Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by liviu.cristian View Post
    pot sa montez anvelope de iarna 185/65/15 pe jantele de tabla standard? Acum am 195/65/15 Continental, dar pentru la iarna ma gandesc sa imi iau de 185.
    daca este vorba de continentalul cu care vine loganul echipat din fabrica, atunci dimensiunea lor este 185/65/R15
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by vasile78 View Post
      Este foarte interesant fenomenul nou creat... cum s-a dat legea ce obliga portul gumelor de iarna, cum foarte multi au devenit grijulii privind propria siguranta si siguranta celorlanti pe drumurile publice in regim de iarna...
      Aaa, mai spunea unul mai sus ca el circula cu 50 km/h cu gume iarna pe zapada si eu il incurc pentru ca am gume de vara si circul cu 30 km/h... asta-i genul de sofer care prinde 180km/h cu motor de 1.4... sunt multi soferi care incurca circulatia si vara.
      Eu mi-am luat gume de iarna de anul trecut, fara sa ma oblige vreo lege. Si am stat destul in spatele taximetristilor cu slickuri de vara care abia plecau de pe loc prin intersectie. Dar in fine, dupa tine e normal ca daca am dat bani pentru aderenta in plus sa merg incet, ca sa ma feresc de soferi meseriasi si fara bani ca tine.
      Sper totusi ca politia sa verifice ce anvelope au masinile si in afara situatiilor cu accidente, de exemplu la iesirea din oras spre zone cu viscol etc.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • Si asa s-a ajuns la discutia de anul trecut: vrem anvelope de iarna dar n-avem bani.
        Bani de carburant aveti? Poate n-aveti si lasati masina in parcare.
        Asa, nici anvelope de iarna nu va mai trebuie.
        Folositi transportul in comun.
        Cam multe chestii obligatorii la o masina: RCA, ITP, soferul sa aiba permis, sa functioneze luminile, sa aiba anvelope bune si acum, culmea, sa aiba si anvelope de iarna cand carosabilul e acoperit de zapada/polei/gheata.
        Io zic sa scoata toate elementele obligatorii, iar masina sa aiba doar motor/roti/volan.

        Hai sa fim un pic seriosi. Cand nu ai, NU CONSUMI. Cand e vorba de circulatia pe drumurile publie, siguranta e totul, nu dezbaterile gen talk show cu sondaje: sunteti de acord cu..........? DA/NU.

        Comment


        • Tocmai asta e problema, ca sunt unii de parere ca daca nu au bani de anvlopele de iarna, nici nu au nevoie, ca talentul lor sofericesc si atentia sportia (si viteza scazuta uneori) suplinesc cu succes lipsa aderentei.
          Si uite asa imping politisitii masini la deal pe langa casa poporului....
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • Da, da, romanii sunt cei mai buni soferi, politicieni, poeti, constructori, matematicieni, frecatori de menta profesionisti etc.
            Chestie bagata in cap de comunisti ca noi dam ceata in toate domeniile tuturor popoarelor. Ar trebui sa ne gandim ca poate nu suntem buricul pamantului, mai ales in soferie, unde abia in ultimii 15 ani sa zicem au aparut multi soferi, ca inainte n-aveau ce conduce (spre deosebire de nemti, in Germania tot omul isi permitea macar un Golf), masinile fiind relativ putine pe drumurile patriei, romanii neavand acces la ele din motive financiare. Noroc de banci si de fabrica de permise numita Politia Romana.

            Comment


            • Am primit oferta Selgros (21.09-04.10.2011), au anvelope de iarna asa, citez:
              1."Anvelope de iarna Debica Frigo Directional/Frigo 2 M+S 185/65 R15 210,68 lei (cu TVA)"
              2."Anvelope de iarna Sawa Eskimo S3 185/65 R15 M+S 210.68 lei (cu TVA)" tinand cont ca @uscatu a luat cu 250 lei eu zic ca e bun pretul, Sawa la pret de Debica

              Comment


              • Mai nasol e ca s-au folosit de ordonanta sa mute 10 % din toate amenzile de circulatie catre Bugetul de stat. dar se pare ca chestia asta a fost tinuta sub acoperire de la mediatizare.

                Comment


                • einstein1984, mr.K, in persoana voastra vad ca se ascund bogatashii posesori de logan )! Repet, nu o sa-mi cumpar anvelope de iarna pentru ca masina mea este pentru promenada si dus la servici. Nu fac curse externe, nu am neamuri la tara, nu sunt genul aventurier... daca dau bani pe masina vreau sa ma duc cu ea la servici, ce dotari suplimentare ii mai trebuie ca sa pot face asta? Alora cu gume de iarna de la SH ce le ziceti, ca or sa fie foarte multi... auzi, omul are bani de aderenta...

                  Comment


                  • Iti ei multifunctionale Allseaseon merg si iarna si vara, in vacanta si la servici, inclusiv la promenada.
                    Au fost ierni in care nu am folosit gume de iarna din cauza bugetului si m-am descurcat, dar am avut anvelope de iarna care erau mult mai proaste decat cele de vara pe timp de iarna.
                    Last edited by crull; 20 September 2011, 22:38.

                    Comment


                    • vasile, hai nu te c@c@ pe tine, ca daca da inghetul pe brailei, din sens cum cobori din tiglina, pe urcare in micro 19/20 sau spre combinat (micro 38,40 sau care-o fi acolo) faci patinaj artistic...
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • @Seba am trecut demult de stadiul cand ma c@c@m pe mine si sper sa nu o mai fac in viata asta, sau cel putin sa se intample cat mai tarziu... Si ti-o spun cu cea mai mare convingere ca daca ingheata Brailei spre spitalul judetean nu mai urca nici mama cauciucului de iarna, un om destept ca dumneata stie ca guma de "iarna" nu e tot aia cu guma de gheata. Intamplator si din nefericire pentru mine am ajuns de multe ori in situatii nasoale iarna cu masina de la servici, guma de iarna e un plus (depinde de origine), nicidecum un element indispensabil pe timp de iarna.

                        Comment


                        • Originally posted by vasile78 View Post
                          einstein1984, mr.K, in persoana voastra vad ca se ascund bogatashii posesori de logan )! Repet, nu o sa-mi cumpar anvelope de iarna pentru ca masina mea este pentru promenada si dus la servici. Nu fac curse externe, nu am neamuri la tara, nu sunt genul aventurier... daca dau bani pe masina vreau sa ma duc cu ea la servici, ce dotari suplimentare ii mai trebuie ca sa pot face asta? Alora cu gume de iarna de la SH ce le ziceti, ca or sa fie foarte multi... auzi, omul are bani de aderenta...
                          Asa, ca sa-ti ridic mingea la fileu, imi permiteam masina mai scumpa decat Logan, dar nu fac parte din snobii care tusesc in Logan, si 10 mii de euro dati in plus pe alta marca mi s-au parut a fi bani aruncati pe geam.
                          Daca ajuta ironia la ceva si daca bogatas inseamna sa dai 1000 de lei pentru siguranta ta pe mai multe ierni, poti spune si asa.

                          Alora cu gume de iarna SH le zic asa: nu luati anvelope cu profil mai mic de 4mm, eu zic sa aiba macar 5 mm, deoarece legal, minimul nu e ca la anvelopele de vara (1.6 mm) ci 4 mm.
                          Vad o groaza de anunturi pe aici cu gume de iarna SH care sunt bune de folosit pe timp de vara pana se fac praf, ca legal, iarna nu mai poti circula cu ele. Le pui pe masina doar ca sa bifezi ca ai anvelope de iarna.

                          Cat despre km putini parcursi de tine, ajunge sa ai un incident si la un drum scurt, facut odata la 3 luni.
                          Last edited by mr.K; 21 September 2011, 08:45.

                          Comment


                          • Unii trimit rachete in cosmos de vreo 50 de ani, iar altii nu sunt convinsi nici acum daca anvelopele de iarna sunt bune iarna sau nu.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              .............

                              Cat despre km putini parcursi de tine, ajunge sa ai un incident si la un drum scurt, facut odata la 3 luni.
                              Ceea ce nu doresc nimanui, sa nu interpretezi eronat. Ci doar ca se poate intampla, cu toata mama prudentei.
                              Am vazut 4x4 ajunse langa drum, pe aratura, pe o zapada proaspata si subtire, de 2 cm, care e foarte alunecoasa cand se lustruieste.
                              Meltenii cu 4x4 erau pe gume de vara si s-au gandit ca jeepanul lor e masina de masina, face fata la o pulbere fina de zapada. Realitatea i-a convins ca aveau prea multa incredere in masina si in calitatile lor de soferi.

                              Comment


                              • Originally posted by vitriol View Post
                                Unii trimit rachete in cosmos de vreo 50 de ani, iar altii nu sunt convinsi nici acum daca anvelopele de iarna sunt bune iarna sau nu.
                                Vitriol, stai linistit, nici americanii nu s-au convins de utilitatea anvelopelor de iarna ca altfel nu se mai faceau teste comparative anvelope de vara vs iarna pe zapada. Avem cateva exemple din astea pe youtube si pe forumurile lor se intampla acelasi lucru ca si la noi, unii si-au dat seama ca sunt bune si incearca sa-i convinga si pe ceilalti. Eu stiu ca anvelopele de iarna sunt cele mai bune iarna dar bugetul momentan nu-mi permite sa cumpar 2 seturi de anvelope + inca un rand de jante asa ca am facut un compromis si am ales all season si sunt convins ca iarna vor fi mai bune decat kormoranele si vara lafel. Kormoranele sunt niste rebuturi cu care am fost nevoit sa merg pt ca asa a venit masina si aveam de gand sa le mai tin o vara si iarna asta sa imi iau anvelope de iarna + jante dar am aflat ca sunt deformate si trebuie sa iau un set de vara la anul si a venit bocu care taie din salarii si tot avem deficit bugetar si asa am ajuns la all season.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google