Contestatie La Necazul Cu Masina Ridicata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Masina mea este cea galbena.

    Distanta fata de coltul intersectiei: 5-6 metri.

    Pe dispozitia de ridicare scrie ca auto ”a stationat neregulamentar intre orele .... si .... in zona de actiune a indicatorului OPRIREA INTERZISA”.

    Asta vreau sa contest, deoarece:
    - nu am unde sa parchez regulamentar;
    - am in bloc persoane care au 2-3 locuri de parcare luate pe blat, pe contracte de comodat facute cu masini care nu exista in zona;
    - in locul respectiv stationeaza permanent autovehicule. Traficul nu este incurcat de asa natura incat sa fie necesara ridicarea.
    - nu am vazut sa se creeze locuri de parcare in zona in ultimii ani, desi in Hotararea de consiliu scrie ca banii obtinuti de CL (10% din ce primeste ILCOR SRL) vor fi folositi pentru amenajarea de locuri de parcare.
    - motivul din dispozitia de ridicare, si probabil din PV va fi eronat.

    - Sunt de acord cu ”CINE GREȘESTE - PLĂTEȘTE”.

    - Dacă au greșit motivul pentru care se aplică sanțiunea - să plătească!

    Originally posted by Ivan Marian View Post
    Nu este mai bine sa intri tu pe google street si sa ne spui exact locatia!
    Omule, nu poți să împroști cu noroi și apoi să apari să ceri locația exactă. Scuză-mă, dar mesajul tău a fost atât de zeflemist încât aș prefera să mă descurc în continuare fără ajutorul tău. Mulțumesc.
    Last edited by kissfm; 11 December 2012, 17:05. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • #47
      Uite,,ca sa nu crezi ca sunt ZEFLEMIST iti raspund ca AI GRESIT aici...
      Din cate stiu, actiunea indicatorului inceetaza la primul colt de intersectie.
      Actiunea inceteaza la primul colt de intersectie pe SENSUL DE MERS.


      Oprirea interzisa
      Se afla instalat in locurile in care oprirea vehiculelor este interzisa. Zona de actiune a indicatorului inceteaza la cel mai apropiat colt de intersectie pe sensul de mers. Acest indicator poate fi insotit si de alte panouri aditionale care marcheaza inceputul, continuarea sau sfarsitul zonei de actiune (Inceputul zonei de actiune a indicatorului, Confirmarea zonei de actiune a indicatorului, Sfarsitul zonei de actiune a indicatorului) sau poate avea inscriptionate pe panou niste sageti cu aceeasi semnificatie.
      Indicatorul prin acele sageti nu numai ca, CONFIRMA zona de oprire interzisa,,dar pana in el ai OPRIREA INTERZISA cat si dupa el pana la prima intersectie pe sensul de mers. Daca tu ai parcat pana in intersectie aia ti-au ridicat masina LEGAL.
      Pt restul de plangeri nu stiu daca se merita sa ajungi in instanta sau daca ti le i-au aia in consideratie.

      Comment


      • #48
        Mai sus sunt motivele pentru care vreau sa contest, desi am gresit. Adica, sunt constient ca am gresit - dar - avand in vedere ca sunt constans sa incalc legea - o sa contest.

        In plangere ma voi referi la argumente concrete.

        In ceea ce priveste indicatorul OPRIREA INTERZISA cu panou aditional ”confirmarea zonei de actiune” - eu cred ca nu se poate instala un astfel de indicator imediat dupa intersectie!!!

        Comment


        • #49
          Daca te-ai hotarat sa mergi pe drumul justitiei si sa cheltuiesti banii cu ei si timpul tau,,atunci SUCCES! Dar la urma,cand se incheie procesul sper sa postezi ce ai rezolvat!

          Comment


          • #50
            Asa o sa fac. La sectorul 6 una scrie in HCL si alta se aplica (programul de weekend)

            Extras din Hotararea de consiliu
            Programul de desfăşurare a activităţii de deblocare şi eliberare a
            vehiculelor/remorcilor ridicate se desfăşoară zilnic în intervalul orar 08ºº-22ºº mai puţin
            Duminica când programul este de la 08ºº-14ºº.
            Extras de pe site-ul politiei locale sector 6
            Proprietarii masinilor care au fost ridicate pe raza sectorului 6, in urma parcarii neregulamentare, isi pot recupera autoturismele din str. Manastirea Varatec, nr. 14-16, telefon 021/9546.

            Program S.C.ILCOR S.R.L.:

            Luni- Vineri 8.00- 22.00
            Sambata 8.00- 20.00
            Duminica inchis
            Last edited by kissfm; 11 December 2012, 17:52. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #51
              Asa cum am zis mai in urma, exceptand posturile lupilor moralisti, poti deschide actiunea de judecata, avand in vedere ILEGALITATEA si ABUZURILE facute de firmele de ridicari auto.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • #52
                Originally posted by kissfm View Post
                Postez mai jos o schita a locatiei - intrebarea mea este: indicatorul pozitionat DUPĂ intersecție (OPRIREA INTERZISA - CU MARCAJ SUPLIMENTAR - SAGEATA IN SUS SI SAGEATA IN JOS) are ca zona de acoperire și înainte de acea intersecție? Din cate stiu, actiunea indicatorului inceetaza la primul colt de intersectie.
                Este interzisa oprirea vehiculului in zona de preselectie unde sunt aplicate marcaje continue si la mai putin de 25 m in lipsa acestora deci, oricum o dai, inainte de intersectie nu poti opri la mai putin de 25m. Din schita ta rezulta ca banda 1 este delimitata de banda 2 prin linie discontinua - deci trebuie sa respecti distanta de 25m- insa esti in zona de actiune a indicatorului "Oprirea interzisa" - nu conteaza faptul ca inceputul acestei zone este marcat la mai mult de 300m de intersectie deci in cazul descris de tine nu se poate opri in nici-un fel.
                Indicatorul pozitionat dupa intersectie a fost amplasat acolo cu scopul de a nu intelege ca intalnirea acelei intersectii i-a anulat actiunea ci faptul ca oprirea este interzisa si dupa intersectie deci confirma faptul ca este o zona cu Oprirea interzisa" - primul indicator al zonei cu oprirea interzisa sigur avea si placuta aditionala cu o sageata in sus.
                Zona de actiune a indicatorului "Oprirea interzisa" inceteaza la prima intersectie in cazul în care este instalat singur adica fără tăbliţe adiţionale de confirmare a zonei de acţiune - indiferent de lungimea sectorului.
                Last edited by Cromatic; 11 December 2012, 20:37.

                Comment


                • #53
                  Multumesc Cromatic.

                  Inainte de intersectie nu exista indicator "Oprirea interzisa". Am verificat azi pana in capat.

                  Deci - indicatorul pe care il vezi in imagine nu este precedat de unul similar sau de unul care delimiteaza inceputul zonei.

                  Ar fi foarte foarte util de stabilit daca indicatorul din imagine impune restrictii inainte de intersectie - este cheia procesului.

                  Ca in filmele cu Sherlock Holmes, as zice! :P

                  nu mai pot da edit
                  Avand in vedere ca ei sunt nesimtiti si ridica masini deampixulea, o sa contest tot ce se poate.
                  Nu inteleg atitudinea unor colegi de forum care considera ca trebuie sa inchidem ochii si sa acceptam orice abuz al autoritatilor statului - care ne jecmanesc.
                  Last edited by darksid3; 12 December 2012, 01:00. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by kissfm View Post
                    Ar fi foarte foarte util de stabilit daca indicatorul din imagine impune restrictii inainte de intersectie - este cheia procesului. .
                    Iti mai repet inca odata...indicatorul din imagine iti impune/confirma restrictia prin SAGETILE alea sus si jos.
                    Sageata de sus iti impune restrictia pana la prima intersectie dupa indicator pe sensul de mers,,,iar sageata de jos iti impune restrictia inainte de indicator cu 50 de metri ( sau cat o mai fi).
                    Daca tu ai fost parcat la mai putin de 50 de metri de indicator,atunci cheia procesului este in favoarea lor.

                    Comment


                    • #55
                      E o laie. Procesul trebuie sa atace faptul ca s-a ridicat masina abuziv, in urma unor Hotarari de Consiliu, care atesta lucrul asta. Aici nu discutam de Codul Rutier, daca inca nu v-ati prins Pentru aia, ramane amenda valabila, e alta mancare de peste.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by kissfm View Post
                        Masina mea este cea galbena.

                        Distanta fata de coltul intersectiei: 5-6 metri.
                        Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:

                        f) in intersectii , inclusiv cele cu circulatie in sens giratoriu , precum si in zona de preselectie unde sunt aplicate marcaje continue , iar in lipsa acestora , la o distanta mai mica de 25 m de coltul intersectiei;

                        Pai tu ai pus masina la 5 m de intersectie.Nu am inteles foarte bine daca ai verificat cativa metrii mai in spate daca ai indicator cu stationarea interzisa.Eventual sute de metrii.Poate e un indicator la mama naibii si in zona unde ai parcat nu mai e inca un indicator.Oricum indicatorul e valabil pana la prima intersectie.Oricum, daca ai lasat-o la 5 m de intersectie, asta e principalul lor argument.

                        PS: nu are nicio treaba cu indicatorul de dupa intersectie.Ala e valabil de la intersectie in fata, nu si in spate.Mai nou cand parchezi masina inainte de intersectie, o iei frumusel pe jos si traversezi intersectia sa cauti indicatoare?
                        sigpic

                        Comment


                        • #57
                          Daca omul a facut referire si la indicatorul ala,l-am lamurit cum e si cu ala.

                          Comment


                          • #58
                            Auziti, voua v-ar conveni sa vin eu sa va ridic masinile, pe motiv c-ati incalcat codul rutier?
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • #59
                              Da, daca ma prinzi ca l-am incalcat

                              PS: nu are nicio treaba cu indicatorul de dupa intersectie.Ala e valabil de la intersectie in fata, nu si in spate.Mai nou cand parchezi masina inainte de intersectie, o iei frumusel pe jos si traversezi intersectia sa cauti indicatoare?
                              Ori numai stiu eu ce semnificatie are SAGEATA aia in JOS,,ori ma las de parcat masini in zona acelor indicatoare.

                              Comment


                              • #60
                                Pai bun, tu te feresti, X se fereste, Y se fereste. Daca parcati toti la "Periprava" si va ingramaditi ca ciorchinii, nu mai e loc nici acolo. Deci tot sunteti obligati sa incalcati legea. Faptul ca sistemul functioneaza la mica intelegere si nu de la sine, este inca un argument in a constrange sistemul sa fie perfectionat, asa cum este in orice tara cu apa calda. Iar pentru asta, trebuiesc luate masuri, adica cat mai multe actiuni in instanta. Daca va complaceti asa, nu faceti altceva decat sa mariti buzunarele unor interlopi care incalca Legea. Aceeasi Lege pe care o invocati, tot voi.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google