Despre Obligativitatea Anvelopelor De Iarna

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vizionai acest clip

    Comment


    • @vasile78

      O vreme am mers cu cauciucuri de vara iarna. Asta pana am patit o rusine intr-o zi. Am ramas cu masina impotmolita in parcare la servici, intr-o palma de zapada batatorita. Am incercat toate manevrele, balans fata spate, joaca din ambreiaj etc. Pana nu m-am dat jos sa pun lanturile la roata, nu am plecat de acolo. Nu e deloc placut sa pui lanturile pe ger in zapada murdara in vazul trecatorilor.

      Dupa aceasta patanie, m-am dus imediat si mi-am luat 2 cauciucuri de iarna pe fata. Mi-am luat numai 2 cauciucuri pentru ca am zis ca eu nu merg tare, sunt priceput la condus etc bullshit etc.

      Iarna urmatoare mergeam la socri. La o curba usoara la dreapta mi-a fugit spatele (pentru ca eu ca un pilot adevarat ce sunt, aveam cauciucuri de iarna numai pe fata). Pe locul din fata statea cumnata care era insarcinata, iar in spate sotia mea cu copilul. Colac peste pupaza, de pe contrasens venea o alta masina. Vreau sa spun ca in secundele care mi-au trebuit sa redresez masina, mi s-au derulat in fata ochilor toate scenariile posibile. Era sa cauzez o nenorocire, numai asa din cauza incapatanarii mele, ca vezi domle, eu nu fac cum face toata lumea, eu sunt mai istet si pun caucicuri de iarna numai cand vreau eu si cum vreau eu. Ca vorba aia: eu sunt ala care reinventeaza roata.

      Deocamdata s-ar parea ca esti la faza 1. Cea in care nu-ti trebuie cauciucuri de iarna.

      Iti urez succes la fazele 2 si 3 - rusinea si tragediile evitate sau nu.
      Logan GPL 1.4

      Comment


      • Daca si montatul lanturilor a ajuns o rusine eu o sa ma duc sa ma kc in centru (in fata la Modern) si o sa cer hartie igienica de la trecatori...
        @stolniceanulucian, in aproape toate posturile dumitale, tot ce e legat de masina dumneata este la superlativ... motor din aliaje secrete, consum si putere de invidiat etc... acum vii si-mi spui cat de bune sunt cauciucurile de iarna pe care le ai pe fata!? Am condus bre masini cu cauciucuri de iarna si n-am ramas impresionat, am stat in dreapta in masini cu gume de iarna si am fost nevoit sa indur "rusinea" si sa cobor sa-mi ajut colegul sa monteze lanturi. Lucrez intr-o institutie ce detine un numar considerabil de masini, de mai multe categorii, toate dotate cu gume de iarna de cativa ani... n-am vazut nici un sofer (si toti sunt profesionisti) asa de incantat ca multi de pe forum.

        Comment


        • Zi-ne si pe ce drumuri judete/comunale circula masinile alea. Acolo unde se deszapezeste cam rar. Cred ca masinile alea ar cirucla mult mai prost cu anvelope de vara. Soferii profesionisti sunt de 2 categorii: aia aroganti pe care nu-i impresioneaza nimic si aia constienti, care stiu ca orice lucru in plus la aderenta le poate salva viata.
          Iti repet : in Galati vezi o zapada mai sanatoasa odata la cativa ani. E mai cald cu 3-4 grade fata de nord, tot timpul iernii.
          Cred ca in ultimii 10 ani ati avut 2 ierni zapada mai multa, daca nu gresesc.

          Comment


          • Ce tot atata tam tam? fiecare stie ce-i mai bine pentru el si pentru masina lui. Intotdeauna vor fi soferi care isi pun centura si care nu, care isi fac distributia la 60 de mii si care nu, care isi pun cauciucuri de iarna si care nu. Fiecare cu aia masii.
            Work is for people who don't have time to play golf

            sigpic

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              Zi-ne si pe ce drumuri judete/comunale circula masinile alea. Acolo unde se deszapezeste cam rar. Cred ca masinile alea ar cirucla mult mai prost cu anvelope de vara. Soferii profesionisti sunt de 2 categorii: aia aroganti pe care nu-i impresioneaza nimic si aia constienti, care stiu ca orice lucru in plus la aderenta le poate salva viata.
              Iti repet : in Galati vezi o zapada mai sanatoasa odata la cativa ani. E mai cald cu 3-4 grade fata de nord, tot timpul iernii.
              Cred ca in ultimii 10 ani ati avut 2 ierni zapada mai multa, daca nu gresesc.
              Lucrez in cadrul unui serviciu medical mobil de urgenta (avem gume de iarna de 3 ani) si ajung pe cele mai nedeszapezite drumuri din judet, soferii cu care lucrez au o responsabilitate enorma si nu-si permite niciunul sa epateze. Nici in Iasi nu am vazut zapezi asa napraznice, desi ajung acolo aproape lunar. Repet, gumele de iarna nu au facut pe nimeni sofer, o sa continui sa-mi ajut colegii sa monteze lanturile si/sau sa dau la lopata, si o sa adun si in iarna asta "ghinionistii" care au parcat in copaci, indiferent de ce gume poarta...

              Comment


              • Asta voiam sa sublinieiz. Ca pe unele drumuri uitate de Dumnezeu, nici lanturile nu sunt o conditie sa iesi de-acolo. De unde pana unde, anvelopele de iarna trebuie sa fie mai performante decat senilele?
                Ai ajutat vreun coleg sa puna lanturile peste anvelopele de iarna si pe vreun drum important (lasam comunalele deoparte)?

                Comment


                • Pneurile pentru zapada nu sunt menite sa-i scuteasca pe drumari de deszapezire. Sunt facute sa mergi cu ele iarna pe drum public - notiune care in lumea civilizata inseamna o sosea asfaltata deszapezista deindata ce se opreste ninsoarea. Nu pentru a merge pe camp, prin nameti.

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    Asta voiam sa sublinieiz. Ca pe unele drumuri uitate de Dumnezeu, nici lanturile nu sunt o conditie sa iesi de-acolo. De unde pana unde, anvelopele de iarna trebuie sa fie mai performante decat senilele?
                    Ai ajutat vreun coleg sa puna lanturile peste anvelopele de iarna si pe vreun drum important (lasam comunalele deoparte)?
                    Acum 2 ani am montat lanturile la masina de la servici (peste gumele de iarna) la intrare in Galati dinspre Tecuci (in vale, la Vila Tirighina). A fost cald cu o zi in urma iar in ziua respectiva a fost foarte rece si a inghetat bocna zapada care se topise, plus ca drumul era blocat de masini mari (alea erau incarcate si nu puteau sa urce nici cu lanturi). Pe zapada afanata de 5-10 cm e o placere sa conduci cu gume de iarna, pe gheata sau polei... urla sirena si mergem cu 20-30 km/h, cel mai bun salvator este salvatorul in viata , de asta nu este "sanatoasa" ideea ca investesti in aderenta si poti merge cu 10-20 km mai tare ca ala cu gume de vara, mergi cu aceasi viteza dar in siguranta "crescuta"... parerea mea.

                    Comment


                    • Eu am vazut doar ambulante incaltate cu all season.

                      Comment


                      • Depinde de judet probabil, in Galati fiecare ambulanta are cauciucuri de vara si de iarna, chiar zilele trecute m-am uitat la cateva (au M.S.,fulgul si muntele...), exista contract cu o vulcanizare unde se monteaza si echilibreaza, sunt schimbate la un anumit numar de kilometri, treaba organizata. Masini sunt multe, dar lucreaza putine din lipsa de personal si unitatea nu-si permite sa ramana fara o masina pentru ca s-a inzapezit, dar se mai intampla, stam pe campuri pana vine utilaj de deszapezire sau armata.
                        Last edited by vasile78; 25 October 2011, 13:34.

                        Comment


                        • Originally posted by Mr. Danutz View Post
                          Ce tot atata tam tam? fiecare stie ce-i mai bine pentru el si pentru masina lui. Intotdeauna vor fi soferi care isi pun centura si care nu, care isi fac distributia la 60 de mii si care nu, care isi pun cauciucuri de iarna si care nu. Fiecare cu aia masii.
                          Daca toti soferii ar respecta un condus preventiv si de bun simt, ar avea masinile dotate cum trebuie - iar drumurile ar fi corect marcate si semnalizate - am avea foarte putine accidente. Realitatea e insa alta, si nu numai la noi, dar si in alte tari.

                          Comment


                          • Mie nu imi convine ca te amendeaza daca te prinde iarna fara M+S pe cauciucuri. Eu de exemplu nu merg prea mult iarna cu masina mai ales in afara orasului, in zona mea sunt ierni blande, nu se justifica in cazul meu achizitia caucioacelor de iarna. Plus ca am cele de vara noi.

                            Comment


                            • Fa o petitie!
                              If it ain't broke, don't fix it!

                              Comment


                              • Legile se aplica intr-o tara, nu pe zone. Totusi, daca n-ai zapada pe drum in zona ta, nu exista motiv de amenda.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google