Examen Pentru Redobandirea Permisului

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Cred ca unii gresesc pentru ca nu dispun de varianta la zi a O.U.G 195.
    Atasez mai jos un pdf cu varianta actualizata(cu completarile si modificarile ulterioare).
    Attached Files

    Comment


    • #47
      Originally posted by Cromatic View Post
      beso


      raduprov,aceeasi situatie si la tine numai ca tu poti solicita reducerea perioadei de suspendare.
      Lamurit?


      merci mult de raspuns , faza e ca mie mi l-a luat pe 2 luni + amenda , am facut contestatie , m-am dus in judecata cu politia , am pierdut si acum astept de vreo 3 luni sa imi trimita acasa sa fac recurs si inca nimic ...
      Its just a car ...

      Comment


      • #48
        merci pentru info.
        Dacia Logan Prestige, 1.6 16V, gri comet...

        Comment


        • #49
          Originally posted by raduprov View Post
          merci mult de raspuns , faza e ca mie mi l-a luat pe 2 luni + amenda , am facut contestatie , m-am dus in judecata cu politia , am pierdut si acum astept de vreo 3 luni sa imi trimita acasa sa fac recurs si inca nimic ...
          In cazul asta se schimba putin datele problemei.

          Stiu ca sentinta se trimite acasa prin posta iar pana la primirea acesteia te poti folosi de permis iar apoi o executi sau faci recurs in termenul legal(15zile) daca este una negativa.
          De curiozitate, de unde ai aflat ca sentinta a fost una negativa, cumva de pe acest portal?

          Grija mare, la recurs sentinta nu se mai comunica iar in cazul in care pierzi din nou trebuie sa depui permisul la politie in termenul legal de la pronuntare.

          Exista cazuri cand s-a primit sentinta de la prima instanta chiar si la un an de la pronuntare.

          Parerea mea este ca te-ai cam fatait aiurea, puteai sa scapi doar cu 30 de zile de suspendare.In fine, fiecare face cum crede dar iti spun sincer, daca nu ai un avocat cu experienta in astfel de procese......

          Comment


          • #50
            pai am avocat , faza e ca mie mi-a luat permisul ca am trecut pe rosu , defapt eu am trecut pe galben , eu eram cu un prieten in masina iar agentul era singur , nu a luat martor , era si singur (repet) , in intersectie nu exista nici camere de filmat , parerea mea e ca trebuia sa castig din prima , si avocatul s-a mai confruntat cu asa ceva din cate am obs
            "De curiozitate, de unde ai aflat ca sentinta a fost una negativa, cumva de pe acest portal?
            " nu , avocatul mi-a zis de pe nu stiu unde ...
            Its just a car ...

            Comment


            • #51
              Am banuit dar nu eram sigur.
              Succes la recurs

              Comment


              • #52
                merci mult , intr-un fel imi pare rau ca am facut contestatie , era iarna stateam 30 de zile sau 60 cuminte si acum nu mai aveam treaba
                Its just a car ...

                Comment


                • #53
                  Mey....cand eram pe sala,la examen, ne intrebam cu totii care au fost motivele pentru care ni s-au luat permisele. O treime erau cu neacordare de prioritate, cu s, intrebatau fara accident, mai mult de jumatate le era suspendat permisul din cauza ca au fost prinsi bauti la volan, cu sau fara accident, iar restul,.....linie continua...culoarea rosie la semafaor.
                  deci in principiu...toti cei care vi s-a suspendat permisul, intrebati la politia rutiera de care apartineti,sau pe raza careia in care vi s-a suspendat permisul...daca da-ti examen sau nu pentru redobandirea lui....indiferent pe ce perioada a fost suspendat, cu sau fara amenda.
                  Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                  Comment


                  • #54
                    si daca pici examenu de redobindire se mai adauga ceva la pedeapsa?
                    sigpic

                    Comment


                    • #55
                      da , cele 30 de zile..dar poti da de mai multe ori.
                      AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

                      Comment


                      • #56
                        boris- daca nu reusesti sa iei examenul in perioada in care ai suspendat permisul, ti se prelungeste din oficiu cu inca 30 zile, in care nu mai esti nevoit de a da testarea.
                        deci 1 luna de suspendare=4x examene( asta incaz nu iei)
                        Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                        Comment


                        • #57
                          Si trebe platit cand intri la examen?

                          Comment


                          • #58
                            nop....acu depinde unde dai.......s-ar putea sa fie la usa o "babutza" si sa iti ceara 5 lei, si sa iti dea o chitanta rosie, la altul verde, la altul albastra.......bani ce intra al cui buzunar?!! Eu asa am patit cand am dat examen.....am vrut sa ii cer explicatii, dar poate ala era "dreptul" de suc si fursecuri la politai.?!
                            Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                            Comment


                            • #59
                              deci se poate da de 4 ori intro luna si daca pici de vreo 2 ori pe linga cit ai suspendat termnu se adauga inca 60 de zile? cristoase
                              sigpic

                              Comment


                              • #60
                                ART. 106
                                (1) Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, după cum urmează:
                                a) când permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
                                b) când fapta a fost urmărită ca infracţiune prevăzută de prezenta ordonanţă de urgenţă, iar instanţa de judecată sau procurorul a dispus înlocuirea răspunderii penale cu una dintre sancţiunile cu caracter administrativ prevăzute la art. 91 din Codul penal;
                                c) când a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conform art. 104.

                                Trebuia doar sa citesti si nimic mai mult dar la tine este de inteles numai dupa felul cum ti-ai scris locatia.Asta nu dovedeste decat lipsa de educatie si respect.
                                (2) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie, în situaţiile prevăzute la alin. (1) lit. a) şi b), sau nu se prezintă la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării cunoaşterii regulilor de circulaţie.
                                Last edited by Cromatic; 9 July 2009, 17:29.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google