Despre Obligativitatea Anvelopelor De Iarna

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    citeste , multi dintre voi vreti numai mura`n gura , scuzati`mi expresia .
    si eu tot la fel credeam , ca de pe 1 noiembrie pana pe 1 martie , trebuie obligatoriu gume de iarna , dar am citit , am eliminat "putregaiurile" si am inteles cum sta treaba cu gumele de iarna si cu noua lege.

    Comment


    • #92
      Multumesc la fel !!!

      Comment


      • #93
        in concluzie nu sunt obligatorii cauciucurile de iarna!

        Comment


        • #94
          "Cauciucurile de iarna sunt obligatorii Pe drumurile publice acoperite cu zapada si polei",

          In concluzie eu ma predau si propun ca moderatorii sa faca un anunt mare de tot cu legea , pentru tot poporul, mai mult sau mai putin puturos.Sunte-ti sub orice critica.

          Comment


          • #95
            Invata unde sa pui cratima pana sa afirmi ca sunt altii sub orice critica, vezi-ti barna din fata ochilor inainte de toate.
            Invatati fratilor unde se folosesc cratimele pentru ca sunt din ce in ce mai multi care n-au niciun fel de habar sa scrie corect, dar se apuca sa critice legi.
            Nu cere nimeni laureati ai premiului nobel, dar da-o dreacu de liniuta ca sunt cateva cazuri in care se foloseste ... Nu va suparati pentru ca n-o spun cu rautate ci in mod productiv.
            ON topic :
            Sunt obligatorii in anumite conditii : pe jos sa fie gheata, zapada sau polei indiferent de anotimp, aia cu 1 noiembrie este termenul de intrare in vigoare a modificarii textului de lege.
            Poti pleca in oras pe soare si te poti intoarce acasa pe zapada, 2 cazuri in care la o distanta de 3,4 ore poti fi amendat ca n-ai gume de iarna, indiferent de zona.
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • #96
              indiferent ce spune legea eu va recomand sa va puneti cauciucuri de iarna incepand cu luna noiembrie sau chiar mai devreme daca temperaturile sunt sub 10 grade. e spre binele vostru. uneori 10 cm conteaza cand e vorba de viata voastra sau a altcuiva. eu am facut prima iarna cu kormoranurile cu care a fost echipata masina din fabrica. iarna urmatoare am avut cauciucuri de iarna dunlop. este o mare diferenta.
              My ride

              Comment


              • #97
                @samy0388
                1.Si ce ti-a ramas liniuta in gat, ai grija cu afirmatiile. Mai greseste omul , chiar sunt printre putinele greseli gramaticale pe care le-am facut. Am scris in graba.
                2. Nu am criticat legea, incerc sa o explic.

                Comment


                • #98
                  Nu fiti nervosi dragilor, legea e simpla, daca blochezi drumul in caz de accident,,doamne fereste,, oricum platesti o amenda,daca esti vinovat,in plus o sa mai platesti una daca masina nu e echipata corespunzator ,,si se se poate retine si talonul masinii,, consecinta--reefectuarea ITP-ului cu Anvelope DE Iarna,(GRIJA MARE) asta e, Simplu si la obiect.ASA CA -La cumparaturi fratilor

                  Comment


                  • #99
                    ALooooooooooooo..........la Piatra Neamt NINGE acum........
                    SI cei care tot barfesc acu despre cauciucuri.....este bine a avea cauciuc de iarna pe masina, fata de cel de vara iarna.....aviz soferilor de duminica "profesionisti". ASta 1., 2. se recomanda montarea anvelopelor incepand cu 1 noiembrie, sau chiar mai devreme un pic, sa zicem cu 2 saptamani, pt a evita aglomeratiiile facute la vulcanizari, si 3....chiar daca montezi anvelopa de iarna la + 15 g, nu se macina mare branza din ea, pana se face temperatura optima pt acel tip de anvelopa.

                    Recomand cu caldura moderatorilor evidentierea legii prin purtarea anvelopelor, in functie de sezonul in care ne aflam, la inceput de topic.
                    Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                    Comment


                    • chiar ninge...fara vrajeala...acu m-am uitat pe geam cand ai scris tu...
                      My ride

                      Comment


                      • Am si eu o intrebare, imi expira itp-ul pe 11 noiembrie. Trebuie sa ma prezint la o statie care efectueaza inspectia tehnica periodica neaparat cu anvelope de iarna ?!
                        sigpic

                        Comment


                        • In felul in care este redactata legea, trebuie sa ai anvelope de iarna numai atunci cand pe drumurile publice e zapada ,gheata sau polei. Daca atunci cand faci ITP-ul asfaltul e uscat, te poti duce cu anvelope de vara fara probleme.

                          Comment


                          • Originally posted by Salieri View Post
                            Auzi tata , la inceput a zis la stiri ca sunt obiligatorii numai in afara oraselor , iar acuma nu se mai zice nimic de chestia aia , daca tot esti asa destept dc nu ma lamuresti tu , am auzit pe multa lume care intreaba asta .
                            La stiri "se zice multe"-legea e de baza.Ca sa nu te mai simti ofensat asa, uite, imi cer eu scuze pentru altii si iti indic "MONITORUL OFICIAL"-cea mai OFICIALA sursa- in care se precizeaza obligativitatea montarii anvelopelor de iarna.

                            P.S.
                            Sa-mi spui daca acum e bine si chiar te rog tu sa nu intreprinzi nimic pentru a afla ceea ce te intereseaza pentru ca facem noi totul pentru tine...iar aia cu "Auzi tata" tine-o pentru tine IN FAMILIE...
                            Last edited by Cromatic; 15 October 2011, 19:32.

                            Comment


                            • Originally posted by madi View Post
                              "Cauciucurile de iarna sunt obligatorii Pe drumurile publice acoperite cu zapada si ...........................

                              In concluzie eu ma predau si propun ca moderatorii sa faca un anunt mare de tot cu legea , pentru tot poporul, mai mult sau mai putin puturos.Sunte-ti sub orice critica.
                              Da, e obligatoriu , dar nu te amendeaza atata timp cat nu incurci traficul sau Doamne fere' faci un accident.
                              Daca se intampla una din astea, atunci amenda e cel putin usturatoare (pleaca parca de la 2500 lei) + ca nici polita Casco nu iti acopera nimic din dauna.

                              PS: sunte-ti corect gramatical se scrie sunteti.
                              Last edited by Octavian; 15 October 2011, 19:31.

                              Comment


                              • Clar Romanul e certat cu legea, nu suporta si nu poate fii corect, face orice cas-o eludeze , cumparati-va 4 opinci si circulati corect si in siguranta pentru toata lumea , ce atata tevatura, nu cred ca nu puteti sacrifica 4 cauciucuri pentru siguranta tuturor. succese

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google