Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pai si anul asta mai ai "carne" pe crossclimate? mai merg? ce zice limita de uzura pe profil, unde ai ajuns

    Comment


    • You do not have permission to view this gallery.
      This gallery has 1 photos.

      Comment


      • Nu le laud, ca le dețin, dar nici sa nu le împroșcam cu M+S, dacă tot vorbim de teste-review-uri.
        Last edited by alex1ioan; 12 October 2021, 09:07.

        Comment


        • Testele arata bine , incurajator .

          Comment


          • Originally posted by pistritu View Post
            pai si anul asta mai ai "carne" pe crossclimate? mai merg? ce zice limita de uzura pe profil, unde ai ajuns
            Da , mai merg (teoretic ) 2 - 3 ani , au parca 2-3 mm pana la reperul de uzura . Acum am 43 000 km. In ceea ce priveste durabilitatea nu am ce sa le reprosez .

            Comment


            • Originally posted by alex1ioan View Post
              Nu le laud, ca le dețin, dar nici sa nu le împroșcam cu M+S, dacă tot vorbim de teste-review-uri.
              Frigo 2 sunt decente pentru prețul lor, dar nu sunt niște referințe, în nici un caz.

              Le-am avut și eu vreo 8-10 ierni (2 rânduri) și sunt EXCELENTE cât timp ai zăpadă pe drum - dar dacă prinzi apă pe drum te forțează să încetinești, pentru că au tendința de a pierde aderența.

              Atașat este scorul lor de la https://www.tyrereviews.com/Tyre/Debica/Frigo-2.htm
              Attached Files
              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

              Comment


              • Nu a spus nimeni ca sunt referințe, dar nici sa nu recomanzi, în nici un caz,"capra raioasa" a anvelopelor. Vorbeam de ele stric pt iarna, comparativ cu all season, plus ca se aduc inbunatatiri continuu la ele, în 10 ani,s-au mai schimbat și iernile și materiale.
                Last edited by alex1ioan; 12 October 2021, 10:23.

                Comment


                • ba da,minteai ca esti mana in mana cu Gil26 si ti-a zis ala pe pm sa te iei de mine.Imi zicea cineva pe pm ca esti prieten cu ala ieri. Chiar nu iti e rusine???

                  Comment


                  • Cu mine vorbești?

                    Comment


                    • da, cu tine.

                      Comment


                      • Originally posted by alex1ioan View Post
                        ......Vorbeam de ele stric pt iarna, comparativ cu all season,......
                        Comparate cu CE model de AllSeason? Că unele AllSeason sunt iarna în cu totul altă clasă față de Frigo 2... - așa cum altele pot fi inferioare sau egale cu Frigo 2 iarna.
                        Nu poți pune egal la general.
                        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                        Comment


                        • Nemaifiind nici un post după, ma simt dator sa îți răspund. Nu am făcut și nu fac jocul nimănui, pe aici, vorbesc doar în numele personal. Dacă ai ceva de împărțit cu Gil26, spor la treaba, nu ma implica în asta. Și eu am avut o divergenta cu el în trecut, dar nu am transformat-o în ceva personal. Da, sunt prieten cu toată lumea, care are bun simt, educație , altruism.... pana la un punc.Nu am discutat cu nimeni nici în pm , nici altfel, nu am fost sfătuit și nu sunt purtătorul de cuvânt al nimănui. Ai dezvoltat o obsesie pt el, suferi de mania persecuției, încât sa ma implici?
                          Domnilor moderatori, faceti-va cunoscuta prezenta, sa nu transformam forumul și asa "obosit" în spitalul 9!!!
                          Last edited by alex1ioan; 12 October 2021, 10:47.

                          Comment


                          • Tocmai datorita acestor "neînțelegeri ", am încercat sa-mi limitez activitatea pe acest forum, pe cât posibil și acum am elucidat și misterul "hibernarii" lui: discuțiile aveau loc în privat. Spor la treaba!

                            Comment


                            • Salut. Scriu si eu aici cateva randuri, ca tot e "sezon" de schimbat "ciuce". Dupa 10 ani de cand s-a emis "legea anvelopelor de iarna", si dupa mai multe masini schimbate, la care am avut mereu 2 seturi de anvelope (vara/iarna), cu tot cu jante, anul acesta am hotarat sa renunt la "cele 2 seturi".

                              Cu toate ca eram un sustinator aprig al "celor 2 seturi", si nu concepeam sa fac compromisul all-seasonurilor, am stat, am analizat si am ajuns la concluzia ca nu mai merita acest efort (cel putin pentru mine). Sa zic si de ce....
                              1. In partea de jos a Romaniei, clima este oricum una blanda. Iarna avem maxim 2-3 ninsori si alea de 10-15 cm maxim, care se topesc in 2-3 zile datorita temperaturilor blande din timpul zilei
                              2. Zapada este curatata de autoritati, rapid de pe bulevarde si strazile principale dar si secundare.
                              3. Este un efort fizic depozitarea lor, mai ales daca stai la bloc si trebuie mereu sa le urci, sa le cobori
                              4. Este un efort financiar sa platesti mereu inlocuirea setului de vara cu iarna si vice-versa, iar efortul financiar este si mai ridicat daca nu ai si 2 seturi de jante
                              5. Majoritatea dintre noi nu fac mai mult de 2-3-4 drumuri la munte / iarna. Drumurile sunt oricum degajate de zapada.

                              Avand in vedere cele enuntate mai sus, am considerat ca este de bun augur un set all season. Scap de grija caratului anvelopelor pe scari, prin lift, cheltuiala schimbului, grija cozilor de la vulcanizari, grija programarilor de la serviceurile de roti (unde un schimb de anvelope pe acelasi set de jante costa aproape 200 lei !!!!!

                              Asadar am vandut in prima faza setul de iarna (si asta undeva prin vara), ca mai apoi sa iau setul all season, si ulterior sa vand si setul de vara (continentalurile din fabrica), pe care le-am dat pe un pret mediocru, din cauza dimensiunii atipice (195/55/16), nu le voia nici naiba ! Le-am vandut la cateva sute de lei, cu 20-25 mii km la bord. Am reusit sa iau mult mai mult pe setul de iarna, care culmea, era pe 15 si era cu anvelope mid range (hankook).

                              Anyways, ce anvelope all season sa cumpar??? Dupa lungi analize,verificari, citit reviewueri, ma inpotmoleam din cauza aceleasi dimensiuni atipice (multumesc Dacia pentru ca imi complici viata!). As fi mers pe Michelin Cross Climate DAR cum in cartea masinii am doar 185/65/15 si 195/55/16, nu voiam sa pun 205/55/16 (cum au facut foarte foarte multi) dar nu voiam nici sa trec pe 15 pentru ca pierdem stabilitatea, plus ca arata mai frumos masina cu set pe 16 decat pe 15.

                              Michelin cross-climate pe 195/55/16 costa groaznic de mult... aproape 2000 lei setul! Si asta numai din cauza dimensiunii atipice. Aceleasi Michelin CC, pe 205/55/16 (adica mai mari) costau cu cateva sute de lei mai putin... asta pentru ca sunt o dimensiune ultra-comuna.

                              Asa ca am mers pe mid-range-ul produs tot de Michelin, anume BFGoodrich 91V G-GRIP ALL SEASON2 GO XL. Clasa C la consum (cross climate are D), B la franare si, ce mi-a placut foarte mult, doar 68DB! Au si M+S (legale de mers iarna conform normelor RAR dar si normelor europene), au si fulg cu creasta (deci mai performante vs M+S clasic). Dupa aproape 10 mii km in care am mers pe aproape toate tipurile de teren si conditii meteo, ma declar foarte multumit. Urmeaza testul pe zapada, pe care consider ca il voi trece fara emotii. Profilul este similar cu cross climate dar si cu anvelope de iarna dedicate.

                              PS anvelopele sunt fabricate in ROMANIA... probabil la uzina Victoria Floresti, care apartine grupului Michelin. Poate ca pentru unii asta este un minus... dar stiu ca ele sunt produse respectand normele impuse de cei de la Michelin.

                              Spor la condus!
                              Attached Files
                              Last edited by 77sky; 14 October 2021, 19:43.

                              Comment


                              • Maskatu - excelentă decizie!

                                Am căutat și eu anvelope AllSeason - m-am oprit în final la Continental AllSeasonContact, ca și performanțe sunt chiar la mijloc între Michelin CrossClimate și Goodyear Vector 4Seasons, în plus oferta pentru ele e largă și le găsești la prețuri decente pentru categoria premium din care fac parte.

                                Le-am găsit chiar convenabile la eMag - varianta clasică 87H ----- nu cele XL 91H sau XL 91V.

                                https://www.emag.ro/anvelopa-allseason-cont...0/pd/D54BSZBBM/

                                Au ieșit 4 x 438,92 = 1.755,68 Lei

                                Nu se știe ce DOT livrează.

                                Au transport gratuit luna asta, chiar dacă nu ai Genius.

                                De asemenea, în Octombrie Continental are și o promoție - de care habar nu aveam dacă nu mă uitam și la eMag... - zic ei că îți trimit o boxă JBL sau niște căști JBL.



                                Să vedem dacă se țin de cuvânt...

                                Voi alterna cele de vară cu AllSeason până se vor uza cele de vară, după care continua doar cu AllSeason.

                                ----- o zi mai târziu -----

                                Și au sosit...

                                Continental AllSeasonContact MS 3PMSF (E-4) - 195/55 R16 87H - DOT 2821 - adică 12-18 Iulie 2021 - rezonabil de noi.



                                (cele livrate cu mașina sunt Continental EcoContact 6 - 195/55 R16 87H - DOT 2221 - adică 31 Mai-6 Iunie 2021)

                                Made in Romania.

                                Le-am luat și niște huse de roți PETEX 44130004PX 14"-18" cu care să le transport și să le depozitez.



                                Se pare că promoția Continental e serioasă.

                                Attached Files
                                Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google