Despre Obligativitatea Anvelopelor De Iarna

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E cam greu de sacrificat 10 "bulioane" in ziua de azi...dar ma rog, exista si transportul in comun...

    Comment


    • mai bine ~10 bulioane decat spaga la doctori ,spitale, serviceuri, asigurari ,etc,,ce credeti.

      Uitati-va cand circulati fara masina pe la cauciucurile compatriotilor nostrii,, sa va fereasca d,zeu sa va intalniti cu unii din ei pe polei,,asa macar fortati de lege isi mai cumpara si ei o ,,opinca,, noua,
      Last edited by chiteslv; 15 October 2011, 20:03. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • @madi : incepe din ce in ce mai mult sa irite pe toata lumea faptul ca greselile gramaticale sunt la ordinea zilei, ca se manelizeaza totul, ca se tiganizeaza lumea. N-am nimic cu tine, esti doar unul dintre cei multi care gresesc, nu te apuca sa-mi explici ca ai pus din greseala cratima acolo ca nu prea are logica, mai ales ca nu era vreun cuvant pe-aproape la care ai fi putut folosi cratima, in fine ... stii tu vorba lui Lapusneanu, ori daca la un momentdat nu se ia atitudine vom ajunge la mediocru ...
        @chiteslv : care opinca noua ? juma de ora cat am stat s-o incalt cu anvelopele de iarna cel putin 10 masini au oprit uitandu-se dupa cauciucuri sh, oricum ai da-o poti incalca legea, paradoxal, legal, pentru ca politistul nu se mai uita si ca mai ai 2 mm la banda de uzura ci se holbeaza direct la fulgul de nea, cu buza arsa de vreo spaga ... penibil
        Oricum sunt curios daca vor fi echipaje mixte din politia rutiera la ARR, ori doar patrule de politie care jongleaza cu radar si razie de anvelope de iarna
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • Sunt sigur ca cei cu controalele care va prind iarna pe un drum uscat cu cauciucuri de vara vor gasi motive sa va amendeze.Ca e polei, ca defapt ninge fulguit, sunt sigur ca vor iesi ca lupii la panda.

          Acuma problema e ca am doua cauciucuri noi de iarna dar nu prea imi mai permit inca doua plus montajul lor.
          Nici nu mai zic de schimbul antigel, lichid parbriz, o spalare de intrare in iarna.

          Comment


          • @samy0388
            Stiu, justificarea mea e puerila.Atunci cand nu stiu o chestie , caut pe google.Asta e se mai intampla.Ma irita in schimb faptul ca unii dintre noi nu au rabdare sa caute pe google, sau macar sa citeasca cateva posturi in urma.Astfel se ajunge sa se repete aceeasi intrebare la nesfarsit.

            Comment


            • eu zic ca moldovenii is de vina

              gata, pauza!
              internal combustionizer

              Comment


              • Originally posted by Cromatic View Post
                Unde sunt precizate conditiile ce trebuiesc indeplinite pentru a primi talonul inapoi?
                (atunci cand introduc un art. si modific o lege prin care spun in ce conditii se ridica talonul trebuie precizat si conditiile in care se primeste inapoi).
                Citeste in cpnmtinuare si vezi ca talonul se restituie cand a disparut fenomenul ce a dus la ridicarea lui. Afli tu ce trebuie sa duci la politie ca dovada, stai fara grija.

                Originally posted by vasile78 View Post
                ...spuse mr.K, soferul legist . Eu va salut de pe gumele de vara ;)... toata iarna.
                P.S. sunt curios cati aparatori ai legii obligativitatii gumelor de iarna, poarta centura... de exemplu
                Inseamna ca nu ai nevoie de masina.
                Serios vorbind, toti soferii trebuie sa respecte legea.
                Chiar d enu as purta centura, nu atentez la sanatatea cuiva (doar la a mea, personal). Cu totul deosebit daca pe niste gume de VARA fac masina sanie direct in altul.
                Last edited by mr.K; 17 October 2011, 10:26. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • @mr.K, atentie un pic la ce scriu eu aici, in reclama TV la MICHELIN gume de iarna, spun aia ca reduce distanta de franare pe zapada cu 5%!!? si este o "reclama"! Deci in loc sa franezi in 50 de metri o sa franezi in 47,5 , restul de 2.5 m fac diferenta dintre viata si moarte... si asta la gume de top, nu parciuri de care-si cumpara 90% din aia care se dau mari aparatori de lege (gratuit as zice). De aderenta pe gheata sau polei nici nu vreau sa discut, pentru ca acolo NU AI aderenta, decat cu senila sau cuie. Stiu, or sa sara multi (cum au mai sarit) sa-mi spuna ca au pus frana pe gheata si a inghetat masina... alora o sa le dau un cerc sa se plimbe.
                  Eu nu am spus ca o sa incalc legea, ci o sa o respect circuland cu gume de vara pe asfaltul curat.
                  Si nu te supara ca ma contrazic cu tine, n-am nimic personal, dar asa imi vine

                  Comment


                  • La pariu ca si pe gheata, o anvelopa de iarna are distanta de franare mai mica decat o anvelopa de vara. E plin net-ul de teste si clipuri.

                    L E
                    Last edited by darksid3; 18 October 2011, 20:46.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Franati pe o distanta cu 5% mai scurta (2).

                      Uite ce spune, punctul (2): "In medie, in comparatie cu generatia anterioara de anvelope, pe gheata, drumuri acoperite cu zapada sau drumuri umede."
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment


                      • @darksid3 reclama din link este mai "reusita" decat aia pe care o vad la TV, spune-mi sincer, crezi ca datele din filmul postat de tine sunt adevarate? Pe zapada afanata gumele de iarna sunt super, diferenta este notabila fata de gumele de vara, dar pe gheata,polei...

                        Scuze pentru postul dublu, dar in asa ceva sunt dispus sa investesc, sunt super bune pentru ce-mi trebuie mie.
                        Last edited by vasile78; 18 October 2011, 21:50. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • @vasile78. Eu am acele "prezervative" pentru roti de 2 ani. Am avut un chrysler la un momentdat care avea in dotare asa ceva si le-am pastrat pentru logan. Sunt foarte bune dar sa le folosesti doar in situatii in care ai de mers pe un drum chiar inzapezit. Daca mergi cu ele si pe asfalt se rod. Ca si utilizare sunt asemanatoare cu "lanturile" noastre. Adica le pui daca chiar ai nevoie de ele, pe anumite portiuni de drum. Ca sa circuli toata iarna cu masina sunt de parere ca ai nevoie de cauciucuri de iarna.
                          Work is for people who don't have time to play golf

                          sigpic

                          Comment


                          • @vasile_78: Coane, pe mine nu ma vei convinge pentru ca am o iesire in decor din cauza anvelopelor de vara, pe fondul mai multor factori nefericiti (autostrada lasata de izbeliste de catre drumari, un cretin care m-a fortat din spate sa intru pe banda 1, etc). Anul trecut, pe un drum care arata mai rau ca patinoarul din clip, la 500 de metri in fata mea, o persoana a murit si numai eu stiu cum am trecut de portiunea aia CU ANVELOPE DE IARNA. Daca aveam Continentalurile de vara, in proportie de 99.9% eram in sant pentru a doua oara. E o senzatie "priceless" sa simti ca si cum masina ar avea doar 2 kile.

                            Este foarte usor sa ironizezi si sa reduci toata marea de probabilitati la cateva scenarii care ne convin noua. De asemenea, este o idiotenie sa crezi ca anvelopele de iarna te vor scoate din orice rahat, indiferent cum ai merge si pe unde ai merge. Ideea e ca mai bine ajungi acasa, alb si cu sfincterul incordat, decat sa nu mai ajungi sau, cu masina pe platforma, facuta zob si toate astea doar pentru ca iti mai trebuiau 2 metri in plus sau o secunda in minus pentru a face diferenta. E, diferenta asta o poate face o anvelopa de iarna.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Pai las-o si matale mai incet ca nu dau turcii, in decor ies multi si vara, iarna e "normal" (ca sa spun asa) sa te duci in sant daca nu adaptezi viteza la conditiile de circulatie. Inca o data spun ca sunt 101% de acord cu gumele de iarna, dar mi-e teama de "soferii" care se incred prea mult in cauciucuri (si sunt multi, majoritatea chiar). Astia fiind ferm convinsi ca au investit in aderenta si desigur pot circula cu 10-20 km/h mai mult decat altii, or sa iasa in decor la primul polei, unii au facut din soferie stiinta exacta...

                              Comment


                              • Se ivesc situatii cand conteaza foarte mult aderenta, oricat de incet merge (de evitat obstacole, bizoni, curbe). Sunt si soferi care cred ca daca au ABS, ESP, etc, pot merge cum vrea muschiul lor apoi ii vezi imprastiati pe tarla...
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google