Sistem audio Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tot din baterie consuma curentul, condensatorul ala e mai mult pentru varfurile de tensiune care le consuma statia la volum mare , este mai mult pentru stabilizarea tensiunii care intra in statie, nu te gandi ca daca opresti motorul ala se comporta ca o baterie separata si consuma curent din el si nu din bateria masinii .
    sigpic

    Comment


    • Daca vreau sa imi schimb cd-playerul si difuzoarele de pe Logan, pot pastra cablajul deja existent?

      Comment


      • evident ca da.

        Comment


        • Cablaju din fabrica este foarte bun, fa legaturile cum trebuie , fara inadituri si o sa fie ok. Playerul trebuie sa vina cu o mufa ISO care se contecteaza pe mufa masinii, legaturile fiind stas.
          sigpic

          Comment


          • 1 - cablajul de fabrica nu este foarte bun ci este jalnic. e cablaj standard care este facut sa fie super - mega - extra ieftin, nu sa fie prea calitativ.
            2 - playerul nu vine cu mufa ISO decat daca e de prim montaj sau vreun model after market care se fabrica in standardul asta. de obicei vin cu un cablaj adaptor in cutie care are mufa pentru player intr-un capat si mufa ISO pentru conectare la cablaj in celalalt.
            atat timp cat nu amplifici nu ai nevoie de alte fire, sunt suficiente cele ale masinii.
            daca vrei sa treci la nivelul urmator, ai nevoie sa iti tragi fire de calitate pana la locatia difuzoarelor. oricum nu cred ca se justifica.

            Comment


            • deci sa inteleg ca am facut o prostie achizitionandu-l? ma gandeam ca nu e bn sa licare luminile in bord sa nu fac alte prostii,cu muzica merg des la max,deci pana la urma daca il pun conteaza ce lungime are firul?

              Comment


              • Nu! Conteaza grosimea firului. Cu cat mai gros cu atit mai bine. Daca schimbi firul de alimentare de la acumulator la statie cu ceva mai gros (macar 20mm2) o sa vezi ca nu-ti mai licare nimic.

                Comment


                • conteaza si lungimea deoarece cu cat e mai lung firul cu atat mai gros trebuie sa fie.
                  se gasesc destul tabele pe net cu echivalente si recomandari.
                  amperaj maxim / sectiune / lungime / etc. In general, cu cat mai gros cu atat mai bine.

                  Comment


                  • Originally posted by Teo_730 View Post
                    Am nevoie de cateva sfaturi in legatura cu sistemul audio.
                    Ce amplificator ar trebui sa imi aleg pentru a se "potrivi" cu subwoofer-ul?

                    Subwoofer-ul meu are urmatoarele caracteristici:
                    Putere RMS: 240 Watt
                    Putere maxima: 480 Watt
                    Impedanta: 4 Ohmi
                    frecventa de raspuns:20 - 200 Hz

                    Statiile de amplificare au mai multe "puteri" si nu stiu dupa care sa ma orientez. De exemplu:
                    4 ohmi, stereo: 2 x 55 W RMS
                    4 ohmi, in punte: 1 x 150 W RMS
                    2 ohmi, stereo: 2 x 75 W RMS

                    Stima!
                    Daca n-ai altceva,e bun si asta......cu conditia sa nu dai gain la maxim...poti arde subul.......de la distorsiuni.
                    Preferabil o statie cu putere mai mare decat subul sau macar identica,eventual una mono,doar pt sub.
                    Daca iti permiti,ia alta......ori o vinzi pe asta+diferenta,ori o pui pe difuzoarele fata.
                    Bafta!

                    Comment


                    • pe mine nu ma ajuta nimeni?chiar asa?
                      Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                      Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by Bad_Wolf View Post
                        Cablaju din fabrica este foarte bun
                        Chiar ti se pare "foarte bun" cablajul asta?
                        Aceste cabluri nu le-as folosi nici macar pe niste tweetere, sunt foarte subtiri. Oricum tot ce tine de sonorizarea stock a Loganului e bataie de joc!
                        Attached Files

                        Comment


                        • Originally posted by faraonw View Post
                          pe mine nu ma ajuta nimeni?chiar asa?
                          Eu unul nu le-am auzit deci nici macar nu pot sa-mi dau cu parerea...
                          Singurul care l-am auzit de la JL este modelul acesta http://www.be-loud.ro/produse/Subwoo...JL_Audio/13W7/ intr-o incinta inchisa si chiar mi-a placut cum suna dar este diferenta foarte mare intre game ca sa pot aproxima cum ar suna modelele alese de tine!
                          Daca mai poti sa cresti bugetul in locul tau as merge pe seria 500 de la Digital Designs, dar sunt destul de scumpe fata de JL-uri!

                          Comment


                          • Salut! Eu am acum pe masina un Boss Onyx NX159DC de 1500w RMS, intr-o cutie vented si ma cam bate gandul sa il dau, daca va intereseaza pe vreunul.
                            Si mai am asa: pe spate : http://www.be-loud.ro/produse/Difuzo.../MPE/MXZ_69.3/
                            pe fata am niste Mac Audio MPE 2.13 de 70 w RMS
                            HU:http://www.be-loud.ro/produse/CD_Pla...INE/CDE-120RM/
                            Amplificator un JBL, de 300w RMS
                            Prestige Ph2 1.6 16V, 105 hp, Rouge de feu.

                            Comment


                            • Salut! CD-playerul de pe logan (cel cu 4 boxe si mp3) are iesire pentru REM?

                              Comment


                              • Din cate stiu eu nu, aparatele de fabrica nu sunt dotate cu asa ceva.
                                Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                                Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google