Despre Obligativitatea Anvelopelor De Iarna

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    dar mult mai multi cu cauciucuri de vara care le blocheaza iarna. efectiv ajung pe un petec de gheata si nu pot pleca de pe loc, drumul fiind neted, dar acoperit cu gheata. la caucicuurile de iarna nu patesti asa ceva. chiar daca accelerezi in gol, cauciucul de iarnas tot "prinde" putin si pleci. cu alea de vara adio.

    Comment


    • #47
      Originally posted by ParuLuScorilo View Post
      Nu pricep: pai cei cu opel din 90 sunt frustrati pentru ca n-au Mercedes din 2011, sau macar Opel nou, si se comporta ca atare. Cei cu Octavia sunt frustrati ca nu au Passat, si ati vazut cat de multi merg ca taranii pe camp, fara nici un pic de considerare fata de ceilalti? Analogia ar fi ca aia cu gume de vara, frustrati simtindu-se, vor merge cu vitejie prin nameti, ca sa ne arate ei nouam, plebeilor, ca se poate.
      Frustrari traiesc destul de multe, insa niciuna in nu are treaba cu domeniul auto. Prin nameti evit sa merg pentru ca sunt o persoana comoda si mi-e lene sa dau la lopata, iarna trecuta de exemplu am fost de cateva ori la servici cu taxiul sau maxi-taxi pentru ca era zapada prea mare. Cand am spus de frustratii cu gume de iarna nu i-am bagat pe toti in aceasi oala, m-am referit strict la aia care o sa tipe si o sa se dea cu capul de claxon ca sa te dai din fata lor, pentru ca ei au "investit" in aderenta... or sa fie multi.
      P.S. Ce legisti au deveniti unii soferi dupa ce au cheltuit banii de zacusca pe gume iarna
      Last edited by vasile78; 13 October 2011, 12:29.

      Comment


      • #48
        Cu tot respectul, dar cei care au "investit in aderenta" sunt cei care circula legal pe drumurile publice. Frustrarea este de partea cealalta.

        Ma rog, nu asta e important.

        Ma gandeam ce te faci daca mergi ca omu' pe zapada, cu anvelope de iarna si te pocneste unu' care nu are anvelope de iarna. Conform legii, asigurarile nu despagubesc daca nu ai anvelope de iarna. Deci, daca nu ai casco, ce te faci?
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • #49
          De la CAR-uri si bani de zacusca, acusi ajungem ca unii au vandut casa sa-si ia anvelope de iarna.
          Cand si-au luat masina, ce au vandut, toata tara sau toata Europa? O dam in balarii. Cine n-are bani suficienti, cred ca n-are nevoie de masina, in mod obligatoriu. O poate tine in parcare, ca e scumpa si benzina si multe altele.
          Cine trebuie neaparat sa circule, va gasi si bani de gume de iarna.

          Comment


          • #50
            Conform carei legi asigurarile sunt indreptatite sa nu despagubeasca, legea antenei3? Si daca ma loveste unul cu gume de iarna eu ce sa-i fac, sa-i iau pielea?
            @mr.K aici ai dreptate.

            Comment


            • #51
              Sunt sigur ca se vor baga clauze in contractul de Casco si polita RCA, cu privire la anvelopele de vara pe timp de iarna.

              PS: Mergeti la un centru de constatari accidente, dupa o ninsoare sanatoasa sa vedeti buseli la greu
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • #52
                Mr.k nu ma pun cu tine ca vad ce esti destept,tu le sti pe toate......tu sti ce gandeste lumea..ce mai ..esti oracol...am uitat ca la iasi s-a inventat mersul pe jos......
                O viata avem Români si o cinste!Desteptati-va ca am dormit destul!

                Comment


                • #53
                  Mda, poti sa perfectionezi tu mersul pe jos, de vreme ce la Brasov ninge mult mai mult ca la Iasi.
                  Oracol e Mitica Dragomir, dar asta-i alt apoveste. Nu trebuie sa fii geniu sa intuiesti ca pe zapada o sa circuli mai bine cu anvelpe de zapada decat cu cele de vara. Dar, daca nu crezi, te poti convinge.

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by ALO68 View Post
                    Mr.k nu ma pun cu tine ca vad ce esti destept,tu le sti pe toate......tu sti ce gandeste lumea..ce mai ..esti oracol...
                    Ai tot respectul meu!

                    Nu multa lume poate recunoaste asa ceva. Si cel mai important, e de apreciat ca o spui sus si tare.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • #55
                      Cititi integral contractul CASCO, cei care aveti. Veti avea surprize.

                      Comment


                      • #56
                        Ati inceput sa discutati si off-topic. Ma bucur ca ideile principale au ramas in prima pagina pentru informarea celor interesati.

                        Initial in Ordonanta s-a propus introducerea unui articol care te scapa de obligativitatea anvelope de zapada in interiorul oraselor. Apoi s-a scos din motive pe care nu le cunosc. Un mare abuz in baza acestei legi in orase se poate face in felul urmator: Autoritatile Locale nu dezapezesc anumite tronsoane pe care s-au inteles cu ARR. Intri dupa uscat pe acea portiune acoperita cu zapada si la final te asteapta baietii in cautare de insemne pe anvelope.

                        Legat de polite de asigurare, este posibil ca asiguratorii sa ia in considerare pentru viitorul imediat ca noile polite de asigurare de exemplu la Casco sa nu acopere paguba celui care nu a avut autovehiculul echipat corespunzator. Dar si aici este discutabil, daca organul constatator in caz de accident cu imobilizare masina nu spune nimic de starea drumului, asiguratorul nu are ce sa faca. Sunt situatii cand orice ar face asiguratorul, inventivitatea primeaza, spaga, ...

                        La raspundere auto civila, cel care a provocat accidentul si nu a avut masina echipata, i s-ar putea solicita o suma mai mare cand asigura masina obligatoriu. Dar una este teoria si alta este practica.
                        Last edited by Winnie; 13 October 2011, 16:40.

                        Comment


                        • #57
                          Vai de mine, se discuta off topic.. da ce vrei nene sa vezi in fiecare post fraza "despre_obligativitatea_anvelopelor_de_iarna"? Uite ca sunt on topic acum, cine si cum o sa controleze si amendeze o sa vedem...

                          Comment


                          • #58
                            pe la unii se aplica si acum legea asta.se chiama ca oricum din vina ta s-a produs accidentul. cu anvelopele adecvate probabil puteai sa "feresti" pe cel care ti-a taiat calea.

                            Comment


                            • #59
                              Intrebare de baraj, normele metodologice le are cineva ?
                              Winnie, daca in normele metodologice e specificat 1 Nov - 31 Mar, poti sa-ti cumperi de pe acum cauciucuri de iarna

                              Comment


                              • #60
                                Tocmai cand zici ca problema s-a clarificat, trebuie sa mai apara un coleg cu aceleasi intrebari.

                                Ia colegule:

                                "Art. IV. - Prezenta ordonanţă intră în vigoare la 15 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, cu excepţia prevederilor art. I şi ale art. II pct. 4 şi 5, care vor intra în vigoare la data de 1 noiembrie 2011."

                                Gasesti aici toata şmenozeala.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google