maicii Domnului despre care se spune ca a scapat din doua incendii. Initial ea a apartinut unei familii din Basarabia, din comuna Nerusai. Dupa un incendiu, din toata gospodaria facuta scrum a ramas doar icoana innegrita. Proprietarii au pastrat cu evlavie icoana in casa noua pe care si-au construit-o, dar dupa moartea lor, urmasii au vrut sa o inlocuiasca. Nestiind ce sa faca cu ea, au aruncat in foc, dar flacarile au iesit afara din soba iar icoana a ramas intreaga. Cuprinsi de frica, oamenii au decis sa o puna intr-o camera curata, la loc de cinste. Se mai spune ca intr-un an, in ajunul Invierii, proprietarul a intrat in camera respectiva pentru a luat Pasca sa o duca la Biserica sa fie sfintita. In acel moment a vazut cum din icoana se revarsa un manunchi de raze, iar Maica Domnului i-ar fi spus: “Luati-ma de aici si duceti-ma unde sunt adunate fecioarele ca sa ma duc impreuna cu ele sa fac ascultare in Turcia”. Si astfel, icoana a ajuns la monahia Heruvima, din localitate, unde se aflau tinere care doreau sa se dedice vietii de calugarie. Dupa eliberarea Dobrogei de sub stapanirea turca, icoana Maicii Domnului, insotita de pelerini, a fost adusa la Manastirea Celic Dere, unde a fost intampinata de parintele arhimandrit Athanasie cu un sobor de preoti si o multime de credinciosi. Se spune ca doi dintre calugarii din alai, care erau bolnavi, s-au inchinat alaturi de ceilalti, iar in momentul in care icoana a trecut pe deasupra lor, pe data s-au insanatosit. In 1916, din cauza razboiului, maicile au fost obligate sa se refugieze. Asa ca au ascuns cele mai de pret odoare intr-o pestera din incinta manastirii. In prima noapte de refugiu maica Singlitichia, paraclisiera de serviciu, a visat cum din icoana s-a auzit un glas care i-a spus: “Sa ma luati de unde m-ati ascuns, ca nu voi ma aparati pe mine ci eu pe voi”. Asa ca s-au intors la Manastire si au pus icoana inapoi in biserica. In urmatorii doi ani, in ciuda ocupatiei armatei bulgare, nu au fost nici un fel de incidente. Dimpotriva, icoana a fost scoasa la numeroase procesiuni prin satele din jur si oamenii primeau ajutor de la Maica Domnului.

                          Mai sunt multe zone frumoase in Dobrogea care merita vizitate. Sper ca nu vam plictisit cu toate cele puse pe aici.
                          Attached Files

                          Comment


                          • Drumul de piatra care duce spre casian e foarte bun, am mers eu de 1 mai si mergi mai bine ca pe unde am venit duminica asta.... de acolo putem continua spre cheia etc cum zicea andy .... avem ce vedea in dobrogea....timp, vreme frumoasa si fonduri sa fie
                            Intalniri Logan Club Constanta:
                            In Fiecare duminica la ora 18 la OMV-varianta vis-a-vis de DONA Seat
                            Ptr detalii : 0723.955.045

                            Comment


                            • e bine , duminica facem planurile , desenam hartiile. ca eu n-am priceput...
                              PS. de data asta cred ca eu vin fara masina...
                              oricum avem cam 2trasee propuse:

                              1.cel cu gura dobrogei , cheia , sf casin care e cel mai veridic si cel mai posibil
                              2. cel propus de stigul mioritic din navodari , cu celicdere sf andrei , care e doar asa ca idee.
                              deci haideti sa ne rezumam cu harti poze , trasee , idei doar la traseul ``explicat`` de andy.
                              si haideti sa hotaram de comun acor ora si duminica ca sa fie cat mai bine pentru toti , sa fim cat mai multi...
                              Last edited by SoNyKeL; 2 November 2010, 13:21.

                              sigpic

                              Comment


                              • O sa fac eu ruta. Traseul are cam 80 de km, din care parte sunt pe camp.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google