Examen Pentru Redobandirea Permisului

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Vin si eu cu o problema, poate ma puteti ajuta. Fratelui meu i-a fost suspendat permisul timp de 90 de zile pentru depasirea vitezei (102 km/h in localitate), s-a bazat pe detectorul de radar si a gresit! Este sofer profesionist, nu a mai avut permisul suspendat in ultimii 2 ani si permisul i-a fost suspendat in alt judet. Ce vreau eu sa stiu: 1. Este inca in perioada de circulatie provizorie, poate depune acum cererea de examinare pentru reducerea pedepsei sau dupa expirarea dovezii provizorii?
    2. Unde depune cererea de reducere a pedepsei, in Galati sau in judetul unde a fost suspendat?
    3. Exista vre-o cerere tip pentru asa ceva, sau cum trebuie formulata?
    Cine a trecut prin asa ceva si poate da o mana de ajutor ii raman dator!

    Vin si eu cu o problema, poate ma puteti ajuta. Fratelui meu i-a fost suspendat permisul timp de 90 de zile pentru depasirea vitezei (102 km/h in localitate), s-a bazat pe detectorul de radar si a gresit! Este sofer profesionist, nu a mai avut permisul suspendat in ultimii 2 ani si permisul i-a fost suspendat in alt judet. Ce vreau eu sa stiu: 1. Este inca in perioada de circulatie provizorie, poate depune acum cererea de examinare pentru reducerea pedepsei sau dupa expirarea dovezii provizorii?
    2. Unde depune cererea de reducere a pedepsei, in Galati sau in judetul unde a fost suspendat?
    3. Exista vre-o cerere tip pentru asa ceva, sau cum trebuie formulata?
    Cine a trecut prin asa ceva si poate da o mana de ajutor ii raman dator!
    Last edited by vasile78; 19 October 2009, 20:50. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • #62
      M-am lovit de chestia asta recent si m-am gandit ca poate au si altii nevoie.
      Asta e versiunea actualizata a HG 1391/2006

      ART. 221
      (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:

      a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
      b) a obtinut permis de conducere cu cel putin un an inainte de savarsirea faptei;
      c) in ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de masura;
      d) in ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.

      (2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai NU beneficiaza de reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, daca:

      a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
      b) a cumulat, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare in urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
      c) a fost implicat intr-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul in timp ce se afla sub influenta alcoolului;
      d) sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune.


      Pe 22.05 mi-au suspendat permisul 90 de zile (0,23 in aerul expirat )
      Am fost, am dat examen pentru redobandirea permisului, am luat 14/15. Examenul e gratuit si se poate da ori de cate ori e cazul pana il promovezi, daca te inscrii la examen si nu te prezinti sau il pici la perioada de suspendare se adauga inca 30 de zile.
      Odata promovat am fost si am depus cerere pentru reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile, la cerere trebuie atasate copii ale bi/ci, dovada de conducere, proces verbal si o copie de pe amenda platita.
      Mai am de asteptat 3 zile, pana pe 21 cand ma duc sa-l iau
      Last edited by z1nedine; 18 June 2010, 02:26.
      Loganul Meu !

      Comment


      • #63
        salutare colegi!!! ete k dupa 3 ani am dat si eu de belea...azi kand ma duceam la analize la o intersectie semaforizata urmarit de politie de cand am plecat de acasa cik nu am acordat prioritate...aveam verde intermitent la semafor si un pieton abi se angaja in traversare la 2 benzi de circulatie de mine...nici nu am trecut de intersectie k am fost tras pe dreapata...chiar trebuia sa acord prioritate unui pieton care se afla la 2 benzi de a mea?mi-a fost suspendat permisu pe 90zile si amebda 240 ron...e strigator la cer...stie cineva daca se merita sa fc contestatie???pls putin ajutor

        Comment


        • #64
          salutare,

          Daca mi-a fost retinut permisul 90 zile pentru alcool (0.12%), trebuie sa mai sustin examen ca sa-mi iau permisu' inapoi?
          Pot sa reduc cele 90 zile dand vreun examen?

          Comment


          • #65
            Am patit-o si eu azi-noapte pe la 12 si jumatate, am reusit dupa 1 an si fix 9 luni de permis fara niciun incident, amenda etc. sa mi se suspende permisul pe 3 luni pentru depasirea vitezei regulamentare, am dovada de circulatie 15 zile.

            Intrebare:
            Dupa ce-mi expira dovada, pot merge la politie sa dau examen pentru a mi se reduce suspendarea de la 90 la 30 de zile? N-am facut accident sau alte nebunii, doar am depasit viteza legala cu mult...

            Va multumesc.
            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

            Comment


            • #66
              Salut.
              Nasol moment.
              Atunci inseamna ca ai depasit viteza (in localitate)aveai peste 100km/h si pentru asta la dublarea vitezei legale se suspenda permisul pt. 90 zile.
              Cite puncte de penalizare ai avut?

              Acum citeva zile(pe 22 august)la Razvad,dimbovita am depasit si eu viteza legala in localitate,aveam 83km/h-amenda 180lei in 48ore(sau 360lei/6puncte de amenda) si 4 puncte de penalizare
              Am comis-o...........oricum e cam mare amendama golit de rezerve
              Numai bine.
              Un Logan----YNG-----
              Numai bine.

              Comment


              • #67
                Am 9 puncte penalizare, 125 km/h in zona de 60, maine platesc amenda de 270 RON, ai mei nu stiu nimic, eu imi platesc amenda, asta e, n-am avut nimic de obiectat, vina e a mea. Deci dupa ce expira dovada, pot da examen pentru reducerea suspendarii? In caz ca il promovez, se poate reduce pedeapsa de la 90 la 30 de zile sau de la 90 la 60 de zile?
                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                Comment


                • #68
                  Salut.
                  Sau poti intra aici: http://legislatie.autoraid.ro/
                  Am gasit ceva:
                  -H. Restituirea permisului de conducere

                  Permisul de conducere se restituie titularului:

                  1.

                  la expirarea perioadei de suspendare;
                  2.

                  la incetarea masurii de siguranta prevazute la art. 112 lit. c) din Codul penal;
                  3.

                  in baza rezolutiei sau, dupa caz, a ordonantei procurorului prin care s-a dispus neinceperea urmaririi penale, scoaterea de sub urmarirea penala sau incetarea urmaririi penale;
                  4.

                  in baza hotararii judecatoresti ramase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului ori procesul-verbal de constatare a contraventiei a fost anulat;
                  5.

                  la incetarea cauzelor pentru care a fost retras permisul de conducere pentru afectiuni medicale care sunt incompatibile cu calitatea de conducator de autovehicul sau tramvai, certificata printr-un act medico-legal.

                  In cazurile in care conducatorul de autovehicul sau tramvai trebuie a savarsit o fapta pentru care se dispune, pe loc, retinerea permisului de conducere si aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce, titularul permisului este obligat sa se prezinte, conform convocarii, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie.

                  In cazul nepromovarii testului de cunoastere a regulilor de circulatie, perioada de suspendare se prelungeste pana la promovarea testului.




                  uite aici un raspuns complet luat de pe un alt forum:

                  Pentru cine are nevoie de info, postez aici cam tot ce e nevoie, in conformitate cu legislatia valabila azi, la momentul post-ului.

                  Exista 2 cazuri cind se da examen pentru redobindirea permisului de conducere suspendat:

                  1. obligatorie, cind s-a suspendat permisul conform articolului 106 din OUG (in general pt neacordare de prioritate, trecere pe rosu, cu sau fara accident soldat doar cu pagube materiale, nerespectare coloane oficiale, conducere sub influenta bauturii, etc.)

                  2. optionala, daca se doreste reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile pt savirsirea altei fapte sanctionate la art.106 OUG

                  Testul trebuie dat in timpul perioadei de suspendare. Cei carora li se aplica punctul 1. de mai sus si nu trec examenul in perioada de suspendare sau nu se prezinta la examen, se trezesc cu inca 30 de zile adaugate la perioada de suspendare.

                  Testul se poate da intr-o zi anume a saptaminii (stabilita de politia locala unde-si are domiciliul contravenientul, nu unde s-a produs fapta dupa care s-a suspendat permisul). Se poate da de cite ori se poate in timpul perioadei de suspendare. Testul e grila, cu 15 intreabri, se considera trecut daca se raspunde bine la cel putin 13. Partea cea mai importanta e ca fiecare intrebare are 1 raspuns corect. Asta face testul mai usor decit cel initial de obtinere permis, care poate sa aiba niciun raspuns, 2 sau 3. In plus, intrebarile sint destul de usoare, orientate spre categoria permisului. Testul dureaza cam 20 de minute.

                  Partea cu reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile:

                  a. dupa promovarea testului "13 din 15" se trece de catre militian "promovat" pe spatele dovezii inlocuitoare cu sau fara drept de circulatie, se mai pune si o stampila; asta la sediul unde s-a dat examenul, unde isi are domiciliul contravenientul

                  b. este nevoie de 5 acte:

                  i. copie act indentitate
                  ii. copie dovada inlocuitoare (cu "promovat")
                  iii. copie chitanta platire amenda
                  iv. copie proces verbal (se accepta si fara, daca ai chitanta de mai sus)
                  v. cerere 'tip' (merge si de mina) de reducere a perioadei

                  Cu toate astea se merge la shefu de militzie unde s-a produs fapta, nu unde ai domiciliul. Adica daca esti din Brasov si ai comis-o in Bucuresti, dai examen in Brasov, vii la Bucuresti (Udristei) sa faci cerere. Circ. Ti se da un numar si in citeva zile (o saptamina) se aproba cu anumite conditii legale:

                  i. sa ai permis mai mult de 2 ani
                  ii. sa nu mai fi beneficiat de reducere in ultimii 3 ani (sau invers cu anii, 3 sus, 2 aici, nu tin minte exact)
                  iii. sa fi promovat testu si sa ai hirtiile alea 5

                  c. te intorci iar unde ai domiciliul (ex. Brasov) si-ti iei permisul dupa ce s-a aprobat la punctul b.
                  Last edited by Augustin-Yng; 5 September 2010, 15:16.
                  Un Logan----YNG-----
                  Numai bine.

                  Comment


                  • #69
                    Multumesc frumos, deci o sa dau examen dupa ce expira dovada, am citit pe alt site, cineva cu un caz asemanator cu permis suspendat pentru 90 de zile pentru depasirea vitezei legale spunea ca da examen pentru a i se reduce suspendarea de la 90 la 30 de zile, m-am mai linistit. Oricum, o sa am coleg de "celula" in timpul asta, pe prietenul din stanga masinii mele l-a luat cu 124 km/h, tot Logan 1.4, aia e.
                    4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                    Comment


                    • #70
                      Salut.
                      Dar sunteti fratii gemeni-aproape.
                      In fine aveti grija.
                      Eu unul m-am mai calmat oarecum dupa acest eveniment.
                      Numai bine.
                      Un Logan----YNG-----
                      Numai bine.

                      Comment


                      • #71
                        Originally posted by aleXpeed View Post
                        .......................................pe prietenul din stanga masinii mele l-a luat cu 124 km/h, tot Logan 1.4, aia e.
                        Deci l-ai facut!
                        In ce zona s-a intamplat?
                        Asta e, te odihnesti si tu o luna si cu ocazia asta mai respira si "distrigazu".
                        Bafta in reducea pedepsei!
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • #72
                          si mai pui si tu mana pe o carte....daca vrei o luna )

                          Comment


                          • #73
                            @vitriol: pe Lascar Catargiu, blana a fost nene, nici un centimetru de asfalt liber n-am iertat amandoi, aia a fost sa fie, nu ii mai dau niciodata in zonele astea centrale, ce vina aveam noi ca am prins verde la semaforul de la pietoni si ca era soseaua libera de tot? 3 benzi, parfum).

                            @Fof: la o luna sper sa se reduca pedeapsa, ma mai documentez acum, oricum eu din prima zi de suspendare as vrea sa dau testul, sunt hotarat.
                            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by marian1202 View Post
                              salutare,

                              Daca mi-a fost retinut permisul 90 zile pentru alcool (0.12%), trebuie sa mai sustin examen ca sa-mi iau permisu' inapoi?
                              Pot sa reduc cele 90 zile dand vreun examen?


                              Sa reduci perioada de suspendare? Poate vrei si o vodca. Eu ti-as lua permisul pe viata.

                              Comment


                              • #75
                                ce examen se da se mai da si orasul
                                SRF TARGOVISTE

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google