Contestatie La Necazul Cu Masina Ridicata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by Pacco View Post
    @kissfm: dupa mine, ei ti-au ridicat masina ca ai parcat la mai putin de 25 m de intersectie.Mai departe, te descurci.Ce motiv au bagat in PV?
    Am mai scris:
    - in dispozitia de ridicare si probabil la fel in PV scrie: ”a stationat auto cu nr. B-673-LEI” in zona de actiune a indicatorului ”Oprirea interzisa”
    - inainte de intersectie nu este amplasat indicator ”Oprirea interzisa” (de la inceputul strazii si pana la coltul respectiv)

    Dilema pe care o am este legata de zona de actiune a indicatorului - vezi postul de pe pagina anterioara daca vrei sa iti dai cu parerea.


    @darksid3
    O sa caut un astfel de avocat, o sa ma judec cu ei nu pentru bani ci din principiu - si asta ar trebui sa faca toti. O firma privata isi umple conturile ridicand masini deampixulea... Va spun cat se poate de serios ca masina, acolo unde era nu avea cum sa incurce traficul pentru ca se afla intr-un sir foarte lung in spate. In fine.......

    Comment


    • #77
      Originally posted by kissfm View Post
      Mai sus sunt motivele pentru care vreau sa contest, desi am gresit. Adica, sunt constient ca am gresit - dar - avand in vedere ca sunt constans sa incalc legea - o sa contest.
      Ce intelegi prin "constrans" intrucat, ca sa fiu sincer, nu cred ca ti-a pus cineva pistolul la tampla, rapit copilul sau mai stiu ce alte cazuri ca sa fii "constrans".
      Lipsa locurilor de parcare nu ne da dreptul sa lasam masina pe unde ne taie capul sau sa incalcam diferite norme legale/sociale sau de conduita - indiferent ce se intampla, incalcarea legii trebuie intotdeauna sa fie ultima varianta si, daca o incalci, intotdeauna sa iti asumi riscul ca poate veni cineva sa te sanctioneze.

      In alta de ordine de idei, lipsa acestor locuri nu ar trebui sa dea dreptul firmelor/primariei sa ridice masinile. Scopul infiintarii acestor firme a fost de educa soferul roman care era invatat sa-si lase masina unde il taie capu' - statie RATB, treceri de pietoni, coltul intersectiilor etc - aici ma refer, strict, la scopul util societatii si nu la cel ascuns - de a mulge bani si de a finanta campanii electorale sau mai stiu eu ce.

      Insa, asa cum se intampla in RO, linia ce separa ridicarea masinilor care blocheaza circulatia de a celor care sunt parcate relativ ok dar neregulamentar(in sensul ca nu blocheaza circulatia) este una foarte subtire ce a condus la abuzuri din partea Politiei/Primariei/SC X SRL, procedand astfel la ridicarea tuturor masinilor indiferent daca blocheaza, sau nu si indiferent daca sunt locuri de parcare, sau nu.
      Din pacate, ca ne convine sau nu, in RO educatie rutiere/civica etc se poate face doar cu ajutorul fortei coercitive a Statului - de asta consider ca ridicarea masinilor nu este o masura proasta ci doar este prost/abuziv aplicata si interpretata de Politie/Primarie/SC X SRL.

      In instanta, practica judecatorilor este de a da dreptate petentului in astfel de situatii.
      De obicei nu incurajez contestarea proceselor verbale (ci, mai degraba, asumarea de fiecare dintre noi a consecintelor actiunilor sale), in cazul de fata, de sfatuiesc sa faci o plangere contraventionala impotriva procesului verbal de contraventie cu solicitarea anularii acestuia, precum si a masurilor complementare aplicate si de a ti se returna suma achitata in vederea eliberarii autoturismului.
      Forma plangerii nu prea conteaza, gasesti pe net zeci de modele; oricum instanta isi va exercita rolul activ si va solicita Politiei depunerea la dosar a fotografiilor - daca de acolo rezulta ca esti in culpa, bye bye.
      Dupa ce o redactezi, o trimiti prin posta cu confirmare de primire catre Judecatoria Sectorului 6 si in cateva saptamani vei primi o citatie cu termenul ce ti-a fost acordat - cel mai probabil, vei primi termen undeva prin februarie, martie.
      Important sa mentionezi in plangere, la sfarsitul acesteia dar inainte de semnatura, ca soliciti judecata in lipsa.
      Nu trebuie sa platesti nicio taxa de timbru; singura taxa ce trebuie platita este cea postala prin care trimiti actiunea la instanta.

      Daca vrei mai mult de atat, poti cauta un avocat specializat care sa solicite anularea HCL-ul prin care s-a dat unda verde ridicarii masinilor parcate aiurea - dar aici intram in prea multe detalii care nu cred ca te intereseaza.

      Bafta!

      Comment


      • #78
        Salut si multumesc de raspuns.

        Multumesc pentru mesajul destul de lung, dar extrem de util, spun eu.

        O sa depun personal plangerea contraventionala impotriva PV. Nu o sa solicit judecarea in lipsa - o sa merg si o sa imi sustin cauza. Asa cum am mai spus, nu este vorba numai de bani, trebuie sa avem in vedere si componenta umana, judecatorii probabil ca nu sunt niste roboti.

        Voi prezenta cu titlu informativ poze din zona - din care sa reiasa ca masina - asa cum era parcata nu obstructioneaza traficul.

        Mai am si alte idei, e destul timp pana in aprilie cand probabil ma vor programa.

        Ulterior, vreau sa valorific aceasta experienta pentru a sprijini si alte persoane care au patit la fel in demersul de recuperare a banilor de la hingheri.

        Sunt 100% de acord cu ridicarea masinilor care incurca traficul. In cazul meu - chiar daca se elibereaza banda respectiva de masinile parcate - nu va fi niciodata folosita pentru ca asa curge traficul in zona. E o schema pe care am postat-o pe pagina anterioara.

        Momentan a venit adresa prin care sunt chestionat cu privire la persoana care a condus autoturismul...........

        @johdoe - continuare

        "constrans" = la ora 22 cand ajung acasa nu gasesc niciun loc unde sa imi pot lasa masina LEGAL pe o distanta de 500 metri de bloc. Exceptie - daca dau ture pana gasesc un loc proaspat eliberat. In zona blocului meu sunt cel putin 100 de auto parcate neregulamentar.
        Last edited by kissfm; 13 December 2012, 18:01. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #79
          Altii vor spune ca sunt constransi de lipsa infrastructurii, motiv pentru care alearga cu 100km/hin localitate si li se pare in regula.

          Eu nu te judec/critic ca ai parcat neregulamentar; doar am atras atentia asupra alegerii nefericite de cuvinte, respectiv "contrans".

          In lipsa prezentei partilor (tu si cu "organul") si fara mentiunea "judecarea in lipsa" in plangere/intampinare, instanta de judecata dispune suspendarea cauzei.
          Mentionarea acestei fraze in plangere nu insemna ca nu te prezinti ci doar previi o eventuala suspendare a cauzei pentru neprezentarea partilor - motiv pentru care eu recomand sa o mentionezi in plangere.

          Comment


          • #80
            Originally posted by darksid3 View Post
            N-are nici o legatura. Ridicarile auto se fac in urma unor Hotarari de Consiliu (de Sector, Municipal, Judetean ,etc). Faptul ca a parcat pe Interzis, il face pasibil doar de amenda. El actioneaza in instanta firma care a ridicat masina, pentru ca a facut-o ilegal. Cred ca e a patra oara cand repet lucrul asta si degeaba.
            HCL-ul nu face nici 2 bani fara OUG 195, consiliul local a hotarat ca sanctiune suplimentarea ridicarea masinii in urma incalcarii unei prevederi din OUG 195. E bine de vazut si sfera de competenta a POLITIEI RUTIERE LOCALE.

            Originally posted by kissfm View Post
            Dilema pe care o am este legata de zona de actiune a indicatorului - vezi postul de pe pagina anterioara daca vrei sa iti dai cu parerea.
            Indicatoarele care au suplimentar placute aditionale trebuie sa fie cel putin 2 sau cel mult 3 pe un sector de drum. Nu se monteaza indicator de confirmare a unei zone de restrictie fara a exista si un indicator de inceput al zonei de restrictie si implicit de sfarsit. Si inainte de intersectie esti in zona de restrictie a indicatorului de confirmare a zonei chiar daca indicatorul este montat dupa intersectie.

            Ai primit si sanctiune pe OUG 195?

            Comment


            • #81
              Eu vorbesc de HCGMB. Si nu e doar una. Sunt cazuri cand firma de sector, ridica masini de pe strazi administrate de primaria de municipiu, deci inca un abuz.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • #82
                Ce inseamna HCGMB?

                Comment


                • #83
                  Hotararea Consiliului General al Municipiului Bucuresti, care se bate cap in cap cu hotarari ale primariilor de sector. Repet, nu discutam despre Codul Rutier, ci pur si simplu se ataca in instanta felul in care firma de ridicari auro, opereaza in baza unor contracte.

                  "Consiliile Locale inteleg sa isi depaseasca atributiile prevazute de lege si sa actioneze ca un parlament local. Un regulament adoptat in baza unei hotarari a Consiliului Local nu poate contrazice Codul Rutier. Sanctiunea este anularea regulamentului in contencios administrativ"

                  Casa de avocatura arata ca instantele din Romania au decis deja ca motive de nelegalitate care atrag nulitatea procesului-verbal sunt nerespectarea formei impuse de lege pentru procesul-verbal intrucat contine si masura ridicarii, descrierea insuficienta sau lipsa descrierii a locului unde a fost savarsita fapta, in vederea aprecierii gradului de pericol social al acesteia de catre instanta, nerespectarea dreptului contravenientului de a formula obiectiuni, nerespectarea altor dispozitii procedurale impuse de regulament, cum ar fi prezenta politistului la ridicarea masinii sau prezenta martorilor.
                  Last edited by darksid3; 13 December 2012, 18:34.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #84
                    Mda, tot ce depaseste sfera OUG 195 devine o chestiune locala, eu nefiind din Bucuresti ma abtin sa mai fac comentarii.

                    KissFm - iti urez succes in tot ceea ce o sa intreprinzi.

                    Comment


                    • #85
                      @Cromatic - multumesc

                      @darksid3 - am gasit lista strazilor aflate in administrarea PMB: http://www4.pmb.ro/wwwt/avize/strazi.php

                      In cazul in care mi-au luat masina de pe o strada aflata in administrarea PMB, ce e de facut?

                      Cel care a dispus ridicarea masinii este de la politia locala sector 6.

                      Multumesc

                      Comment


                      • #86
                        ce ai rezolvat?

                        Comment


                        • #87
                          A venit solicitare sa comunic cine a condus auto ... in data de ....
                          Astept sa soseasca PV.

                          Comment


                          • #88
                            Am inteles. Deci tu nu ai semnat PV-ul la momentul respectiv. Bafta.

                            Comment


                            • #89
                              sa fie, sa fie

                              Comment


                              • #90
                                Aveti idee care institutie monteaza indicatoarele pe stalpi ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google