Sistem audio Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Poate cineva sa-mi calculeze cati litri are o incinta, daca dau dimensiunile...?
    La multi ani!
    MY CLA

    Comment


    • Consum stand by

      Cand aparatul este oprit consuma totusi ceva curent (asemanator modului stand by de la alarme)? Ma refer la aparatul Blaupunkt dar nu numai.

      Comment


      • Daca te referi la player, Nu, nu consuma nimic cand este oprit...
        P.S Am aflat volumul incintei...
        Last edited by PRESTIGE; 2 January 2013, 00:32.
        MY CLA

        Comment


        • Originally posted by PRESTIGE View Post
          Daca te referi la player, Nu, nu consuma nimic cand este oprit...
          P.S Am aflat volumul incintei...
          La player ma refeream. Multumesc pentru raspuns.

          Comment


          • Originally posted by abc View Post
            Cand aparatul este oprit consuma totusi ceva curent (asemanator modului stand by de la alarme)? Ma refer la aparatul Blaupunkt dar nu numai.
            Consuma, dar foarte putin pentru a pastra in memorie anumite setari pe care le faci player-ului (posturi radio, setari egalizator...)!

            Comment


            • sunt tot dintr-o problema-n alta...In sfarsit am reusit sa setez playeru cat de cat bine, am schimbat rca-urile,dar ieri am dat de o problema fara raspuns pentru mine...
              Subwooferul se aude ca o oala sparta, subtire si baraie tare... Acum 2 zile mergea perfect chiar am dat volum mare intr-o parcare din oras si totul era ok...
              Ieri dimineata cand am intrat in masina nu auzeam subooferul, la volum mic. Am dat volum mare si se auzea graoznic : subtire etc etc etc... Ca si cand apesi pe membrana si nu o lasi sa se miste...
              1-Am adus statia unui prieten la mine pe masina,(acelasi tip ca si al meu) dar la fel se auzea...
              2-Am dus sbwooferul la el in masina si surpriza, se auzea perfect.
              3- Am dus playerul meu la el in masina, pe subwooferul lui, merge fara nicio problema.
              4-Am adus playerul lui la mine pe masina,dar acelasi sunet... GROAZNIC
              5- Am schimabt rca-urile cu cele vechi, dar la fel, acelasi sunet...
              Nu imi vine sa cred, Subwooferul merge bine pe masina prietenului.
              Cu statia lui al mine pe masina nu merge, cu rca-urile vechi nu merge, cu playerul lui nu merge... Deci toate functioneaza, dar cand le pun pe masina mea se aude subwooferul ca o oala sparta
              Astept niste sfaturi!!! De 1 ianuarie am inghetat afara incercand toate posibilitatile, dar degeaba... Azi urmeaza partea 2-a... Nu stiu ce sa verific prima data...
              La multi ani!!!
              @abc, cynegoticos are dreptate, are un consum foarte foarte mic, la fel ca si ceasurile de bord... Daca vrei sa numai consume pune un intrerupator pe firul rosu. Imi cer scuze, nu m-am gandit la setari.
              MY CLA

              Comment


              • Originally posted by cynegeticos View Post
                Consuma, dar foarte putin pentru a pastra in memorie anumite setari pe care le faci player-ului (posturi radio, setari egalizator...)!
                Multumesc. Asa auzisem si eu dar vroiam o confirmare. Inca ceva: acest consum este mai mic decat consumul mediu de la o alarma in modul stand by? Cat este un procent aproximativ, ca sa-mi fac o idee?

                Comment


                • abc nu pot sa-ti dau o valoare exacta pentru ca nu o cunosc, oricum consumul este mult sub 1 amper...

                  Prestige banuiesc ca la tine amplificatorul este de vina, daca ai zis ca a mers bine cu altul...
                  La fel am patit si eu acum vreo 3-4 ani si problema la mine a fost amplificatorul, o dioda arsa si un condensator devalorizat pe un canal si cand il puneam in punte se auzea exact cum ai descris tu...
                  Incearca sa pui amplificatorul tau la altcineva si vezi daca este de acolo!

                  Comment


                  • @cynegeticos : Tocmai, si cu alt amplificator la fel face... Amplificatorul este bun...
                    MY CLA

                    Comment


                    • Orice aparat la care nu se ia alimentarea complet consuma. Niste mili amperi, nu alcool.

                      Comment


                      • Nu stiu ce a fost acolo, dar ieri am dat jos subwooferul cu statie si l-am dus in camera. Am folosit un pisotol de lipit pentru a impreuna firele de la + - subwoofer (cele care intra in statie), pentru a sta mai bine acolo.
                        Am pus statia si subwooferul unui prieten pe masina mea si mergea. Apoi am pus statia lui pe subwooferul meu si la fel.
                        La sfarsit am pus statia mea cu subwooferul meu si sa vedeti minune, TOTUL mergea perfect...
                        Habar n-am ce a fost vinovat pentru tot circul asta , dar eu am ramas cu gura cascata cand am vazut ca nu mai are nimic. poate au o explicatie cei care se pricep mai bine in audio.
                        P.S Are ceva statia daca e prinsa de peretele subwooferului? Unde as putea sa o pun sa nu fie probleme?
                        AM comandat un set de cabluri rca de la altex, pentru sistem audio la 38 lei. Dublu ecranate. Am ales altex-ul pentru ca are transportul gratuit si este prin curier...
                        MY CLA

                        Comment


                        • vroiam si eu o recomandare la un sistem de boxe pe 16 pt usile fata dar fara amplificare deocamdata.eu chiar nu ma pricep si nu prea as vrea sa depaseasca 300 de lei.pun si niste variante...
                          / sistem de difuzoare pe 2 cai diametru woofer - 16.5cm diametru tweeter - 20mm putere nominala - 80W RMS putere maxima - 360W RMS impedanta - 4ohmi raspuns in frecventa - 32-26000Hz frecv

                          / sistem de difuzoare pe 2 cai diametru midbass 16.5cm diametru tweeter 25mm tweetere cu calota din matase si magnet Neodynium crossovere pe fir putere nominala - 60 W RM

                          /sistem de difuzoare cu 2 componente /diametru: 16.5cm /putere RMS: 60W /putere Max: 240W /impedanta: 4Ohm /SPL: 92.5dB /raspuns in frecventa: 50Hz - 25KHz /diametru tweeter: 19mm /tip tweeter: dome,

                          / sistem de difuzoare pe 2 cai diametru woofer: 16.5 cm, putere: 120W RMS (300W max) SPL: 91 dB raspuns in frecventa: 35 - 21000 Hz frecventa crossover: 4000 Hz impedanta: 4 ohmi//

                          / difuzoare sistem, 2 cai diametru difuzor: 16 cm tweeter: 19 mm, silk dome putere RMS: 60 W putere maxima: 200 W impedanta: 4 Ohmi raspuns in frecventa: 48Hz-25kHz SPL: 93 dB adancime de



                          pe mine ma incantau mac-urile ca le-am gasit si mai ieftin dar vroiam o parere de la un cunoscator.
                          multumesc

                          Comment


                          • dupa mine helix ar fi prima varianta.
                            mac, a doua.
                            Nu trebuie sa fie cu sute de wati RMS pentru a da un sunet placut. Daca le amplifici doar cu playerul, 40-50 este destul. Daca in viitor pui statie , poti merge pe mai mult.
                            De exmplu un player care scoate 4x22 RMS se va auzi mai bine cu niste difuzoare de 40, decat cu unele de 60, 70. Asta am observat.
                            Dintre cele puse de tine, toate sunt bune, depinde de tine cum vrei sa le folosesti.
                            Poti lua legatura si cu cei de pe beloud, pe chat. Ei te vor indruma. Bafta!
                            MY CLA

                            Comment


                            • @PRESTIGE: ai returnat playerul? Ti-au trimis pana la urma mvh-150Ui ?

                              Comment


                              • Am vorbit cu ei si au zis sa il returnez si suporta ei toate taxele. Dar aici nu am sediu fan si trebuia sa ma duc la un sediu pentru a-l trimite. Nu m-am mai complicat. Prima data am zis ca il trimit, dar nu mai aveam alt player pana venea 150ui. l-am vandut pe al meu.
                                O sa imi faca o reducere la urmatoarea comanda de la ei de pe site.
                                MY CLA

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google