Contestatie La Necazul Cu Masina Ridicata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu conteaza cat te-a costat in acte, avocatul.
    Judecatorul decide "cat face" procesul respectiv, si de obicei sumele sunt mici.
    Ca ex: pt o taxa de inmatriculare se acorda cheltuieli de judecata undeva la 200-300 lei.
    Deci, daca pierzi platesti asa:
    1. amenda
    2. taxa de depozitare a masinii
    3. cheltuielile de judecata pt ambele parti
    Total: 300-400 + 700 +500-600 = 1700 sau 1500.

    Eu cand am cerut o suma de bani, stiu ca am platit nu stiu ce taxa, ce a reprezentat un rahat procentual din toata suma ce am cerut-o dauna, insa este posibil sa nu se aplice aici.

    @yrman: smartul nu-l pot ridica pt ca este prea scurt si cade

    @intunecat: de ce sa-l iei pe ala de pe marginea soselei, cand tu n-ai chef de munca? Si pe mine ma dispera astia.
    Last edited by Cezar; 7 December 2012, 17:16.

    Comment


    • #17
      Originally posted by kissfm View Post
      Poate vii tu la ora 22 sa mi arati unde pot lasa masina pana a doua zi...
      Eu stiu ca in sectorul 6 se ridica masini pana la ora 20.00. Sigur ai parcat la 22? Poate ti-a facut careva reclamatie....am mai vazut faze de genul!

      Comment


      • #18
        Nu exista taxe de judecata pentru asa ceva! Eu am depus plangere fara niciun cost si am si pierdut. In definitiv, contesti procesul verbal, nu dai in judecata pe cineva. Nu ai nevoie de avocat pentru asa ceva, gasesti pe net fel de fel de modele de plangeri.

        Comment


        • #19
          Fara avocat, pierzi. Nici nu te baga in seama.
          Insa nightboy, metodologia este urmatoarea:
          - platesti mizeria de amenda si "hotelul"
          - iei actele pt plata lor
          Abia apoi le ceri banii inapoi.
          Altfel, ce faci? Stai cu masina incapacitata? Poti sa faci 1000 de plangeri, ca nu iti iei masina decat cu banii jos.
          Ulterior te poti plange pe la tribunal ca de fapt sa vezi ca se intampla ca fapta bla bla lba nu este in conformitate cu la la la
          Iar asta fara un avocat, nu vad cum ai putea-o face.
          Last edited by Cezar; 7 December 2012, 19:48.

          Comment


          • #20
            Originally posted by nightboy View Post
            Nu exista taxe de judecata pentru asa ceva!
            Nu platesti la deschiderea dosarului,,dar platesti la urma cheltuielile de judecata ale statului daca pierzi.
            Un prieten a pierdut de doua ori in instanta si pe langa amenzile contestate a platit si judecata la urma. Totul fara avocat.
            Din ceva trebuie sa traiasca si statul si daca nu va ia banii la inceput, va lasa fara ei la urma.

            Comment


            • #21
              Eu nu am platit nimic (in afara de amenda+ridicarea). Daca vrei sa ma crezi bine, daca nu, asta e.

              Comment


              • #22
                Tu ai facut o plangere...
                E o mare diferenta intre o plangere si un proces.

                Comment


                • #23
                  Pai ce altceva sa faci? Ei actioneaza legal (fie ca vrem sau nu sa credem, da, e legal ce fac ei). Singura sansa e sa iti fie gresit PV-ul sau cele consemnate sa nu fie adevarate. Nu ai cum sa castigi un proces invocand chestii de genul ca nu incurcai circulatia, ca aveai numere de provincie (discriminare), ca nu erai tu primu din coloana etc.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by kissfm View Post
                    Poate vii tu la ora 22 sa mi arati unde pot lasa masina pana a doua zi... Nu sunt locuri, asta e adevaru - si nu e normal sa sanctionezi pe cineva care e constrans sa incalce legea.
                    Originally posted by PCH View Post
                    Eu stiu ca in sectorul 6 se ridica masini pana la ora 20.00. Sigur ai parcat la 22? Poate ti-a facut careva reclamatie....am mai vazut faze de genul!
                    Sa nu fiu rau,,dar bine e sa stai in sectorul 5. Aici nu se ridica nimic. Daca nu mai aveti locuri in sectorul 6,veniti la noi in sectorul 5 Aici stati fara grije.

                    Ps,,@kissfm,daca ai parcat neregulamentar si o stii si tu atunci ai face bine sa stai linistit. Dar sigur mai este ceva ce ne ascunzi, pt ca (vorba lui PCH) nu vine nimeni dupa ora 22 sa iti ridice masina.

                    Comment


                    • #25
                      Si culmea, de la alegerile locale eu nu am mai vazut doua masini de ridicat. Le-au rarit foarte tare! Inainte se ridicau intr-o veselie!

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by PCH View Post
                        Eu stiu ca in sectorul 6 se ridica masini pana la ora 20.00. Sigur ai parcat la 22? Poate ti-a facut careva reclamatie....am mai vazut faze de genul!
                        Au luat-o a doua zi dimineata.

                        Am platit vreo 700 sa o recuperez, politia inca nu a facut PV. Dincolo de aspectul legal (am stationat in loc interzis) trebuie evaluate circumstantele:
                        - nu exista locuri de parcare in zona;
                        - masina nu incurca circulatia, fiind in rand cu altele;

                        O sa deschid actiune in instanta.
                        Last edited by kissfm; 9 December 2012, 03:35.

                        Comment


                        • #27
                          Ştiri de ultimă oră, disponibile online. Gândul iti ofera ştiri externe si interne în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport.

                          Comment


                          • #28
                            Ultima actualizare: 10.04.2012 - sunt 8 luni de la adoptarea proiectului legislativ de catre senat si inca nu a trecut de CD deci nu exista lege stricta in acest sens.

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by nightboy View Post
                              Pai ce altceva sa faci? Ei actioneaza legal (fie ca vrem sau nu sa credem, da, e legal ce fac ei). Singura sansa e sa iti fie gresit PV-ul sau cele consemnate sa nu fie adevarate. Nu ai cum sa castigi un proces invocand chestii de genul ca nu incurcai circulatia, ca aveai numere de provincie (discriminare), ca nu erai tu primu din coloana etc.
                              Aici se face diferenta intre un avocat si un tert ce nu stie cum sa abordeze situatia.

                              Comment


                              • #30
                                Si totusi si avocatul ala se bazeaza pe niste legi. Daca nu ai legea in spate sa te ajute, judecatorul nu sta sa citeasca basmele din dosar. Suna cinic, dar asa e. Eu cand am facut plangerea am apelat la un avocat, dar eu incercam mai mult sa fug de vina. Am solicitat anularea PV ca nu si-a declinat calitatea agentul constatator si ca a gresit inca o chestie (aveam articol din lege care sanctiona cu nulitatea PV, dar era la aprecierea judecatorului). Si chiar daca eu parcasem ilegal, in statia RATB, totusi mi-a dat drept la recurs, chiar daca in 99% din cazuri se da ca fiind neintemeiata cererea, pentru ca se parcheaza pe bune ilegal.
                                Last edited by nightboy; 9 December 2012, 11:24.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google