Despre Obligativitatea Anvelopelor De Iarna

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai, in primul rand nu mai folosesc masina zilnic asa ca pana prin ianuarie anul asta datorita pretului benzinei.
    Masina va pleca din parcare doar daca este nevoie si doaca este uscat pe strada (deszapezit). Pentru cateva drumuri pana la cumparaturi sau alte nevoi urgente nu merita investitia de peste 1000 lei, cand in mod normal ar trebui sa fie de 600- 650 lei.
    Masina va fi dotata corespunzator cu lanturi, lopata si material antiderapant la fel ca in foecare iarna pana acum.
    GL-22-TOF

    Comment


    • Ii dau dreptate lui IancuMic. Multi cand o sa se vada cu anvelope de iarna or sa creada ca si-au pus senile, sunt destui tolomaci care merg dezastruos si pe uscat imi inchipui pe zapada/gheata.
      Sunt de acord cu obligativitatea lor dar conteaza piesa dintre volan si scaun ca daca esti idiot poti sa ai si mama anvelopelor.
      Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

      Comment


      • Originally posted by IancuMIC View Post
        ........
        N-as vrea sa fiu carcotas dar presimt o crestere a numarului de avariii auto.
        Fata de perioada cand majoritatea mergeau cu anvelope da vara pe timpul iernii, nu cred ca acum poate fi mai rau, dimpotriva.
        Poti sa-i iei locul lui Huidu. La emisiune, nu in dosar.

        Originally posted by danielliviu View Post
        .............
        A nu se intelege gresit: cunosc beneficiile anvelopelor de iarna, etc, etc, am circulat, stiu care sunt diferentele, sunt PRO legii, dar cu mici amendamente - ideea e buna, legea e gandita cu fundul.
        Dupa tine, ce trebuia sa prevada legea, cam 1500 de lei de caciula de la guvern si nerambursabili, pentru cumpararea anvelopelor de iarna?
        Last edited by mr.K; 26 October 2011, 09:24. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Nu, nu tebuia sa prevada asta. Dar fiecare crede si intelege ce vrea.
          Amenzile trebuiau date pentru cei care provoaca accidente si blocheaza drumuri, indiferent de anvelope de vara sau iarna.

          Stii ce frumos este sa fii lovit din spate de unul care are anvelope de iarna? In timp ce mergi pe drumuri acoperite cu zapada....
          GL-22-TOF

          Comment


          • Fata de perioada cand majoritatea mergeau cu anvelope da vara pe timpul iernii, nu cred ca acum poate fi mai rau, dimpotriva.

            Ideea era ca avind anvelope de iarna unii, pentru care iarna nu inseamna decat o perioada de restrictie in ceea ce priveste sofatul agresiv,se vor aventura un pic.In ceea ce priveste pesimismil meu se referea la aceiasi perioada a anului trecut.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              ... Dupa tine, ce trebuia sa prevada legea, cam 1500 de lei de caciula de la guvern si nerambursabili, pentru cumpararea anvelopelor de iarna? ...
              N-ar fi rau, dar macar bani de muraturi si zacusca sa le dea milionarilor de carton...

              Comment


              • Originally posted by danielliviu View Post
                Nu, nu tebuia sa prevada asta. Dar fiecare crede si intelege ce vrea.
                Amenzile trebuiau date pentru cei care provoaca accidente si blocheaza drumuri, indiferent de anvelope de vara sau iarna.

                Stii ce frumos este sa fii lovit din spate de unul care are anvelope de iarna? In timp ce mergi pe drumuri acoperite cu zapada....
                Probabil te-ar izbi mai tare daca ar avea anvelope de vara, pe un drum plin de zapada.
                Amenzi pentru ei care provoaca accidente si blocheaza drumuri se dadeau si pana acum. Esti mai nou in soferie?

                Originally posted by vasile78 View Post
                N-ar fi rau, dar macar bani de muraturi si zacusca sa le dea milionarilor de carton...
                Buna facem o petitie in sensul asta. Esti primul pe lista, al doilea eu, chiar de nu suntem milionari de carton. Se mai inscrie cineva la 1500 de lei ?

                Comment


                • Se poate spune ca sunt mai nou - nu am permis decat de vreo 5 ani. Ceva experienta am totusi mai ales pe suprafete alunecoase. Asta din teste, incercari, probe, si mult condus pe un mini-circuit (galatenii il stiu pe cel din spatele garii).
                  Oricum, daca va ninge, masina va ramane in parcare pana se deszapezesc drumurile. Oricum se blocheaza toata circulatia in momentele alea si nu vad rostul sa consumi benzina stand in trafic degeaba.
                  GL-22-TOF

                  Comment


                  • In Romania circulatia se blocheaza si la prima ploaie mai serioasa de toamna, ca soferitele uita sa dea drumul la stergatoare si isi inchipuie ca intra anvelopele la apa, daca merg mai repejor.

                    Daca nu folosesti masina cand e zapada, ger, zloata, pe scurt in conditii naspa, ce rost are sa o detii? Sa ingheti in statia de tramvai sau sa platesti triplu la un taxi?
                    Cand o sa am un sistem de transport public la nivelul celui din Croatia macar, nu visez la Elvetia, atunci voi folosi tramvaiul.

                    Comment


                    • Nu am citit tot, am mai aruncat un ochi din cand in cand.
                      Eu am luat masina cu cauciucuri vara/iarna dar pe ele scrie Temperature B. Sunt legale?
                      sigpic

                      Comment


                      • cand sunt obligatorii cauciucurile de iarna ? dupa 1 noiembrie sau cand te opreste militianu` ?

                        Comment


                        • cand vrei tu, mai ales daca te rogi sa nu te opreasca
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • sunt obligatorii exact in momentele cand era si normal sa fie pe masina: cand este pe jos zapada, gheata, polei. se aplica de la 1 noiembrie, dar va fi valabil si vara, pe transfagarasan, daca ninge in iulie!!!

                            Comment


                            • comisaru "paraipan" dinita spunea ca vara sa pui anvelopele de iarna in portbagaj si sa le schimbi periodic in functie de carosabil. cata inteligenta, solutia asta chiar mi-a scapat.

                              la televizor inca se manipuleaza la greu cu amenda de 8000 lei. pana la urma ati aflat cat este amenda pentru un logan prins fara anvelope de zapada pe carosabil acoperit cu zapada, gheta sau polei?

                              Comment


                              • Depinde dupa sofer ;) Amenda e una. Peste asta se adauga de la drumar, fara numar - cat spune el ca l-a costat sa te scoata de unde ai ramas inzapezit, daune morale, pentru rusine si ce-o mai gasi el de cuviinta. Parte a mai nasoala urmeaza: talonul se retine pe loc fara drept de circulatie. Masina o lasi la marginea drumului si o iei de acolo cu platforma, o duci sa-i pui cauciucuri M+S, dupa aia tot cu platforma o duci la RAR, de unde iei o hartie care spune ca ai pus M+S - cu care te duci la Politie si-ti ridici talonul. Au ticluit-o frumos, nu-i asa?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google