Anvelope - Profil V Sau ASIMETRIC ? Help!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Anvelope - Profil V Sau ASIMETRIC ? Help!!!

    Doresc sa schimb kormoranele cu un set de anvelope noi. Nu stiu spre ce tip de profil sa imi indrept cautarile:

    asimetric: dunlop sport sp01, continental premium contact, toyo proxes cf1 sau bridgestone turanza er300?

    sau profil in "V": fulda carat progresso, goodyear hydragrip sau goodyear eagle F1

    Pana nu demult favorite erau Dunlop sp01.

    nu stiu daca are importanta dar le montez pe jante de aliaj, si nu vreau sa modific dimensiunile din talon 185/65/R15.

    Care au un raport pret/calitate optim?

  • #2
    da un search pe net... google

    Comment


    • #3
      Toyo proxes t1r...cele mai bune raport calitate/pret.
      Sunt aproximativ 214 ron bucata.
      Sau bfgood profiler 2...180 ron bucata.

      Comment


      • #4
        Originally posted by VaderTM View Post
        Doresc sa schimb kormoranele cu un set de anvelope noi. Nu stiu spre ce tip de profil sa imi indrept cautarile:

        asimetric: dunlop sport sp01, continental premium contact, toyo proxes cf1 sau bridgestone turanza er300?

        sau profil in "V": fulda carat progresso, goodyear hydragrip sau goodyear eagle F1

        Pana nu demult favorite erau Dunlop sp01.

        nu stiu daca are importanta dar le montez pe jante de aliaj, si nu vreau sa modific dimensiunile din talon 185/65/R15.

        Care au un raport pret/calitate optim?
        intra pe google unde gasesti cu un search toate cauciucurile pe domensiunea ta. Exista la fiecare guma(de firma) rezultate ale diverselor organizatii cre le-au testat. Eu iau gume de pe site-ul de mai sus la toate masinile de mai multi ani. Preturile nu au concurenta.
        Last edited by Cezar; 3 March 2009, 01:01.

        Comment


        • #5
          Schimba neaparat Kormoranele alea , ca zici ca sunt schiuri din plastic ) .Iti recomand Toyo pentru aderenta , dar se tocesc in 2 veri sa stii (cam 15000 km - asta daca iti respecti masina) si sa folosesti si ceva pentru iarna
          1.6 MPi Icy White

          Comment


          • #6
            In primul rand doar un soi de gume de acolo sunt profil V, eagle F1.
            In al doilea rand tu ai asa: 185*65*15 - dimensiunile astea nu exista pe nici un profil V. Pret ok pentru profilul asta sunt marangoni zetta lineea (in jur de 150 ron) dar sunt 195*45*15, daca nu ai suspensie sport faci culcus la pisici intre janta si roata.
            Bun, aca pret ceri pareri intre pentur produse din alta gama de pret, intre 125 ron si 500 ron...
            Daca esti interesat de gume eu iti recomand o pereche de Kumho Solus. Pretul e pe la 200 ron bucata iar indicele de viteza e... sa spunem asa, nu ajunge loganul acolo

            L.E. iti pun un link la nimereala, daca moderatorii nu sunt de acord cu el sau il considera reclama sunt rugati sa il stearga: www.google.ro
            Numai de bine!
            Last edited by Cezar; 3 March 2009, 14:28.
            sigpic

            Comment


            • #7
              si toyo t1r sunt in V

              Nu mai da quote la ultimul mesaj.
              Last edited by Cezar; 3 March 2009, 19:06.
              "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

              Comment


              • #8
                @ andy_x3m
                Omul se refera cred la gumele simetrice -directionale si nu la forma "musai" V. Vezi de ex. Vredestein Ultrac design Giugiaro. Mai sunt si altele

                Comment


                • #9
                  eu am pentru vara Michelin Pilot primacy 195/65/15. Inca nu le-am pus. Sunt cu profil asimetric. Sunt cam scumpute, cam 400 roni bucata insa sper sa merite!
                  Attached Files
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    195/65/15 ???
                    Esti in afara dimensiunii recomandate.
                    Un calcul corect poti face aici.
                    Toyo sunt cele mai bune calitate/pret.
                    BF sunt la nivel de Debica. ;)
                    Profilele in "V" sunt pentru uz preponderent de autostrada,fiind absolut mizerabile (sa nu spun periculoase) pe orice inseamna mazga,noroi,nisip,iarba.

                    Comment


                    • #11
                      si eu am tot 195/65/15...in germania nu mi-au zis nimic politistii si in romania la fel. la TÜV in germania am intrebat, si 195 fata de talon 185 nu e bai, nu e diferenta mare, iar la RAR Sibiu la fel am intrebat si acelasi raspuns am primit...
                      asa ca raman cu ele in continuare, ca oricum de 3 ani am dimensiunea asta si vreo 70.000 km cu ele, inainte avand Toyo pe ele
                      si dimensiune recomandata de cine? de ce scrie in talon sau de Dacia? ( un prieten in germania are pe un Fiat Seicento jante de 16" )
                      Life is short...play more!
                      http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

                      Comment


                      • #12
                        Dimensiunea trecuta in talon trebuie sa fie si pe masina,altfel se sanctioneaza.In strainatate este mai grav si frecvent sanctionata decat la noi.RAR nu da nici un aviz daca nu corespunde dimensiunea anvelopei.Dimensiunea jantei trebuie sa fie omologata de marca,altfel se face omologare de tip care nu costa putin.

                        Comment


                        • #13
                          da, dimensiunea jantei...cauciucul, asta ziceam si mai devreme, nu e deloc grav daca treci de la 185 la 195...tolii is aceiasi, de aceea am zis ca am intrebat si la RAR si la TÜV ( RAR-ul nemtesc ), mai ales in germania am intrebat ca eu fac des, sau faceam f des drumuri de rom-germania, si tot ce am pe masina vreau sa fie legal. sincer nici nu ma intereseaza sa pun toli mai mari ca trebuie automat sa scad din balon.
                          Life is short...play more!
                          http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

                          Comment


                          • #14
                            195 fata de 185 inseamna si balonaj mai mare,diferenta de diametru fiind 13mm.

                            Comment


                            • #15
                              asta cred ca stim cu totii deja
                              mai ales eu ca le si am pe masina si se si vede diferenta de balon, nu numai ca dupa calcule logic ca e asa
                              Life is short...play more!
                              http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google