Jante aliaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu se rup, ca merg eu asa de un an, dar dupa 140, oricat a echilibra rotile, iti face volanul ca un motor de tractor. dupa 160-170 dispare vibratia, dar acolo, la 140, e aiurea.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • si crezi ca vibratiile alea nu afecteaza??!!!
      sigpic
      "BRABUS" STYLE

      Comment


      • Seba si de ce nu i-ai facut un inel de centrare? Ma uit si ma minunez, la tine nu ma asteptam.
        sigpic

        Comment


        • nu i-am facut inel pt ca ori merg normal, ori peste 160, unde nu mai vibreaza
          la modul serios, in afara de drumurile lungi unde am nevoie de a/c, merg cu masina sotiei. iar cand am mers cu a mea la concurs, am dat jos distantierele tocmai ca nu pot centra rotile.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Dupa ceva documentari, intr-un final, am renuntat la un set de jante "Reinastella" de pe Megane 2 datorita faptului ca sunt pe 16" desi jantele imi plac iar oferta era de nerefuzat. Acum am alta oferta de jante de la un producator de renume numai ca iarasi sunt in dilema-jantele sunt 7J 15 ET35-pentru cei care ati mai experimentat si jante after pe Logan ce zice-ti, merg jantele astea cu gume 195/60/15(calculatoarele spun ca 195/55/15 nu sunt OK vizavi de stock)?-exista ceva "efecte secundare" atat ca si look vizavi de ET 35 cat si ca functionalitate datorita faptului ca latimea este mai mare?
            Last edited by Cromatic; 8 October 2011, 21:22.

            Comment


            • 195/60/15 e bun ca si dimensiune alternativa la cele stock
              la motorizarea ta o sa la ''simti''
              o sa mai micsorezi durata de viata a planetarelor, rulmentilor,elementele de la directie
              si pe spate o sa sufere rulmentii
              in plus o sa fie ceva diferenta si cu franarea
              daca alea de 16 de pe megane erau de 6j sau 6,5j erau foarte bune pe logan cu cauciucuri de 205/55/16 decat astea de 7j pe 15 si cu etalon mic(35)

              Comment


              • In cazul asta le zic pas si la astea.



                Originally posted by romeo-alex View Post
                195/60/15 e bun ca si dimensiune alternativa la cele stock
                daca alea de 16 de pe megane erau de 6j sau 6,5j erau foarte bune pe logan cu cauciucuri de 205/55/16 decat astea de 7j pe 15 si cu etalon mic(35)
                "Reinastella" de pe Megane 2 sunt 6,5J 16 4x100 ET 49-deci tu zici ca-s mai bune astea?-eu am inteles ca la astea pe 16 se pierde la demaraj.
                Stiu ce-nseamna fiecare caracteristica a jantei si anvelopei dar nu stiu cum influenteaza pe masina atunci cand se pune altceva decat stock.

                Comment


                • Imi trebuie niste jante de aliaj pe 15" pentru vara, bugetul e cam 1500 lei, din ce am studiat eu am ajuns la Wolfrace Matrix sau Ultra-Lite, ambele variante argintii.
                  Voi ce ati alege, care credeti ca ar arata mai bine pe masina (rouge passion). Sunt bune pentru gropile din bucuresti?
                  Attached Files

                  Comment


                  • Ultra-Lite ar fi cele mai potrivite.Matrix au centrul cam plin si arata urat pe 15.
                    Din cate stiu eu wolfrace sunt de calitate medie, eu am avut niste wolfrace fuji pe 17 cu 205/40/17 timp de 2ani si nu au patit nimic pe minunatele noastre drumuri din arges.
                    De ce nu te orientezi catre ceva sh dar mult mai calitativ la banii aia?
                    AG 16 Y M A

                    Comment


                    • Niste OZ Racing pe 15'' sh gasesti la 1000-1200 de lei.

                      Comment


                      • M-am gandit si la varianta sh dar nu am certitudinea ca n-au fost indreptate sau mai stiu. Din cauza asta am zis sa merg pe ceva nou si un raport bun calitate/pret. Megadrive, league, kormetal si alte "vitantisme" le-am eliminat din start . Mi-ar fi placut jantele de pe pe sandero stepway, noxiane, dar am intrebat la dealer si sunt undeva in jur de 1800 lei/set (doar jantele si capacele) mai pun si prezoanele si se apropie de 1900. In banii aia as gasi altceva arfermarket mai calitativ.

                        mr.K, daca ai vreo sursa de incredere care vinde oz sh te rog sa-mi spui
                        Last edited by bad_hrc; 13 October 2011, 17:16. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Eu unu nu sunt de acord cu chestia "daca au fost indreptate,zgariate"
                          Si daca le cumperi tu noi si Doamne fereste dai cu ele si le indrepti?Nu e tot aia?
                          Si ATS-urile mele au fost indreptate si nu au nici o problema.Toata treaba e sa nu fie strambe din spite sau prinderi.
                          AG 16 Y M A

                          Comment


                          • orienteaza`te pe ceva sh dar bun , ia la puricat bazarul patru tuning ...daca stai sa urmaresti pe acolo , sigur vei gasii ce`ti place.
                            sfat , daca iti ei sh , vorbeste cu propietarul inainte sa le cumperi sa faceti test la vulcanizare , sa vezi daca sunt strambe sau nu (alin stie )

                            Comment


                            • Da eu le-am luat chiar daca erau strambe)
                              Toata treaba e sa nu fie din spite sau din prinderi, atunci nu se mai pot indrepta 100%.
                              AG 16 Y M A

                              Comment


                              • De acord cu tine alin ca le pot zgaria/stramba si eu dar janta sh trebuie vazuta inainte de a fi cumparata. Daca e indoita buza se vede clar si nu o sa se indrepte niciodata 100%, iar daca e doar putin stramba janta nu se vede cu ochiu liber, decat pe masina de echilibrat.
                                Si inca o problema, aliajele astea turnate, odata strambate si indreptate nu mai sunt ce-au fost. Daca o iau stramba si o indrept eu macar stiu ca una din ele e cu probleme dar pot sa le iau gata indreptate si sa n-am nici cea mai mica idee, eventual sa fi dat si o suma maricica pe ele ca sunt "nelovite" dar defapt mi-am luat o mica teapa.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google