Examen Pentru Redobandirea Permisului

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Examen Pentru Redobandirea Permisului

    Am vazut la acest capitol ca multi dintre noi nu au habar ce trebuie facut dupa ce ti se suspenda permisul de conducere. Chiar eu am trecut prin asa ceva recent.
    Conform noului cod rutier, din OUG 195:

    Art.106.-(1) Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conducatorul de autovehicul si tranvai trebui sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidente, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie, dupa cum urmeaza:
    a) cand permisul de conducere i-a fost retinut pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului,daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
    b)cand fapta a fost urmarita ca infractiune prevazuta de prezenta Ordonanta de urgenta, iar instanta de judecata sau procurorul a dispus inlocuirea raspunderii penale cu una dintre sanctiunile cu caracter administrativ prevazut la art.91 din Codul Penal;
    c)cand a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de conducere,conform art.104
    (2) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduceautovehicule sau tramvaie se prelungeste cu 30 de zile, daca titularul permisului de conducere nu promoveaza testul de cunoastere a regulilor de circulatie,in situatiile prevazute la alin. (1) lit. a) si b, sau nu se prezinta la serviciul politiei rutiere pentru sustinerea verificarii cunoasterii regulilor de circulatie.


    Art.104.- La cererea titularului permisului de conducere, perioada de suspendare se reduc de catre seful politiei rutiere al judetului sau municipiului pe raza careia a fost savarsita fapta ori de catre seful politiei rutiere din Inspectoratul General al Politiei Romane, dar nu mai putin de 30 zile,in conditiile prevazute in regulament.


    La examan,sunt 15 intrebari, numai din legislatie, fara poze. Aveti dreptul de a gresi 2 intrebari. Daca promovezi testul, pe spatele dovezii eliberate de politie, si se pune o stampila de promovare, numarul de raspunsuri corecte.
    Daca luati examenul pana intr-o luna, cu dovada, copie dupa CI/BI, copie dupa Proces Verbal , copie dupa chitanta efectuarii platii amenzii si cerere catre comandatul politiei, va puteti ridica permisul in 30 de zile, de la suspendarea lui.
    Cine nu da examen,sau nu promoveaza.....li se mai da din oficiu 30 de zile de pauza.
    Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

  • #2
    exact asa e! cu o mica completare, daca imi dai voie: poti sa iti iei prmisul inapoi in 30 zile daca nu au mai fost antecedente in ultimii 2 ani!
    sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

    Comment


    • #3
      Foarte corect Lucialina.
      De fapt sunt 4 criterii pe care trebuie sa le indepinesti pentru a se putea reduce suspendarea la 30 de zile:
      1.sa iei examenul
      2.sa nu fi fost accident sub influenta alcoolului
      3.sa ai permisul mai mult de 1 an vechime
      4.sa nu fi avut suspendare de 3 luni pe permis

      Aste-a sunt criteriile pe care trebuie sa le indeplinesti,pentru a redobandi permisul in 30 de zile.
      Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

      Comment


      • #4
        am si eu o intrebare... daca iti expira suspendarea si totusi nu ajungi la politie sa ridici permisul ai voie sa conduci? Daca nu ai voie ce se poate intampla daca te prinde... , etc?? lamuriti-ma si pe mine, va rog!
        sigpic

        Comment


        • #5
          in principiu nu trebuie sa se intample nimic, cel mult o amenda pentru ca nu ai actele la tine. numai sa adaugi la perioada suspendarii si cele 15 zile de dovada ca altfel patesti ca fisu' lu' prigoana.
          vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

          Comment


          • #6
            GRESIT!...legea zice clar. Nu ai voie sa conduci. Chiar daca nu ai actele la tine, acum, mai nou se face acea verificare de existenta de permis pe loc de catre agent. Se lasa cu DOSAR PENAL. Asa ca, cine are chef de unul, poate sa conduca linistit.
            Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

            Comment


            • #7
              atata timp cat perioada de suspendare+cele 15 zile de dovada au trecut mi se pare absurd sa ti se faca dosar penal. am sa ma apuc sa recitesc legea pentru ca am inteles ca au mai facut niste modificari anu trecut in toamna.
              vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

              Comment


              • #8
                pana la urma sa inteleg ca nu stie nimeni exact ce si cum... poate totusi cineva este mai documentat... si ma poate ajuta... ( eu inca am permisul... nu e pt mine informatia )
                sigpic

                Comment


                • #9
                  sinx daca n-ai ce face ia de citeste si zi-ne si noua
                  Attached Files
                  vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                  Comment


                  • #10
                    daca ti se suspenda permisul, ti sa da acea dovada pentru a circula inca 15 zile. Dupa ce exipra acele 15 zile si pana la expirarea supendarii, din punct de vedere LEGAl, nu mai ai voie sa conduci masina pe drumurile publice, pentru ca s-ar comite o INFRACTIUNE, ceea ce ar rezulta un DOSAR PENAL.

                    EU, dupa ce am depus permisul la politie, la vreo saptamana am primit acasa o scrisoare sub forma de informare de catre Politia Jud NEAMT ca mi-a fost suspendat dreptul de a conduce incepand cu data "de", si in cazul in care voi fi prins conducand autovehiculul in aceasta perioada, voi comite o INFRACTIUNE.

                    Am facut acest THREAT deoarece am trecut prin asa ceva foarte recent,si am observat ce nu multa lume stie ce sa faca in astfel de cazuri.
                    Apropo, din 15 intrebari din LEGISLATIE la examenul de redobandire, am facut....15 raspunsuri corecte.
                    Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                    Comment


                    • #11
                      ai dreptate cristi numai ca sinx "deturnase" topicul

                      Originally posted by sinx View Post
                      am si eu o intrebare... daca iti expira suspendarea si totusi nu ajungi la politie sa ridici permisul ai voie sa conduci? Daca nu ai voie ce se poate intampla daca te prinde... , etc?? lamuriti-ma si pe mine, va rog!
                      vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                      Comment


                      • #12
                        deci, la mine daca am neacordare de prioritate cu accident, am luat 6 puncte si 60 de zile de suspendare....as putea sa dau reexaminare si sa-l iau la 1 luna...?tks..
                        AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

                        Comment


                        • #13
                          indeplinesti conditiile de mai sus?!....da
                          Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                          Comment


                          • #14
                            da...te duci, dai testarea si in 30 zile de la expirarea dovezii il iei inapoi!!! bafta!!!
                            Last edited by lucialina; 30 May 2009, 11:53.
                            sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by lucialina View Post
                              exact asa e! cu o mica completare, daca imi dai voie: poti sa iti iei prmisul inapoi in 30 zile daca nu au mai fost antecedente in ultimii 2 ani!
                              Ce fel de antecedente? conteaza ca am mai avut un avertisment de 6 puncte anul trecut pentru viteza in localitate? Au "expirat" (a trecut mai mult de 6 luni, nu am cumul) ,adica acum am 6 puncte noi de la accidentul asta cu neacordare de prioritate.
                              AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google