Jante Logan II Compatibilitati.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Costin-Eugen
    replied
    jante logan 2

    Salut! Am luat de curand un logan 2 si as vrea sa cumpar un set de jante de aliaj si nu prea inteleg codul inscriptionat pe jantele de tabla pe care le am: ""MWRO 6JX 15H2 291 15 12 14 2"" inscriptia de pe janta fata
    ""MWRO 6JX 15H2 345 16 12 14 2"" pe janta spate
    iar intre prezoane scrie: ET 40 si 191x
    Am 4 prezoane si jante pe 15 si Et 40, dar celelalte numere nu stiu ce reprezinta.
    nu stiu destanta intre prezoane?
    nu stiu PHD, gaura centrala?
    si vr sa mai intreb daca pot pune o janta cu ET mai mic! de ex 35, 38?

    Leave a comment:


  • valyd1971
    replied
    Originally posted by cosmins2000 View Post
    E Laureat si nu cred ca se potrivesc jantele de tabla de la ph2 la logan 2, mai ales pe fata. Spun doar din auzite, de la baietii de la reprezentanta, nu am incercat.
    Intradevar.
    Desi anvelopele sunt identice, jantele trebuiesc neaparat sa fie cu ET40.
    Cele cu ET 43 se pot monta doar pe spate.

    Leave a comment:


  • old_radu
    replied
    ...OK , credeam ca poate stie cineva mai multe despre jantele acestea , functie de ceea ce este inscriptionat pe ele
    ...cel mai bun lucru care ma va determina sa le cumpar sau nu , o sa fie proba "live" , adica montez fata si spate sa vad daca nu freaca pe undeva
    ...banuiesc ca sunt fabricate in 2012 , arata destul de bine , fara rugina si au fost folosite doar iarna trecuta
    ...la 300 lei / 4 buc. nu mai stau pe ganduri , iar motivul vanzarii lor este doar dorinta de "upgrade" a proprietarului.
    ...multumesc celor ce au avut amabilitatea sa-mi raspunda !

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    In general ET-ul sau factorul de echilibru, se masoara...; atunci cand nu avem indicatia poansonata pe janta.

    Leave a comment:


  • old_radu
    replied
    @ Cromatic
    ...ai dreptate , stiu ce inseamna ET-ul si asa se calculeaza , doar ca janta are cauciucul pe ea si imi este greu sa aflu grosimea partii care se prinde pe fuzeta , mai ales cum zici tu , "fara sa masori efectiv nimic"
    ...oricum , iti multumesc si tie !

    @ t0rquemada
    ...multumesc frumos pentru toate postarile tale care sunt "profesioniste" si de un real folos !
    ...am prins ideea cu inscriptia si imi este foarte clar ca nu este o janta din gama "Dacia/Renault" si probabil nici de o alta firma "respectabila".

    Leave a comment:


  • t0rquemada
    replied
    Informații valabile pentru Dacia/Renault:
    Attached Files

    Leave a comment:


  • Cromatic
    replied
    Originally posted by old_radu View Post
    ...ma poate ajuta cineva sa imi explice ce inseamna urmatoarea inscriptie pe o janta


    ...nu gasesc pe net nici un indiciu sau nu ma pricep eu , nu-mi dau seama ce ET are si nici nu prea am cum sa-l masor precis , mai ales ca are cauciucul montat
    ...ma intereseaza daca as putea folosi acest tip de janta pt. un L2 (gume de iarna)
    Sper sa nu gresesc, cred ca daca scazi din jumatatea latimii jantei, grosimea partii care se prinde pe fuzeta afli (cu aproximatie) care este ET-ul si asta fara sa masori efectiv nimic.

    Orice janta care merge pe L1 merge si pe L2 (si invers).

    1inch = 2,54 cm.

    Leave a comment:


  • old_radu
    replied
    Multumesc frumos !

    ...pana aici am "bunghit-o" si eu
    ...de aici incolo mi se pare greu
    ...oare am ceva sanse sa-i aflu ET-ul ?

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    6Jx15" = janta de 15 cu latimea de 6;dimensiunile sunt in toli.

    Leave a comment:


  • old_radu
    replied
    ...ma poate ajuta cineva sa imi explice ce inseamna urmatoarea inscriptie pe o janta

    6Jx15 2012 IO LM

    ...altceva nu este scris (stantat)
    ...pe aceasta janta este montat cauciuc cu dimensiunile :
    185 / 65 R15
    ...nu gasesc pe net nici un indiciu sau nu ma pricep eu , nu-mi dau seama ce ET are si nici nu prea am cum sa-l masor precis , mai ales ca are cauciucul montat
    ...ma intereseaza daca as putea folosi acest tip de janta pt. un L2 (gume de iarna)

    Leave a comment:


  • t0rquemada
    replied
    Cel mai bine ridicați mașina, verificați codul de pe una dintre jante e 403002053R, corespunde - OK, nu corespunde -căutăm.

    Oricum veți avea sistem SSPP din fabrică ce complică lucrurile.
    Alte întrebări aici de la #635

    Leave a comment:


  • bijou
    replied
    HA ,

    Daca il aveam NU va Rugam sa-mi spuneti !.
    E pe "vine" cu trailerul zicea Dealerul cand am vorbit cu el , undeva intre 27 - 30 Septembrie sosirea in curtea lor .
    Am tot adresat intrebari tehnice celor de la care cumpar dar evident ei spun "Doar Originale" la orice intrebi .

    OK , am retinut .

    Leave a comment:


  • t0rquemada
    replied
    @bijou Ai SL10 și ne întrebi pe noi? Dă jos un capac și caută codul.

    Jantele de SL10 sunt identice cu cele de Stepway II: 6J R16 4x100 60,1 ET37, cod 403002053R pe original 100euro

    Leave a comment:


  • einstein1984
    replied
    jante 4x100, butuc de 50.1 parca (colegii pot confirma), latime janta 6j. Offsetul s-a mai postat parca

    Leave a comment:


  • bijou
    replied
    Salutare ,

    Stiti cumva ce caracteristici au jantele de 16" de pe Logan SL10 ?.
    Se potrivesc de la vre-o alta marca de masini ?.
    Cam ce pret au cele originale ?.
    NU vreau sa stau cu kit-ul . Merg mult mai linistit daca am clasica roata de rezerva in portbagaj.
    La Loganul de-l am acum NU am facut Nici macar o Pana in 7 ani si peste 43.000KM , si daca ati vedea pe unde m-a dus masina !!! .

    MULTUMESC

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google