Ce Anvelope Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai da...cica asa e bine, alea care sunt bune de iarna puse pe spate.
    Dar parctic cel putin pentru mine s-a dovedit a fi invers, pe rotile motrice (fata nu? ) ) ca sa pot pleca de pe loc si sa am directie, spatele il mai controlez eu din directie si acceleratie.

    Mai stau o luna si pun cauciucele noi ContiEco3 care le-am luat la pret bun (165 lei bucata direct de la fabrica).
    Am vazut la un amic la 43ooo km inca se prezentau bine, oricum pe departe fata de Michelin care la 50000 km aveau profil mai bun si am tras bine de ele.

    La 84000 km Michelin inca au profil (~1,5 mm pana la semn) dar aderenta e dezastruoasa pe viraje chiar si la 15-17 grC.

    Dupa 80ooo km am inteles de ce costa Michelin atat de mult, aderenta decenta si fiabilitate ridicata, mult peste majoritatea marcilor (ca durabilitate). Foarte multumit.
    Last edited by Octavian; 3 March 2011, 19:42. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Da dar nu mai fiabile decat Kormoran
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Bine bine...
        Kormoran au aderenta mai scazuta (condus mai agresiv, eu asa am masurat) isi mentin profilul, dar incep sa ''bata''. Se deformeaza sarma.

        Ca aderenta nu exista comparatie intre Kormoran si Michelin pe uscat.
        Timp de 1 an am avut Logan 1.4 echipat cu Kormoran (fratele) si Logan 1.4 echipat cu Michelin (eu). In viraje aderenta era indiscutabila, indiferent de sofer (eu sau fratele).

        Abia astept sa pun ContiEco3 sa vad daca il contrazic din nou pe Seba (el spune ca pe uscat pe caldura Eco3 sunt mai bune ca Michelin).

        Comment


        • Originally posted by lord_wader View Post
          Ce mai mare greseala pe care o poate face un posesor de logan e sa aiba pe fata anvelope de iarna bune si pe spate de vara/mixte/iarna dar uzate. Este cazul meu(am pe spate all season Debica cam uzate), drifter de meserie pe gheata, fuge spatele la greu si la 20km/h ceea ce nu-i prea placut. Las' ca la anu voi fi obligat sa am 4 de iarna(ca de altfel toti soferii).

          Care a vazut ceva oferte la anvelope de vara prin magazine, ca deja iarna se duse...
          Oferte nu-s, in schimb au strans anvelopele de pe rafturi. Daca pe 1 martie un Bridgestone Blizzak de iarna era inca 300 de lei la oferta cica, sa-l patreze, multumesc. Sa-l vanda la toamna fraierilor, chit ca avea DOT de 2010, dar multi nu dau atentie.

          Anvelope iarna-fata si de vara-spate, pe timp de iarna e o combinatie ce da adrenalina multa, fapt probat de multi.

          Comment


          • BFG Profiler cine are? Niste pareri se poate.
            sigpic

            Comment


            • Am avut eu pe Logan. Sunt "compromisul" ideal, raport calitate-pret excelent
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • acum ce ti-ai luat? cat te-au tinut? pe ploaie cum se comporta?
                sigpic

                Comment


                • Yrman, ai mesaj privat!

                  Sunt ok si pe ploaie si pe asfalt uscat. Pe zapada is praf (stiu ca nu's de iarna, dar nu am avut alta solutie anul trecut)
                  If it ain't broke, don't fix it!

                  Comment


                  • Parca vad ca iar da lumea navala la anvelope de vara cum a fost in noiembrie-decembrie la cele de iarna si nesimtzitzii maresc iar preturile de la o zi la alta cu cate 20% ca doar suntem in Romania. Inca nu prea au aparut de vara prin marile magazine si supermarketuri dar am asa o presimtire ca atunci cand vor aparea se va termina stocul imediat si vor ramane la raft doar cele scumpe. De asta ma gandeam sa cumpar din timp ceva acceptabil (era sa zic ieftin si bun )

                    Comment


                    • Incercati si la magazine on-line, de obicei au preturi mai bune decat cele de la raft si oferta mult mai bogata.

                      Eu am facut asta de 2 ori si niciodata nu m'am pacalit.
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment


                      • eu am 60k km si am tot anvelopele originale si inca nu am probleme, se prezinta destul de bine si mai merg vreo 5k. :-??

                        Comment


                        • oferta Dedeman
                          Debica pasio (vara) 185/65/15 190RON, cred ca ma duc sa imi iau azi.
                          Ce parere aveti? oricum in maxim 2-3ore eu plec sa le cumpar ca nu se stie.

                          Comment


                          • uita-te la DOT ca s-ar putea sa fie facute acu 2 ani.
                            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                            Comment


                            • Uita'te aici, dar mai ales aici.

                              Eu am cumparat de pe ambele site'uri si am fost multumit. Nu te grabi sa arunci cu banii!
                              If it ain't broke, don't fix it!

                              Comment


                              • michelin :d

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google