Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bre...lasati astea...panta, rampa, sa trecem peste.

    Nimic nu se compara cu senzatia aia (praisles) cand de la purtat o iarna intreaga bocanci / ghete, treci primavara la tenesi.
    Cand revii la gumele de vara pe masina, zici ca-i fulg, super agila (nu opel) si pare mai usor de manevrat. Nu mai zic de confortu' acustic.
    Deci...hai vara, hai!

    Comment


    • Nici nu a venit bine iarna si noi vrem anvelopele de vara ��

      Comment


      • Sincer nu ma plang de zgomotul mare specific anvelopelor de iarna.
        Din documentarile pe care le-am intreprins, citisem ca Semperit Speed Grip sunt destul de silentioase; acum pot spune ca asa este; 70db e destul de bine pentru o anvelopa de iarna.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Dunlop-urile de pe masina mi se par cam zgomotoase (de fiecare data la inceputu' sezonului rece, pana ma obisnuiesc si nu mai bag de seama), lucru care se reaseste si in caracterisiticile lor, 72db.
          Attached Files

          Comment


          • Mdea; la mine si cele de vara Eco5 au tot 70db, asa ca chiar nu simt ca le-am inlocuit, in ceea ce privste zgomotul. La franare si stabilitatea in curbe se simte diferenta; cele de vara fac legea.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Deci Semperit-urile tale au 70db?

              Comment


              • Da; F la consum (ca majoritatea celor de iarna) si C la franarea pe carosabil ud.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • 68db ptr. alea de vara
                  Astia 4db diferenta intre alea de iarna si cele de vara, chiar se simt mai mult decat ma asteptam.
                  Probabil si diferent de greutate intre cele 2 tipuri de gume, mai influenteza.
                  Attached Files

                  Comment


                  • dar cand vi se pare mai ok ...financiar vb sa cumperi niste cauciucuri de VARA...iarna ca sunt mai ieftine si ramase pe stoc si nu prea se vand ...sau la inceput de primavara cand apar iar oferte!!

                    Comment


                    • Omul gospodar îşi ia vara sanie, iar iarna car... zicea o cimilitură românească înţeleaptă. ;)
                      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                      Comment


                      • Originally posted by slim_daddy40 View Post
                        dar cand vi se pare mai ok ...financiar vb sa cumperi niste cauciucuri de VARA...iarna ca sunt mai ieftine si ramase pe stoc si nu prea se vand ...sau la inceput de primavara cand apar iar oferte!!
                        Cand ai bani?

                        Bineinteles ca e de preferat primavara sa le iei, sau chiar la inceputu' verii (mai-iunie), dar...cum am spus mai sus.

                        Comment


                        • Originally posted by Kojak View Post
                          Nimic nu se compara cu senzatia aia (praisles) cand de la purtat o iarna intreaga bocanci / ghete, treci primavara la tenesi.
                          Cand revii la gumele de vara pe masina, zici ca-i fulg, super agila (nu opel) si pare mai usor de manevrat. Nu mai zic de confortu' acustic.
                          Deci...hai vara, hai!
                          la mine e invers. cu anvelopele de iarna parca e rupt volanul, asa se invarte de usor. cu cele de vara, ceva mai greu. o fi de la jantele de aliaj cu et 35 ?!
                          eu zic ca iarna ai mai mari sanse sa faci o afacere buna, ca, daca astepti primavara, nu o sa-ti dea nimeni anvelope proaspete, "scoase din cuptor".
                          tot ce au pe stoc vor vinde.
                          Last edited by B997NDL; 13 December 2013, 12:39.

                          Comment


                          • Originally posted by B997NDL View Post
                            la mine e invers. cu anvelopele de iarna parca e rupt volanul, asa se invarte de usor. cu cele de vara, ceva mai greu. o fi de la jantele de aliaj cu et 35 ?!
                            si la mine e la fel directia.... parca ar fi de Fiat cand mergi pe "city", nici nu o simti....
                            Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                            Comment


                            • Eu, pe mașina personală, am anvelopele de la Michelin group: Alpin A4 de iarnă și BFGoodrich G-grip de vară. Alea de vară sunt mai zgomotoase și ceva mai dure. Cu Alpin A4 parcă mașina devine pisică cu pernuțe, atât de lin se mișcă. Parcă ai o suspensie în plus. Dar ca comportament, și mai ieftinele BF Goodrich sunt super: aderența pe umed e fenomenală. Acvaplanează, dar trebuie apă serioasă: încă n-am avut bucuria de o așa ploaie, deși am prins și să toarne cu găleata. Probabil trebuie găleată mai mare. )
                              Pe mașina de serviciu am Continental de vară și Debica Frigo de iarnă. Debica sunt niște râsuri... Continental se descurcă onorabil.
                              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                              Comment


                              • Originally posted by ursamajor View Post
                                Cu Alpin A4 parcă mașina devine pisică cu pernuțe, atât de lin se mișcă.
                                asta am tot spus si eu de vreo doi ani de cand am luat Alpin4, si nimeni nu m-a crezut. cele de vara sunt mich... energy saver.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google