Despre Obligativitatea Anvelopelor De Iarna

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by Razvy View Post
    Intrebare de baraj, normele metodologice le are cineva ?
    Winnie, daca in normele metodologice e specificat 1 Nov - 31 Mar, poti sa-ti cumperi de pe acum cauciucuri de iarna
    Nu orice lege din țara / lumea asta trebuie să aibă norme metodologice.

    Citiți ce spun persoane din conducerea RAR, ARR și Poliție.

    Ştiri de ultimă oră, disponibile online. Gândul iti ofera ştiri externe si interne în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport.


    Ştiri de ultimă oră, disponibile online. Gândul iti ofera ştiri externe si interne în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport.


    Ne dăm de țară civilizată... Într-o țară civilizată nu e nevoie de altă lege decât a bunului simț pentru a te proteja pe tine și pe cei din jur. Pentru noi trebuie amenzi, poate și bătaie la curu gol și stat în genunchi pe coji de nucă.

    O să vedeți voi ce „curate” vor fi străzile la iarnă și după ce câțiva or să și-o ia aspru de tot fiindcă nu au ce trebuie, mai vorbim.
    The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

    Comment


    • #62
      Originally posted by Winnie View Post
      ..........Initial in Ordonanta s-a propus introducerea unui articol care te scapa de obligativitatea anvelope de zapada in interiorul oraselor. Apoi s-a scos din motive pe care nu le cunosc. Un mare abuz in baza acestei legi in orase se poate face in felul urmator: Autoritatile Locale nu dezapezesc anumite tronsoane pe care s-au inteles cu ARR. Intri dupa uscat pe acea portiune acoperita cu zapada si la final te asteapta baietii in cautare de insemne pe anvelope.
      ....................
      Ca sa fie un abuz, ar trebui ca autoritatile locale sa faca in asa fel ca pe o raza de 100 de km sa nu exista anvelope de iarna de vanzare.

      Auzi, sa se inteleaga cu ARR (de fapt RAR-ul are treaba cu anvelopele, ARR verifica licente).
      Chiar de ar fi asa scenariul propus de tine ( in realitate nu se deszapezeste din nepasare, nu parte a unei intelegeri), poti sa le dau cu tifla autoritatilor echipand masina cu anvelope de iarna.

      @Winie, am si eu o curiozitate: o sa discuti cu cei care te verifica toate aspectele morale ale legii incercand sa-i lamuresti ca e un abuz, ca si-au dat mana legiuitorii cu comerciantii de anvelope si apoi o sa-ti iei frumusel amenda multumit ca le-ai zis tu ce ai avut pe suflet?
      Sau iti cumperi niste anvelope de iarna, ca tot ai recunoscut ca esti de acord cu folosirea lor?
      Last edited by mr.K; 14 October 2011, 08:48.

      Comment


      • #63
        Salut!
        Intrebarea este urmatoarea:
        Cum vor interpreta legea Companiile de asigurari?
        Te loveste unul cu anvelope de vara, pe timp de iarna - iei RCA-ul lui de la o firma gen Carpatica - si, bineinteles surpriza ( vorba vine) - asiguratorul lui nu despagubeste pe motiv de anvelopele lu' nenea? Ce faci? Il dai in judecata pe nenea ca sa poti sa-ti repari masina? ( mai pune si faptul ca nenea are o Dacie de colectie.....Dai in judecata Asiguratorul?

        Comment


        • #64
          Il dai degeaba pe asigurator, RCA e un contract nerespectat de asigurat, in cazul asta. Pe cel care te-a lovit trebuie sa-l dai in judecata.

          Comment


          • #65
            Mie mi se pare mult mai grava situatia asta, decat sa-ti echipezi masina cu cauciucuri de iarna, pe care oricum le consider necesare!
            Asiguratorii se laudau in trecut ca vor simplifica formalitatile de despagubire RCA - prin a utiliza polita RCA proprie, Compania de asigurari urmand a utiliza regresul catre Asiguratorul vinovatului ( ca in cazul politei CASCO)!

            Comment


            • #66
              Mai e si altceva: pica treaba cu constatarea amiabila. De ce? Simplu: eu nu am dreptul sa constat ca cel ce m-a pocnit are sau nu gume de iarna. E treaba politiei. Iar politia NU se deplaseaza la accidente fara victime. Daca insa il duc pe cel de m-a pocnit la politie, el ramane fara carnet, ia amenda, iar eu ajung sa-mi fac masina tot pe casco (daca am...). Asa ca, oricum o luam, nu suna bine.
              The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

              Comment


              • #67
                Dar daca el se prezinta la politie in termen de 24 de ore, cu masina echipata cu anvelope de iarna? (asta in varianta cand masinile sunt deplasabile). Cred ca varianta asta rezolva problema.

                Comment


                • #68
                  Ai dreptate, dar iti dai seama ca deja sunt prea multi de "daca".
                  Spuneam intr-un post dintr-un alt topic ca iarna, nu te lasa sa intri in Ungaria daca masina nu e echipata cu gume de iarna (NU "all season"), iar in portbagaj nu ai lopata si saculetul cu nisip, plus vesta reflectorizanta pentru toti pasagerii care parasesc autovehiculul.

                  Legea asta e inca unul din exemplele tipice de "romanisme", facute cu dosul, cand mai multe legi se bat cap in cap.
                  The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                  Comment


                  • #69
                    Oameni buni, daca va folositi de masina pe timpul iernii, luati-va cauciucuri de iarna. Nu va bazati pe faptul ca drumurile vor fi dezapezite si puteti merge cu cauciucuril de vara pe ele. Ajunge sa prindeti o singura zi de ninsoare si sa trebuiasca sa mergeti cu masina in ziua aia si sa o mierliti. Legea intradevar nu te obliga in respectiva perioada sa iei cauciucuri de iarna dar te obliga sa umbli pe drumuri inzapezite cu cauciucuri de iarna. Ramane la latitudinea fiecaruia daca considera ca isi cumpara sau nu cauciucuri de iarna. Eu am umblat si ierni fara cauciucuri de iarna dar am umblat si cu cauciuri de iarna, iar diferenta e substantiala.

                    Numai bine!
                    Work is for people who don't have time to play golf

                    sigpic

                    Comment


                    • #70
                      @Mr. Danutz
                      Contestatarii de serviciu iti vor sari in cap pana diseara.

                      Comment


                      • #71
                        ...spuse mr.K, soferul legist . Eu va salut de pe gumele de vara ;)... toata iarna.
                        P.S. sunt curios cati aparatori ai legii obligativitatii gumelor de iarna, poarta centura... de exemplu

                        Comment


                        • #72
                          Cum cati , toti.

                          Comment


                          • #73
                            eu port. si am si cauciucuri de iarna. de 3 ani, nu de ieri.

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by Winnie View Post
                              Observatie:

                              RIDICAREA TALONULUI

                              Art. 112 s-a introdus h1 dupa cum urmeaza:
                              ”h1) autovehiculul nu este dotat, la circulatia pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheată sau polei, cu anvelope de iarnă, iar autovehiculul de transport marfă cu o masă totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone si autovehiculul de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducătorului auto, nu sunt echipate cu anvelope de iarnă pe roile axei/axelor de tracţiune si/sau nu au montate pe aceste roţi lanuri sau alte echipamente antiderapante omologate”;
                              .
                              Unde sunt precizate conditiile ce trebuiesc indeplinite pentru a primi talonul inapoi?
                              (atunci cand introduc un art. si modific o lege prin care spun in ce conditii se ridica talonul trebuie precizat si conditiile in care se primeste inapoi).
                              Last edited by Cromatic; 14 October 2011, 23:21.

                              Comment


                              • #75
                                cred ca fac asta doar ca sa mai ia niste bani rar-ul, pt ca daca au ridicat talonul, te poti duce la ei tot cu gumele de vara, daca nu-i zapada. doar ca mai platesti fo` 85 ron constatarea.
                                internal combustionizer

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google