Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Interpretare eticheta UE, la anvelope.
    O măsurătoare a rezistenţei la rulare a anvelopei, care influenţează eficienţa vehiculului dvs. din punctul de vedere al consumului de combustibil. Clasament de la A (clasa cea mai mare) la G (clasa cea mai mică).
    Deci nu prea are treaba cu ...greutatea; pentru ce si-ar dori un producator sa faca o anvelopa mai grea?
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • stiam ce reprezinta A....G. nu e vreo inginerie. glumeam doar cu Nicu.
      si asta ziceam si eu: rezistenta la rulare, care depinde de material si profil.
      logic ar fi ca rezistenta sa fie ca atat mai mare cu cat creste aderenta.
      dar probabil nu merge asa.

      Comment


      • Ba citisem pe undeva ca greutatea rotilor chiar influenteaza eficienta, ceva cu centrifuge, centipete, inertii, etc....astfel ca jantele de aliaj USOR nu-s numai pentru aspect. Ceva ca un kg in plus pe roata ar fi echivalentul a 10 kg in portbagaj.
        Daca e cineva informat il rog sa completeze.

        Comment


        • tu crezi ca sunt diferente de kilograme intre anvelope ?!

          Comment


          • Pot sa fie diferente substantiale, de greutate, intre anvelope.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • dar nu cred ca asta conteaza in stabilirea consumului scos de o anvelopa.

              Comment


              • Eu as pune jante de granit la Logan, ca sa stea lipita de sosea in curbe.
                Mai da-le incolo de A, B, G, clasamentul exista dar nu inseamna ca diferentele la consum sunt asa de mari cum vrea Michelin sau Conti sa ne convinga.
                Eu aleg anvelopele dupa aderenta, ca prim criteriu, dupa dimensiuni, normal.

                Comment


                • ATI INCEPUT sa dati jos rotile de iarnA??

                  Comment


                  • Da eu unu le-am pus de trei zile.

                    Comment


                    • Eu maine trec la cele de vara
                      Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                      Comment


                      • Salut
                        Ce parere aveti de Continental EcoContact 5? Mi-am luat si eu 4 bucati la 263Ron/buc si astept sa se linisteasca vremea ca sa le pun pe masina, ca au anuntat baietii ploi in urmatoarele zile si cum la Brasov e mai racoare, o sa se mai faca polei.

                        De curiozitate am cantarit rotile (janta+cauciuc), 15.5 kg. Pacat ca nu le-am cantarit si separat.
                        Attached Files
                        Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                        My ride

                        Comment


                        • pana cand se tin anvelopele de iarna pe masina? (obligatoriu conform legii)
                          ​​​​​​

                          Comment


                          • Cnform legii esti obligat sa ai anvelope de iarna pe masina oricand pe jos este zapada, gheata, polei sau mazariche indiferent de anotimp. Daca in iulie ninge esti obligat sa ai anvelope de iarna daca vrei sa circuli.
                            Ps: eu as fi luat continental premium contact, tot ce are eco in denumire nu-mi surade incredere
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • M-am gandit bine inainte sa le iau, am cautat si pe net cateceva despre ele.
                              Si legat de review-uri, in poza atasata sunt identice cu Michelin-urile pe care le-am avut 7 ani de zile.
                              Plus de asta, diferenta de pret, intre Michelin Energy Saver si ContiEcoContact 5 mi se pare nejustificata. Aceeasi clasa, aceleasi performante (conform review-urilor).
                              Attached Files
                              Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                              My ride

                              Comment


                              • are cineva cauciucuri de vara Tigar Sigura? ceva review-uri?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google