Sistem audio Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Elite Audio EA-KIT4 • 4 Gauge Complete Pro Series Amplifier Installation Kit for Systems up to 2000 Watts 4 Gauge Complete Pro Series Amplifier Installation Kit • Designed Specifically for Car Audio Systems Up to 2000 Watts • Includes 2-Channel RCA Interconnect Cable • Mini ANL Fuse Holder

    asta este setul pe care l-am comandat..
    Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
    Cine este interesat ma poate contacta pe privat
    sigpic

    Comment


    • Un mic offtopic - ca sa vedeti ce credibili sunt: Pentru sisteme de pana in 2000 W.
      Ei iti dau un cablu de 21 mm (nu se stie exact cu sau fara partea izolanta) insa:

      Iti dau o siguranta de 60 A. La tensiuni 12 v => maxim 720 W. La 14,4(ideal) ar fi cam 864 W deci se vede pana la 2000 de W. Asta e limitarea din siguranta.

      Nu mai zic de rezistenta interna a cablului samd. Vedeti ca este un topic pe car-audio pe patru t uning unde cineva a pus direct poze intre un producator consacrat de cabluri si unul d-asta no-name. Toate cablurile aveau in total grosimea care trebuie dar litele lipseau cu desavarsire.
      B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

      Comment


      • Merge linistit pana la 2000w! PMPO bineinteles )
        Reclama asta falsa ne manca pe toti!Vorba aia din popor: Cu televizorul ati mintit poporul!
        Ii posibil sa mearga si pe 2000w daca ai bateria in portbagaj si statia langa.Deci sa folosesti maxim jumatate de metru,eu zic ca ii ok,dar sa folosesti 5 metri se schimba ecuatia.

        Comment


        • Acei 2000w sunt doar vârfuri scurte, deci totul e interpretabil...
          http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

          Comment


          • iti dai seama ca eu nu voi avea atat..voi avea maxim 600w rms..pe cablurile alea..oricum mi-am luat si 5 sigurante de 150amp
            Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
            Cine este interesat ma poate contacta pe privat
            sigpic

            Comment


            • eu la statie am siguranta de 25 si pe fir am de 30,daca imi pun si condensatorul imi trebuie mai mare?

              Comment


              • sar putea sa fie cam micuta..depinde de ce putere rms ai..

                aveti idee daca dau cu vopsea hidroizolanta pe interiorul incintei se va auzi altfel?
                Last edited by faraonw; 7 February 2013, 19:54. Reason: Automerged Doublepost
                Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                sigpic

                Comment


                • putere rms la mac audio mpx 2500 pe siteul lor zice 240 dar din cate am inteles ar fi pe la 180 cam asa cv

                  Comment


                  • Originally posted by faraonw View Post
                    aveti idee daca dau cu vopsea hidroizolanta pe interiorul incintei se va auzi altfel?
                    Nu se va auzi altfel, îţi trebuie material fonoabsorbant. Melana de exemplu poate fi folosită. Se găseşte pe la magazinele de croitorie cred, pt că se fac perne şi plapumi din ea. Pui pe cel puţin 3 pereţi neparaleli în strat de vreo 3-4 cm.
                    http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                    Comment


                    • Originally posted by dorupopa2006 View Post
                      eu la statie am siguranta de 25 si pe fir am de 30,daca imi pun si condensatorul imi trebuie mai mare?
                      Nu iti trebuie mai mare, oricum aia 25A nu o sa-i atinga niciodata deci cea de 30 este arhisuficienta pentru el...
                      Originally posted by faraonw View Post
                      aveti idee daca dau cu vopsea hidroizolanta pe interiorul incintei se va auzi altfel?
                      Doar la incintele sealed se folosesc materiale fonoabsorbante, la bas-reflex nu o sa ai nici un castig daca pui...

                      Comment


                      • Nu este adevărat. Material fono se pune pt a absorbi undele sonore care dacă nu ar fi absorbite s-ar lovi de pereţi şi s-ar întoarce spre difuzor cu întârziere, difuzorul trebuie să îşi vadă de cântatul lui, nu să şi absoarbă acele unde sonore, ecouri. Sunetul când pătrunde în materialul fono se "pierde", "sparge", nu se mai poate reflecta înapoi, de-asta trebuie un material pufos, poros etc. De-asta acea vopsea nu prea e bună, că nu prea e poroasă, sunetul ar fi în continuare reflectat de ea.
                        Deci acelaşi lucru e valabil şi la incintele bass reflex.
                        Eu nu pot garanta că acel câştig va fi simţit de către ascultător, pot garanta că există. Ajută la reducerea distorsiunilor. E valabil pt frecvenţe joase şi medii. Mai ales pt subwoofere, tocmai pt că difuzorul face o cursă mai mare şi produce unde sonore mai puternice, pe medii mai puţin dar şi acolo e bună fonoabsorbarea. Pt înalte nu trebuie, tocmai pt că difuzorul de înalte are o cursă minusculă, dacă pui mâna pe conul unui difuzor de înalte care cântă nici nu îl simţi vibrând. De fapt, tot din acest motiv, difuzorul de înalte nici nu are nevoie de incintă în mod obişnuit.
                        Last edited by ionescu liviu; 7 February 2013, 22:06. Reason: Automerged Doublepost
                        http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                        Comment


                        • Originally posted by ionescu liviu View Post
                          Mai ales pt subwoofere, tocmai pt că difuzorul face o cursă mai mare şi produce unde sonore mai puternice
                          Daca ai sa te documentezi putin in incintele de subwoofer nu sunt probleme cu undele stationare si asta este exact ceea ce face fonoabsorbantul!

                          Originally posted by ionescu liviu View Post
                          Nu este adevărat. Material fono se pune pt a absorbi undele sonore care dacă nu ar fi absorbite s-ar lovi de pereţi şi s-ar întoarce spre difuzor cu întârziere, difuzorul trebuie să îşi vadă de cântatul lui, nu să şi absoarbă acele unde sonore, ecouri. Sunetul când pătrunde în materialul fono se "pierde", "sparge", nu se mai poate reflecta înapoi, de-asta trebuie un material pufos, poros etc. De-asta acea vopsea nu prea e bună, că nu prea e poroasă, sunetul ar fi în continuare reflectat de ea.
                          Deci acelaşi lucru e valabil şi la incintele bass reflex.
                          Materialul fonoabsorbant nu izoleaza si nici nu face sa sune mai 'frumos',el absorbe/anuleaza intr-o anumita masura undele stationare care se produc intre peretii incintei,si la cantitati mai mari se poate "pacali" difuzorul sa vada un volum mai mare,astfel la aceleasi cerinte poti sa mai reduci volumul cutiei
                          Daca este vorba de subwofer,nu are rost sa-ti bati prea mult capul cu diverse materiale,iti trebuie ceva mai gros in spatele woofer-ului sa absoarba unda generata de spatele mebranei.
                          Daca peretii incintei sunt subtiri,18-19mm si materiale gen pal,poti sa pui pe pereti un strat de material bituminos, alubant/stp sa mai scazi frecventa de rezonanta a peretilor incintei adica o rigidizezi suplimentar.

                          Originally posted by ionescu liviu View Post
                          Eu nu pot garanta că acel câştig va fi simţit de către ascultător, pot garanta că există. Ajută la reducerea distorsiunilor. E valabil pt frecvenţe joase şi medii. Mai ales pt subwoofere, tocmai pt că difuzorul face o cursă mai mare şi produce unde sonore mai puternice, pe medii mai puţin dar şi acolo e bună fonoabsorbarea. Pt înalte nu trebuie, tocmai pt că difuzorul de înalte are o cursă minusculă, dacă pui mâna pe conul unui difuzor de înalte care cântă nici nu îl simţi vibrând. De fapt, tot din acest motiv, difuzorul de înalte nici nu are nevoie de incintă în mod obişnuit.
                          In incinte, altele decat cele de tip subwoofer, a caror raspuns in fregventa urca mult mai sus, peste 2kHz unele chiar,incep sa apara unde stationare, reflexii sau cum vreti voi sa le mai ziceti. Acolo se foloseste fonoabsobantul pt a neutraliza acele unde.
                          De obicei, se ia ca si STAS ideea ca incinta sa aiba cat mai putini, sau chiar deloc, pereti paraleli. Din acea cauza se pune pe spatele incintei, fiind primul punct dat ca aparitie a reflexiilor. Alta chestie: cat, cum si unde se pune materialul in incinta, asta ramane la latitudinea celui care face incinta si se vrea de la ea cu grija insa, prea multa strica, prea putin poate fii degeaba

                          Comment


                          • ma ajuta si pe mn cineva?

                            Originally posted by faraonw View Post
                            care se pricepe la incinte si ma poate sfatui si pe mine daca incinta din poza de jos este buna/compatibila cu subul respectiv
                            este buna pentru


                            detalii despre difuzor:
                            F_0: 25 Hz
                            Q_es: 0.44
                            Q_ms: 6.61
                            Q_ts: 0.41
                            V_as: 113 Liter
                            X_max (absolut): 22 mm
                            R_dc: 3.5 Ohm
                            este buna incinta asta pentru subul respectiv?se va auzi bine infundat?
                            Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                            Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                            sigpic

                            Comment


                            • Ma indoiesc ca o sa stie cineva cum se aude incinta respectiva.
                              Oricum daca respecti litrajul si inchei bine incinta,nu vad de ce nu s-ar auzi bine.
                              Foloseste placi mai groase daca iti permite bugetul si consolideaz-o bine.

                              Comment


                              • incinta respectiva are cica 90 de l ..dar nu stiu in ce frecventa este acordata..
                                Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                                Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google