Ce Anvelope Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • adica 400 ron in plus la un set de 4 anvelope pe care le tii cel putin 4 ani. daca faci km multi sau ai vreo problema la unghiuri atunci le schimbi mai des

    Comment


    • @jonnie007, ce era asa greu de inteles ce-am zis?
      Ideea era ca merita aprox. 400lei in plus la pret ptr. a achizitiona niste anvelope bune pe care NU le schimbi anual.
      Pe scurt, eram de acord cu ce ai zis tu initial.
      Alte nelamuriri?

      @skd_ozenel, multumesc!

      Comment


      • da kojakane...asta subliniam si eu...ca niste anvelope premium au calitate superioara daca nu chiar net superioara! credeam ca se ascunde o mica nuanta de ironie in raspunsul tau :P
        Keep walking...

        Comment


        • ca o complectare as adauga ca se merita anvelope noi cu dot cat mai recent , cele vechi , chiar premium si fara uzura isi pierd mult din proprietati.
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • evident! dot din acelasi an si cat mai aproape de data la care sunt cumparate!
            Keep walking...

            Comment


            • Cauciucul isi pierde din proprietati cu trecerea timpului, chiar daca nu mergi cu masina. Am o pereche de bocanci luati din State, talpa solida, aderenta. Dupa 3 ani i-am scos din dulap vara asta sa merg pe munte, ceva parca nu mai era ca la inceput. Cauciucul s-a rigidizat, nu mai are aderenta. S-au tocit/slefuit cam usor pe talpa. Este evident ca imbatraneste, chiar daca are ca nou.

              Comment


              • Io cand am luat dunlopurile de iarna, a fost intr-un noiembrie iar dot-u' lor era din august acelasi an. Deci vechi de vreo 4 luni.
                La fel, energy saver-urile de vara le-am luat in martie cu dot din decembrie cu un an in urma. Deci tot vreo 4 luni vechime.
                Si astea sunt doturi bune zic eu ptr. ca la momentu' respectiv am gasit gume noi in magazin cu doturi si de peste 1 an vechime. N-am reusit sa gasesc atunci cu dot mai "proaspat".
                Oricum, treburile astea se intamplau inainte ca astia sa dea legea cu obigativ. anv. de iarna...acum fiind cerere mai mare nu mai zac asa mult prin magazine / depozite, se vand ca painea calda si poti gasi cu dot-uri de 1-2 luni vechime fara probleme.
                Last edited by Kojak; 24 September 2013, 14:50.

                Comment


                • Originally posted by jonnie007 View Post
                  evident! dot din acelasi an si cat mai aproape de data la care sunt cumparate!
                  atunci mai bine iei la 2-3 ani o pereche noi mai ieftine decat la 4-5 ani o pereche premium. sunt si low costuri sava , matador , etc
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • Io unu' prefer la 4-5 ani un set complet de 4 gume premium. Sau 2 seturi complete vara-iarna la un buget de sa zicem 2500-3000lei
                    Last edited by Kojak; 24 September 2013, 15:46.

                    Comment


                    • Originally posted by Costi-bc View Post
                      atunci mai bine iei la 2-3 ani o pereche noi mai ieftine decat la 4-5 ani o pereche premium. sunt si low costuri sava , matador , etc
                      low costuri de .... Am luat ceva Viking ( SA NU FACETI ACEEASI PROSTIE NICIODATA ) erau la 200ron bucata. am luat 2 anu' trecut, si am luat acum in primavara inca 2 vezi doamne sa fac set... Dupa cateva luni sunt pline de bolfe, si ciudat ca doar pe laterale... de batut nu bat... In primavara cred ca trebuie sa cumpar alte 4 cauciucuri, astea-s pericol public
                      Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                      Comment


                      • ...si in final o sa cheltuiesti 200lei + 300lei (alte cauciucuri, de data asta bune).
                        Ajungi in final la un 500lei per cauciuc, cand putesi sa iesi de la bun inceput la un cca. 300lei / cauciuc.
                        Era o vb. care suna ceva de genu': "suntem prea saraci ca sa ne permitem lucruri de proasta calitate"

                        Comment


                        • viking e o marca low cost de la continental. ma mir ca fac probleme. nu mai sunt in garantie ??? fugi cu ele inapoi ...
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • eu unu` consider ca nu trebuie sa facem economie la anvelope! ele sunt legatura dintre masina si poteca! mereu am mers pe marci premium (goodyear, continental,michelin si bridgestone) si nu am fost dezamagit!sau macar ceva de mijloc...sava,debica,bf goodrich,firestone...nu neaparat in ordinea in care le-am enumerat!
                            Keep walking...

                            Comment


                            • Originally posted by jonnie007 View Post
                              ...mereu am mers pe marci premium (goodyear, continental,michelin si bridgestone) !
                              bre johny, da' vad ca dunlop-u' nu l-ai enumerat la premium, desi mie unu' mi se par excelente.
                              Sa inteleg ca nu esti prieten cu marca asta cand vine vb. de gume?

                              Comment


                              • Michelin Energy stau foarte bine la capitolul tractiune / franare, fie pe uscat, fie pe ud. La capitolul menevrabilitate nu sunt la fel de ''fine'' precum Bridgestone sau Pirelli.

                                Ca nu-mi place mie tinuta de drum a masinii cu ele, partea a doua. Ca nu-mi place pretul raportat la ce sunt, Michelin cere pretul asta pentru ca isi permite.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google