Montare Modul Inchidere Geamuri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Poti, dar trebuie sa ai geamuri electrice si pe spate. Cumperi 2 module DEI 530T, in jur de 354 RON la magazinuldealarme punct ro (nu-i reclama).

    Originally posted by profanlogan07 View Post
    Firele H 2/3;H 2/4;H 2/5,de la DEI 530 T,unde se leaga la o alarma Viper 350 Plus?Care este corespondenta la culori?.Pe AUX am comanda portbagaj.Stima,IT

    DEI 530 T VIPER 350 Plus
    H 2/3 >>> H 1/3 White Blue (-200mA Ch3 Progr. Output), sau H1/12 Red/White (depinde ce ai liber pe telecomanda - eu le actionez cu inchis/deschis din telecomanda)
    H 2/4 >>> H 1/1 Orange - Ground when armed
    H 2/5 >>> Nu

    La Orange (alarma) ground when armed foloseste diode 1N4004 cu catodul, "banda" orientat spre alarma, daca mai ai si alte dispozitive pe alarma.

    La H2/5 Gray am conectat un pulse timer relay (DEI 538t) impreuna cu un senzor de proximitate DEI 508D ca atunci cand armez (se inchid geamurile) sa nu intre in functiune senzorul decat dupa un timp presatbilit de mine in sedunde. Daca n-ai, lasa firul in pace

    Eu am pus pe masina urmatoarele module:

    DEI 508d - Dual Stage Invisibeam Motion sensor
    DEI 545t - Nite Lite System (Headlight Module)
    DEI 530t - Windows Automation System
    DEI 528T - Pulse timer relay (1 - 60s)

    Daca vrei lasa-mi un mail si-ti trimit schemele, facute de mine sau scrie-mi la cristibadea arond gmx.net
    Last edited by cristu; 16 August 2012, 15:33. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Se gasesc module universale pt ridicare 4 geamuri pana intr-o 100 lei.
      Am un modul montat asemanator, dar doar pt 2 geamuri, pt ca doar pe fata am geamuri electrice si merge perfect. Pe mine m-a costat 50 lei.
      Este montat ca la inchiderea usilor din telecomanda cheii masinii geamurile uitate deschise se inchid automat.

      Comment


      • Originally posted by antoniodan View Post
        Se gasesc module universale pt ridicare 4 geamuri pana intr-o 100 lei.
        Am un modul montat asemanator, dar doar pt 2 geamuri, pt ca doar pe fata am geamuri electrice si merge perfect. Pe mine m-a costat 50 lei.
        Este montat ca la inchiderea usilor din telecomanda cheii masinii geamurile uitate deschise se inchid automat.
        Asa este, sunt module ieftine pentru ridicare geamuri, dar DEI 530T nu este doar pentru ridicare, este un sistem de automatizare, poti ridica/cobora geamurile cat vrei.

        Comment


        • Montare modul inchidere geamuri geamuri

          Salut, cine ma poate ajuta si pe mine cu montarea unui modul pt ridicarea geamurilor la inchiderea usilor? ( armare alarma - am inchiderea usilor pe alarma, initial masina nu avea inchidere centralizata numai din cheie/ambiance 2005). Am atasat schema modulului de geamuri..dar imi cam prind urechile in schema. Am butoanele de la geamuri cu impuls, si geamurile sunt legate inainte de +contact.
          Multumesc anticipat.
          Attached Files

          Comment


          • Firul rosu= +permanent (il iei de la casetofon)
            Firul negru -masa(caroserie)
            Se taie ultimul fir de jos de la butonul de ridicare/coborare geamuri si legi astfel:
            albastru = se leaga la firul ce l-am taiat, ce duce catre butonul de geamuri
            verde= se leaga la firul ce l-am taiat, ce duce catre motorasul de la macara
            La fel se procedeaza la celalat buton, numai ca ai culorile:
            albastru/alb= se leaga la firul ce l-am taiat, ce duce catre butonul de geamuri
            verde/alb= se leaga la firul ce l-am taiat, ce duce catre motorasul de la macara
            Firul galben sau galben/alb este firul ce da comanda pt inchiderea geamurilor si trebuie legat la alarma (sau inchiderea centralizata)
            La unele module functioneaza cu firul galben, la altele cu firul galben/alb.
            Nu este greu de montat, spor la treaba!
            Last edited by antoniodan; 8 September 2012, 15:45.

            Comment


            • Multumesc mult pentru ajutor. Am pus modulul si functioneaza perfect. Raman dator cu o bere cand ajungi prin Deva

              Comment


              • Salut,
                Am o mica problema cu modulul de ridicat geamuri... uneori, dupa ce inchid maina, nu se ridica geamurile..este nevoie sa descui masina, si sa re-armez pt a se ridica si geamurile.. Vreo idee despre ce ar putea fi vorba ?

                Comment


                • Verifica firele si conexiunile lor, sa nu fie ceva desfacut. La fel, verifica si mufa care intra in modulul de ridicare geamuri.
                  GL-22-TOF

                  Comment


                  • Am pe masina montata inchidere centralizata cu telecomanda cheie briceag
                    THUNDER


                    Continut:
                    Unitate centrala
                    2 telecomenzi tip briceag cu 3 butoane

                    Cablaj conexiuni
                    Comanda inchiderea centralizata electrica sau vaccum
                    Contine relee de forta ptr inchidere
                    Comanda deschiderea portbagajului ( +/- )
                    Iesire auxiliara ptr comanda comfort - ridicare geamuri
                    Acum vreau sa stiu si eu cum ii fac legatura pentru ridicarea si cobarare gemurilor la armarea masini ma poate ajuta cineva ???
                    fara sectionarea sau taierea firelor se poate????
                    Niciodata sa nu te certi cu un idiot deoarece te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta!!!!

                    Comment


                    • Originally posted by adytza_dragon View Post
                      Am pe masina montata inchidere centralizata cu telecomanda cheie briceag
                      THUNDER


                      Continut:
                      Unitate centrala
                      2 telecomenzi tip briceag cu 3 butoane

                      Cablaj conexiuni
                      Comanda inchiderea centralizata electrica sau vaccum
                      Contine relee de forta ptr inchidere
                      Comanda deschiderea portbagajului ( +/- )
                      Iesire auxiliara ptr comanda comfort - ridicare geamuri
                      Acum vreau sa stiu si eu cum ii fac legatura pentru ridicarea si cobarare gemurilor la armarea masini ma poate ajuta cineva ???
                      fara sectionarea sau taierea firelor se poate????
                      Ai modulul de ridicare geamuri inclus? daca nu il ai, iti trebuie unul ( in cazul in care ai alta masina decat Logan , nu m,ai trebuie). se poate si fara taierea firelor, scoti papucul original din mufa de la geamuri, declipsezi papucul, apoi langa firul original pui firul de la modulul geamuri, apoi clipsezi papucul inapoi si in pui la loc in mufa.

                      Comment


                      • Pai am logan si ma interesa cum sa fac.inchiderea detine asa ceva dupa cum am specificat
                        Niciodata sa nu te certi cu un idiot deoarece te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta!!!!

                        Comment


                        • nu cunosc foarte bine modelul tau de alarma, dar din cate stiu eu are un singur fir de comanda pentru ridicarea geamurilor. Mai ai nevoie de un modul de ridicare geamuri ( pentru 2 sau 4 geamuri, depinde de cate ai electrice). Comanda din unitatea centrala a alarmei se leaga la modulul de geamuri, iar iesirile din modulul de geamuri se leaga la butoanele de la geamuri. Pentru a se ridica geamurile la armare inchidere / masina, trebuie sa modifici putin instalatia de la geamuri, mai exact sa o legi la + fara contact. ( Din fabrica, geamurile electrice sunt legate la + dupa contact). Aceasta modificare o gasesti intrun tutorial aici pe forum.
                          Daca ai modulul de geamuri, fa o copie la schema din cutie, pune-o aici si iti spun cum trebu7ie legate firele

                          Comment


                          • Schema inchidere Thunder.jpgDa o sa atasez si o schema a modelului de inchidere si ma gandeam daca o sa mearga sa o fac sa mearga si geamurile fara a mai cumpara modulul (nu este vb de Bani) dar ma gandeam ca merge prin uch sau mufele de la uch
                            Last edited by adytza_dragon; 27 October 2012, 19:10.
                            Niciodata sa nu te certi cu un idiot deoarece te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta!!!!

                            Comment


                            • Geamurile electrice la Logan nu au treaba cu UCH, sunt independente de UCH. Trebuie neaparat modulul, nu e foarte scump, pt 2 geamuri e cam 50-60 lei. de la alarma ta, firul verde ( negative power window output) se leaga la modulul de ridicare geamuri.
                              Mai sus, din neatentie, ti-am furnizat o informatie gresita: firele de la butoanele geamuri trebuie intrerupte pt a folosi modulul de ridicare geamuri, mai exact se taie firul, si se inseriaza cu el iesirea de la modul ( cand il cumperi, iti explic mai exact cum se face).
                              Colegul Chelull de pe forum avea de vanzare, eu de la el am luat si sunt foarte multumit de modul

                              Comment


                              • Salut, am instalat un modul de ridicare a geamurilor când închid mașină din alarma. De ceva timp nu mai functioneaza la închiderea mașinii. Geamurile in schimb funcționează normal din butoane.
                                Ai idee, ce ar putea sa aibă?
                                Multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google