Despre Obligativitatea Anvelopelor De Iarna

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • faza tare cu schimbat cauciucuri de iarna. cumpar eu o schimbare online nu dau nume si ma programez. sa vezi faza programarea pe 23 noiembrie . sa fie asa aglomerate vulcanizarile??? azi e de abia 10 noiembrie

    Comment


    • la cate tampenii se spun la televizor deja m-am saturat . N`o sa mai cumpere nimeni cauciucuri de iarna doar ca nu cred ca vor scadea foarte mult preturile , pentru ca urmeaza prima zapada , iar la prima zapada cei care n-au luat pana acum or sa asalteze iar magazinele . Ieri mi-a fost sa constat o mare porcarie cand am mers sa schimb cauciucurile cu cele de iarna . La o vulcanizare am fost intrebat daca am programare , pentru ca ei pana in 20 noiembrie au tot ocupat , bineinteles ca am mers 200m mai incolo unde nu era nimeni la coada si le-am schimbat.
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • Cristi mare dreptate ai . dar greseala mea ca am cumparat acest serviciu cu plata inainte ca la c...e. oricum nu am as mare nevoie de masina pana pe 23 dar oricum asta cu programarea peste 2 saptamani e bataie de joc. si poate mai vor si spaga la acea data ca ar fi tare de tot. dar ce vsa zic a fost doar 40 ron plata online

        Comment


        • pai e bine , ai economisit ceva bani . Eu am platit 70 lei cu echilibrat si tot .
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • 2. La articolul 102 alineatul (1), punctul 28 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
            „28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, iar in cazul autovehiculului de transport marfa cu o masa totala maxima autorizata mai mare de 3,5 tone si al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducatorului auto, fara ca acestea sa fie echipate cu anvelope de iarna pe rotile axei/axelor de tractiune sau fara a avea montate pe aceste roti lanturi sau alte echipamente antiderapante omologate;”.

            Salutare! Am si eu cateva nelamuriri in legatura cu aceste cauciucuri de iarna, chiar daca am citit toate postarile si inca ceva in plus. In primul rand ca din cate am citit eu legea sau ce am gasit pe aici ....nu specifica ca un autoturism sa fie echipat la toate cele patru roti cu cauciucuri de iarna. Am gasit o declaratie a unui politai intr-un ziar , dar cred ca este loc de interpretare, asa cum am subliniat mai sus. Ce mi se pare uimitor este ca sa zicem ca pe cei cu autoturisme ii obliga sa puna pe toate rotile, pe cand pe cei cu microbuze:cu anvelope de iarna pe rotile axei/axelor de tractiune sau fara a avea montate pe aceste roti lanturi sau alte echipamente antiderapante omologate. Culmea este ca din ce inteleg eu ....ei nu sunt nici macar obligati cu cauciucuri de iarna, ci ....."sau fara a avea montate pe aceste roti lanturi sau alte echipamente antiderapante omologate". Nu mai zic ca ei transporta mai multe persoane.
            In fine, problema mea este ca deocamdata vreau sa imi iau doar pe fata(din motive...financiare) si in timp sa pun si pe spate cauciucuri de iarna, dar nu vreau nici sa risc amenda. Cum la maxi taxi specifica ca doar pe rotile de tractiune , iar la autoturisme, nu? Sa inteleg ca maxi taxi la o frana , nu fuge de spate? Si ca sa va demostrez ca am citit toate postarile si sa va scutesc de alte sfaturi: sunt constient de eficacitatea cauciucurilor de iarna chiar daca in cei 10 ani de cand am masina nu am avut niciodata, iar pe timpul ierni am condus si pe zapada, dar am fost destul de atent si mi-as cumpara la toate 4 dar, ...criza asta...
            Intrebarea este: conform legii(nu din tot felul de declaratii de prin ziare) pot sa circul cu cauciucuri de iarna doar pe fata la un logan si sa evit amenda?(...de condusul preventiv ma ocup eu)
            Multumesc anticipat! ;)


            Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/arti...#ixzz1eMEJjTf0
            sigpic

            Comment


            • @Curiosu_32.
              Ce-i asa greu frate?Deci se vorbeste despre obligativitatea AUTOVEHICULULUI...da? Daca autovehicul inseamna doar 2 roti,atunci pune numai la 2.
              Doar la cele cu sarcina....3.5T si cele care transporta persoane si au >9 locuri se vorbeste de axa de tractiune.In rest..."dotat cu anvelope de iarna"
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Originally posted by IancuMIC View Post
                @Curiosu_32.
                Ce-i asa greu frate?Deci se vorbeste despre obligativitatea AUTOVEHICULULUI...da? Daca autovehicul inseamna doar 2 roti,atunci pune numai la 2.
                Doar la cele cu sarcina....3.5T si cele care transporta persoane si au >9 locuri se vorbeste de axa de tractiune.In rest..."dotat cu anvelope de iarna"
                Nu e greu frate, doar ca daca autovehiculul meu are 4 roti(ceea este corect), de ce un maxi taxi are doar doua roti...cele de pe axa de tractiune? Nu mi se pare corect!
                sigpic

                Comment


                • Asta e... La toti ni-i greu.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Ei parca asta conteaza, daca ti se pare tie sau mie corect.De ce ai lipsit din Parlament cand s-a votat si ai lasat pe altii sa voteze pentru tine?
                    Acuma vorbind serios, masinile despre care vorbesti, nu uita ca au in majoritate 2 roti duble pa axa de tractiune.Asta nu-ti spune nimic?
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Originally posted by IancuMIC View Post
                      Ei parca asta conteaza, daca ti se pare tie sau mie corect.De ce ai lipsit din Parlament cand s-a votat si ai lasat pe altii sa voteze pentru tine?
                      Acuma vorbind serios, masinile despre care vorbesti, nu uita ca au in majoritate 2 roti duble pa axa de tractiune.Asta nu-ti spune nimic?
                      Stiu ca pentru ei nu conteaza, dar ma gandeam ca de aceea exista aceste site-uri, ca aici....conteaza...cat de cat! Stiu ca nu rezolvam nimic, era doar ca idee! Sa nu ai impresia ca pana amu am trait in alte tari! Nu mai zic ca la aceste masini ...legea zice ceva de genul....."cu anvelope de iarna pe rotile axei/axelor de tractiune SAU(acest "sau" lasand loc de interpretare) fara a avea montate pe aceste roti(rotile axelor de tractiune) lanturi sau alte echipamente antiderapante omologate"
                      Sper ca esti de acord cu mine ca pe ei nici macar nu ii obliga...cel putin....asa inteleg eu (asta doar de ..dragul discutiei, ca stiu ca nu am fost in Parlament Tu cum intelegi?
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by Curiosu_32 View Post
                        ... In fine, problema mea este ca deocamdata vreau sa imi iau doar pe fata(din motive...financiare) si in timp sa pun si pe spate cauciucuri de iarna, dar nu vreau nici sa risc amenda...
                        Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/arti...#ixzz1eMEJjTf0
                        Pai se vede ca nu ai spirit de racer frate... nu ai citit pe aici ca gumele cu aderenta cea mai mare se pun pe spate? Adica... daca pui frana trebuie musai sa feresti spatele de copac, in varf de curba trebuie calcata frana de serviciu ca sa poti controla spatele si nu sa folosesti frana de motor... Cum sa faci frana de motor cand ai prezervative pe fata si "senile" pe spate? Poate am eu un mic defect... dar ceva nu suna bine, strada nu e pista de curse.

                        Comment


                        • Originally posted by vasile78 View Post
                          Pai se vede ca nu ai spirit de racer frate... nu ai citit pe aici ca gumele cu aderenta cea mai mare se pun pe spate? Adica... daca pui frana trebuie musai sa feresti spatele de copac, in varf de curba trebuie calcata frana de serviciu ca sa poti controla spatele si nu sa folosesti frana de motor... Cum sa faci frana de motor cand ai prezervative pe fata si "senile" pe spate? Poate am eu un mic defect... dar ceva nu suna bine, strada nu e pista de curse.
                          Salut Vasile! Sa stii ca am citit toate postarile si de tine imi era cel mai "teama"! :P Si nu am gasit ca se pun pe spate sau pe fata....de aceea am si intrebat! Si...da....nu am spirit de racer....nu vad unde este baiu? Cred ca ai un spirit de gluma mai deosebit sau poate ca si eu am un defect...dar mai explica-mi tu ce inseamna frana de motor? :P
                          sigpic

                          Comment


                          • Esti perfect normal si logic... nu trebuie sa-ti fie teama de mine, o sa vezi de cine trebuie sa -ti fie teama...

                            Comment


                            • Originally posted by vasile78 View Post
                              Esti perfect normal si logic... nu trebuie sa-ti fie teama de mine, o sa vezi de cine trebuie sa -ti fie teama...
                              Multumesc! Sa inteleg ca am scapat nevatamat? Glumesc! ;) Aici nu are de cine sa imi fie frica! Pe sosele imi este frica ...de toti copii de bani gata, indiferent de ce cauciucuri folosesc sau anotimp este.
                              sigpic

                              Comment


                              • Sfatul meu e sa iti iei 2 anvelope noi de iarna pe fata si pe spate 2 second-hand bune calitativ pt ca sunt mai ieftine ca cele noi si isi fac treaba daca nu sunt vechi, uzate. Gandeste-te ca amenda e undeva spre 2000 de lei, la banii aia iti iei anvelope premium pe toate rotile....si ai si talonul suspendat si ti-l returneaza cand faci dovada ca ai masina incaltata cu anvelope de iarna.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google