Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am incercat de toate: inversare fata cu spate, 4 vulcanizari diferite, diverse metode. Jantele sunt de aliaj MSW si tocmai ce dadusem jos de pe ele Conti ts850 cu care rulasem cu 170km/h (in bord) fara nici cea mai mica problema ...

    Anvelopele au fost cumparate online ... mare greseala ... si una si mai mare ca nu m-am complicat atunci.

    In fine ... partea cu zgomotul o sa o observati peste ceva timp ... in primii 2 ani au fost beton.

    Cat despre pareri ... gasesti destule ... si nici a mea nu trebuie generalizata.

    Comment


    • Dupa cati km. rulati, ti s-au parut ca au devenit mai zgomotoase?
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • goodyear a cam dat buf-ul pe multe modele de anvelope de vreo 2 ani incoace. inclusiv pe cele de utilitare au ratat un lot bun

        ca tot vorbim de anvelope... ce bine e cu zozetele de vara...
        Last edited by skd_ozenel; 20 April 2015, 10:01. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Originally posted by IancuMIC View Post
          Dupa cati km. rulati, ti s-au parut ca au devenit mai zgomotoase?
          Vreo 20.000-25.000Km BluRespons-urile care mai au 6mm de profil si la 3-4mm de profil Sp Sport 01 (nu stiu cati Km rulati aveau).

          Comment


          • Originally posted by madhorsefuzzy View Post
            Vreo 20.000-25.000Km BluRespons-urile care mai au 6mm de profil
            Stau chiar bine la profil ptr. rulajul ala.
            Cam asa am socotit si eu ca o sa ma tina, 40-45.000km, ceea ce-i f. ok d.p.m.d.v.
            Acuma, depinde si de stilul de mers.

            Comment


            • Pai pe la 3 mm le arunci pentru ca nu mai ai stabilitate pe ploaie. Deci ale mele sunt cam la jumatatea vietii.

              Stil de condus normal de Bucuresti si ceva drumuri Buc. Valcea. Nimic deosebit.

              Comment


              • D.p.m.d.v. asta inseamna o anvelopa calitativa, nu una care dupa cca. 70.000km rulati mai are inca 50% din adancimea de profil.

                Comment


                • Kojak, caliattea e altceva decat performanta. Kormoranele 801 erau putin performante dar calitative (adica toate faceau ce trebuiau sa faca si nu mai putin). Doar ca caietul de sarcini era mai putin stringent cu aderenta decat la Michelin energy E3A.
                  Bridgsetone B250, vreo 40 000 km rulati din 2009 si sunt imbatranite. Cred ca au 4-5 mm profil.
                  Inlocuire prevazuta cu falken SN832 cel mai probabil.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • Originally posted by B997NDL View Post
                    suni un prieten sau faci fifty-fifty.
                    unde gasesti cuie sau "ustensile" de taiat cauciucul ?! mai degraba de strambat janta...
                    la drum lung ar putea fi o problema, dar in bucuresti... sa fim seriosi. am destui amici care ar veni oricand.

                    @catalin
                    unde ai luat cuiul ? in bucuresti ?!
                    Cuiul nu l-am luat in Bucuresti, l-am luat undeva pe E85/DN2, intre Buzau si Urziceni.
                    Si nu ne duce pe noi in ispita, caci gasim drumul si singuri

                    Comment


                    • Cand e sa iei cuiu'-n roata, poti sa-l iei de oriunde, chiar si dintr-o parcare.

                      Comment


                      • Mi-au venit anvelopele Falken Sincera . Le-am luat pentru ca au franarea pe ud clasa A si pretul convenabil , acum ca le vad pe viu , canale cam largi si adanci parca nu prea mai ramane suprafata mare de rulare .
                        Attached Files

                        Comment


                        • Canalele alea largi ajuta sa nu faci acvaplanare.
                          N-o sa fii dezamagit de anvelope.

                          Comment


                          • alexsr, sa revii cu impresii dupa cate sute de km te rog. Ma intereseaza si pe mine modelul.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Am eu 2000 de km cu ele, majoritatea parcursi pe ploaie/carosabil umed si rece, dar presupun ca nu te intereseaza parerea mea.
                              Pe cine intereseaza, parerea e pozitiva.

                              Comment


                              • cam toti au inceput sa traga canale din ce in ce mai late si mai adanci. am impresia ca scade si inaltimea caii de rulare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google