Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • dezavantajul e ca se leaga politia de tine

    Comment


    • si sunt si mai inalte decat cele de 185

      Comment


      • Difernta in circumferinta implicit eroare vitezometrului este de 2%, ceea ce e acceptat dar partea proasta e cu politia, daca vorbim de anvelope de iarna ar fi recomandat sa iei 185/65 r15 pentru ca daca te va opri vreun destept o sa-ti ia talonul ca nu respecti dimensiunea cauciucului.

        PS: uite aici calculatorul de roti care imi place mie cel mai mult.

        Comment


        • Originally posted by andreyi View Post
          Am gasit niste cauciucuri de iarna 195/65/15. Ce dezavantaje ar fi fata de 185/65/15 la montaj si tinuta de drum in afara de consum, etc? Practic sunt un pic mai late cu 10 mm, nu?
          Si mai late si mai inalte un pic (ca diametru).

          Comment


          • in taloanele noi nu sunt trecute dimensiunile anvelopelor.

            Comment


            • Dar in cartea de identitate auto da. Si organu' poate sa consulte acea CI prin statie, in calculatorul militiei existand o copie a cartii.

              Comment


              • @mcornel, Asa si? Dimensiunile anvelopelor sunt inscrise in CI si omologate.

                Un politist iti poate lua talonul si te pune sa te prezinti la RAR. Cel putin 80 lei constatarea la RAR, plus amenda.

                Repede o dati de gard cu talonul...


                @mr.K, politistul nu sta sa caute in baza dedate. Pur si simplu iti ridica talonul si te trimite la RAR. Are voie sa faca asta.
                _
                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                sigpic

                Comment


                • Originally posted by uscatu View Post
                  si sunt si mai inalte decat cele de 185
                  Daca sunt de 195/65 cum sunt mai inalte decat cele de 185/65 ?

                  Comment


                  • 65 nu reprezinta mm ci 65% din latime.
                    65% din 195> 65% din 185.
                    @dsign, cineva avea jante diferite (fata de ce era in talon) omologate la RAR pe banii lui si de aia a insistat la militian sa verifice in baza de date CI si ala, baiat bun, a verificat si s-a convins ca pe CI era trecuta omologarea.
                    Last edited by mr.K; 6 October 2011, 14:02.

                    Comment


                    • Inaltimea, respectiv 65 in cazul de fata, reprezinta procent din latimea anvelopei.

                      Edit: exact cum ti'a raspuns si mr.K mai sus...

                      In manualul unei Skoda Octavia, sunt date foarte multe detalii in ceea ce priveste inscrisurile de pe anvelope (DOT, ce reprezinta dimensiunile etc.). Mi s'a parut un lucru interesant si benefic totodata, pe are si Dacia ar trebui sa'l urmeze.
                      Last edited by Niki; 6 October 2011, 14:04.
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment


                      • foarte corect este un procent din latime
                        niki am postat in acelasi timp, postul meu nu-si mai are rostul

                        Comment


                        • Multumesc pentru lamurire am crezut ca sunt mm!

                          Comment


                          • puneti fratilor ce scrie in talon, ce mare smecherie credeti ca exista intre 195 si 185 ? banda mai lata care calca pe asfalt => franarea mai eficienta, doar ca sunt si mai grele, greutatea ingreuneaza franarea, deci anuleaza aderenta obtinuta prin acel cm in plus pe sosea, care in realitate nu inseamna 1 cm fizic asezat pe asfalt, plus ca ai probleme cu politia, plus ca arata ca un cremwurst cauciucul pe o janta stock ...
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • exista diferenta

                              Comment


                              • Da. Cu 195 masina e mai barca decat e in mod normal Loganul.
                                Diferente din astea in sens negativ (mai ales iarna), va puteti lipsi de ele.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google