Ce Anvelope Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Kojak View Post
    bre johny, da' vad ca dunlop-u' nu l-ai enumerat la premium, desi mie unu' mi se par excelente.
    Sa inteleg ca nu esti prieten cu marca asta cand vine vb. de gume?
    kojakane n-am avut inca dunlop! cred ca sunt ok...insa ei se ocupa si de alte prostii in afara de anvelope! si pirelli ar fi premium...dar nu prea ma atrag!
    Keep walking...

    Comment


    • Originally posted by jonnie007 View Post
      mereu am mers pe marci premium (goodyear, continental,michelin si bridgestone) si nu am fost dezamagit!
      deci goodyear e premium, nu ce ziceau unii vanzatori de pe site-urile online/ cat si unele vulcanizari, care ziceau ca nu sunt bune goodyear si recomandau altceva mai ieftin din clasa de mijloc enumerata de tine sau altele din gama enumerata de tine ca fiind premium
      ​​​​​​

      Comment


      • Eu de vară am eco conti contact şi de iarnă debica frigo

        Comment


        • si fac treaba buna debica iarna? cat e bucata?
          Keep walking...

          Comment


          • cand pretul este un criteriu de alegere se pot face multe greseli. ar fi ideal ca lucrurile bune sa fie ieftine, dar nu se poate. personal nu as mai mult de 300 lei/cauciuc la dacia. important este sa stii si despre garantie, cumpar din Bucuresti pentru ca pot sa merg peste vanzator, altfel cum fac daca am problema cu un cauciuc luat de la Sibiu? vanzarea nu se termina niciodata la momentul achizitiei ci doar dupa ce ti se termina perioada de garantie. si cum cumpar pe persoana fizica sa fiu acoperit de legea 449 privind vanzarea produselor si garantiile asociate, as putea sa fac iar un post util. pentru ca multi habar nu au ce este aia o garantie. adeseori fac greseli flagrante cand isi cer drepturile.

            cu permisiunea voastra voi detalia garantia in spiritul Legii 449/2003. exista 3 tipuri de garantii.

            - garantia de conformitate, care se refera la ce declara furnizorul despre un produs. aceasta garantie nu poate fi micsorata de nimeni si este de fix 2 ani. orice clauza contractuala care se refera la conformitate si este mai mica de 2 ani este nula absolut. daca un produs prezinta lipsa de conformitate atunci el se repara sau se inlocuieste la alegerea clientului ...

            - garantia comerciala este cat iti ofera comerciantul pentru defecte in utilizare. nu este obligatorie, dar trebuie sa o stii atunci cand cumperi, o poti cere si in scris. garantia asta poate fi 0 zile sau 1000 de ani, este angajamentul comerciantului fata de tine.

            - garantia de vicii ascunse este tot o garantie comerciala. de multe ori se substituie celei comerciale.

            Deci 2 ani de zile ai garantie de conformitate pe un produs cumparat. Asta inseamna ca daca vei cumpara un cauciuc Continental Eco 5 ... el trebuie sa-si mentina caracteristicile timp de 2 ani (tot ce declara producatorul despre el). Daca ceva se schimba se repara sau se inlocuieste in functie de ce vrei tu, iar daca reparatia costa comercianul prea mult sau nu poate furniza un produs identic, iti dau banii inapoi sau iei altceva tot la optiunea ta

            Garantia comerciala este alta mancare de peste. Unii ii spun si garantie tehnica. Cum spuneam este ce se obliga comerciantul sa acopere dincolo de conformitate. Cere-o in scris mereu ca sa ai un document in baza caruia sa fi acoperit. Poate ai cumparat laptot si pe el scrie conformitate 2 ani si comercial/tehnic 1 an. Este perfect legal.

            Multi habar nu au si cred ca au pe tot ce misca 2 ani, ca asa scrie la lege. Gresit, este doar conformitatea, acea garantie pe specificatii. Daca ai o problema care nu tine de conformitate atunci intra in functiune cea comerciala. De exemplu cauciucul tau face o galma. Putem vorbi de un viciu ascuns sau de un defect - ambele acoperite de garantia comerciala. N-ai garantia asta, te-ai scos. Vorbeam de PV de contraventie. A fost o cauza in care unul a luat un laptop cu garantie 1 an. Dupa 1 an s-a defectat laptopul si a sesizat ANPC pentru ca nu i s-a reparat produsul. A gresit si el si ANPC. Defectul nu era o lipsa de conformitate ca sa fie acoperit de cei 2 ani. ANPC a tras o amenda de 5000 lei comerciantului, acesta a contestat amenda in instanta si a castigat. Motivarea instantei a fost urmatoarea: garantia de conformitate nu trebuie mentionata clientului. Ea este 2 ani din momentul cumpararii. In schimb garantia comerciala este cat doreste comerciantul. In cazul de fata comerciantul a acordat 1 an. Nu s-a gasit nimic in neregula, PV a fost anulat si omul a fost exonerat de la plata celor 5000 lei. ANPC a facut recurs dar a pierdut lamentabil.

            Deci grija mare la interpretarea legii. Mai multe detalii aici:

            Blog juridic al lui Bogdan Manolea cu informatii referitoare la legislatie, jurisprudenta, articole si stiri legate de domeniul Dreptului Tehnologiei Informatiei din Romania si strainatate.


            Comment


            • La caucioace foarte repede se poate invoca defect de exploatare cand vine vorba de garantie.

              Comment


              • Tocmai pentru asta exista si expertiza, ca parte a procesului de evaluare. Mai sunt unii care cer montarea intr-un anume service. Este un abuz.

                Comment


                • Originally posted by Winnie View Post
                  Mai sunt unii care cer montarea intr-un anume service. Este un abuz.
                  Doar daca ti-e impus montajul intr-un service agreat de ei, atunci da, este clar abuz.

                  Insa de obicei ptr. a beneficia de toate drepturile legale cu privire la garantie, esti conditionat sa le montezi intr-un service autorizat (oricare ar fi el), ceea ce nu reprezinta un abuz, este perfect legal.

                  Comment


                  • Tocmai s-a dat o decizie legislativa legata si de treaba asta cu obligativatea la montarea cu o firma impusa. Este venita pe via UE - Directiva Europeana. Revin cu detalii..

                    Comment


                    • Adica ce poate da UE decat alte constrangeri...

                      Comment


                      • Salut!
                        am gasit aici (datii pe goagal sa vedeti siteul)
                        Anvelope Vara CONTINENTAL ContiEcoContact 5 185/65 R15 88 T la pretul de 275 lei bucata.
                        as dori sa cumpar 2 anvelope. ce parere aveti, a cumparat cineva de la ei?

                        o zi buna.
                        http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

                        Comment


                        • uite aici mai ieftin

                          de la ei am cumparat debica de iarna si sunt la al3lea sezon, fara galme, fara rupturi, fara pene, fara pierderi de presiune, adica anvelopele sunt originale, nu sunt probleme
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • De unde zice Samy e 256 lei bucata.

                            Vine iarna, cine sa mai cumpere anvelope de vara daca nu se lasa la pret? Or sa le tina in saci toata iarna in depozite, or sa le scoata la vanzare in 2014 cu DOT de 2013.

                            Marketing romanesc, toti tin la pret.

                            Comment


                            • @lancer_kta : eu in locul tau as merge pe ContiPremiumContact, nu EcoContact,
                              sau pe goodyear excelence ori prima mea dragoste dunlop sp 01
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • ecocontact 3 am pe masina de 6 ani. (din fabrica) au 120k km si au cam ajuns la limita de uzura+ ca au inceput sa faca pori si deja am schimbat pe fata cu ecocntact5. acum mai doream 2 tot la fel.
                                initial ma orientasem dupa clasele de consum si aderenta pe asfat ud.
                                ecocontact5 B-consum, B-ud
                                premiumcontact5 C-consum, A-ud
                                zgomotul nu conteza ca am diesel
                                http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google