Examen Pentru Redobandirea Permisului

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    baieti am si eu o intrebare....mie mi-a suspendat permisul pt 90 de zile pt traversare cale ferata cu barile coborite...si mi-a dat dovada...dar fara 15 zile...si intreb si eu...pot sa dau examenul pt redobandirea permisului?nu am mai avut antecedente...si am mai mult de 1 juamte permisul...si dak dau si nu iau...se mai pune alte 30 de zile?...
    sigpicLogan-Club-Ploiesti

    Comment


    • #32
      daca nu ai avut antecedente, permis suspendat , pe ultimii 3 ani poti da si il ridici cu cerere la comandant. daca nu dai, sau dai si nu iei se prelungeste automatr cu inca 30 zile
      AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

      Comment


      • #33
        perioada de suspendare?nu cred....pt k fratele meu anu trecut i-a luat permisul tot 90 de zile....si n-a dat niciun examen..a asteptat cele 3 luni si l-a luat de la politie.
        sigpicLogan-Club-Ploiesti

        Comment


        • #34
          30zile

          mi-au suspendat si mie 30zile permisul + dovada de 15zile pt neacordare de prioritate la trecerea de pietoni(erau la vanatoare gaborii); mai trebuie sa dau examen?, ca in lege scrie ca se da examen doar daca s-a produs accident din cauza de neacordare de prioritate

          mi-au dat 4pcte si 120ron(48ore) cadou
          Last edited by cosminel12; 6 July 2009, 13:43.

          Comment


          • #35
            DA..se da examen.
            "a) cand permisul de conducere i-a fost retinut pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere,"

            Eu am facut threatul asta degeaba?.,....de ce nu luati si citit cum trebuie primul post? Asa se raspunde la 1 intrebare de 100x..
            Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

            Comment


            • #36
              da, dar tot in aceeasi fraza, nerespectarea prioritatii e legata de accident:


              " a) cand permisul de conducere i-a fost retinut pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului,daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale; "

              as vrea sa se pronunte cineva care a fost in cauza


              multumesc tuturor pt ajutor

              Comment


              • #37
                Nu are importanta. normal, polititstul in cauza, tebuia sa iti spuna daca dai sau nu reexaminare.
                legea se aplica indiferent de accident sau nu.
                Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                Comment


                • #38
                  pai eu interpretez ca numai daca s-a produs accident.
                  Spuneti-mi si mie, va rog...
                  mi-au luat carnetul pentru 30 de zile, si mi-au dat o dovada de 15 zile. Dar nu mi-a zis nimic de nici o examinare si, mi-au luat carnetul pe 4 iulie, ar trebui sa-l vad inapoi in 4 august, nu? sau sunt 15 zile + 30 zile?
                  Va rog lamuriti-ma, e prima oara cand ma lovesc de chipiu.
                  Dacia Logan Prestige, 1.6 16V, gri comet...

                  Comment


                  • #39
                    am si eu o intrebare , daca trec pe rosu si imi ia permisul pe 2 luni , trebuie dupa alea doua luni sa dau examen ? sau nu mai trebuie nimic
                    Its just a car ...

                    Comment


                    • #40
                      beso
                      Mai conduci 15 zile de la data aplicarii sanctiunii apoi stai cuminte 30 de zile fara sa te mai urci la volan.Dupa aceea te duci la politie si-ti recuperezi permisul fara sa mai dai nici o testare cf. art. 106 lit. a.

                      "Art.104
                      La cererea titularului permisului de conducere, perioadele de suspendare se reduc de către şeful poliţiei rutiere a judeţului sau a municipiului Bucureşti pe raza căreia a fost săvârşită fapta ori de către şeful poliţiei rutiere din Inspectoratul General al Poliţiei Române, dar nu mai puţin de 30 de zile, în condiţiile prevăzute în regulament"

                      Cf. art. de mai sus nu poti solicita reducerea perioadei de suspendare.

                      raduprov,aceeasi situatie si la tine numai ca tu poti solicita reducerea perioadei de suspendare.
                      Lamurit?
                      Last edited by Cromatic; 6 July 2009, 22:18.

                      Comment


                      • #41
                        beso- nu as sti exact sa iti rasp la acesta intrebare. incearca cu un telefon la politia rutiera, si iti vor zice ei cand anume poti ridica permisul.
                        raduprov-examenul il dai imediat dupa ce ti-a expirat dovada. Partea buna la examinare, e ca poti sa faci cereresa iti reduca pedeapsa de suspendare.
                        Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                        Comment


                        • #42
                          Nici unul dintre cei 2 nu dau examen pentru ca nu au facut accident.

                          Comment


                          • #43
                            si n-as putea sa fac oare vreo cerere la politie sa-mi anuleze dovada astfel incat in 7 august (maine+30 de zile) sa am carnetul?
                            nu de alta, dar din 10 august sunt in concediu si mi-am planificat niste drumuri...
                            De stiam ca e asa ma chinuiam sa le bag pe gat la politaii aia vreo 20 de milioane sa nu-mi ia permisu.
                            Multumesc de reaspunsuri.
                            Dacia Logan Prestige, 1.6 16V, gri comet...

                            Comment


                            • #44
                              Pentru ca nu exista prevazut in legislatia rutiera acest aspect, ramane la latitudinea Sefului Politiei Rutiere de pe raza caruia ti-a fost supendat permisul.Acesta nu ar avea nici un motiv pentru care sa nu aprobe o astfel de cerere.Logica celor 15 zile este aceea ca poate te afli intr-un loc departe de casa sau in concediu ori esti sofer profesionist si iti trebuie o perioada in care sa mai dispui de permis pentru a-ti rezolva problemele.
                              In concluzie, poti sa faci o cerere catre seful SPR care ti-a suspendat permisul explicand totodata si motivele pentru care doresti eliminarea celor 15 zile incepand cu data care vrei tu(dar nu mai mult de 15zile).
                              Oricum trebuie sa faci o cerere dar mai bine initial te inscrii in audienta pentru ca si la cererea asta va dura pana i se va da un verdict iar dupa aia s-ar putea sa nu mai conteze.
                              Last edited by Cromatic; 6 July 2009, 23:04.

                              Comment


                              • #45
                                CROMATIC le are cel mai bine, restul vb sa se afle in treaba; daca nu se produce accident si nu sunt pagube materiale, la 30zile suspendare nu se da exam

                                multam mult, si sa piarda si anu asta dinamu campionatu, sa stea suparati toti gaborii )))))))

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google