Contestatie La Necazul Cu Masina Ridicata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Eu ma mir ca nu au pus interzis absolut peste tot! Sa nu poti parca nicaieri si sa stea astia cat capra pe noi. Nu mai e mult pana acolo in tara asta cocotiera.

    Comment


    • #62
      Intr-o zi, voi astia care luati sanatos in mana legea va exista vreo situatie in care veti muri tocmai pentru ca aveti dreptate si legea e de partea voastra.
      Probabil vei traversa 3 treceri de pietoni pentru ca ai parcat regulamentar in urmatorul sector si vei muri pe trecerea de pietoni, la care bineinteles ca ai verde la traversat.
      Cu siguranta s-a extins sentimentul de bucurie cand il vezi la greu pe vecinul.
      N-ar trebui sa fim dracului mai indulgenti pentru a putea evolua ? Altfel am ramane subjugati de niste oameni cu siguranta mai prosti ca noi dar cu putere de decizie.
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • #63
        Hahahahahaahahah! Sa stii ca
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #64
          @827sam: daca tu stii ca se ridica masini in zona x, o parchezi acolo?
          @Ivan: eu am zis ca e valabil pana in intersectie, nu si inainte de intersectie.
          sigpic

          Comment


          • #65
            N-are nici o legatura. Ridicarile auto se fac in urma unor Hotarari de Consiliu (de Sector, Municipal, Judetean ,etc). Faptul ca a parcat pe Interzis, il face pasibil doar de amenda. El actioneaza in instanta firma care a ridicat masina, pentru ca a facut-o ilegal. Cred ca e a patra oara cand repet lucrul asta si degeaba.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #66
              Nu am vrut sa dau in nimeni. Am vrut doar sa spun ca sunt atat de multe cacaturi in tara asta si de nereguli incat in 99% din cazuri incalci legea cel putin privind parcarea, e ipocrit sa spui ca ai parcar neregulamentar cand chiar nu ai unde parca. Cauta fiecare straduta in parte mai de prin centru si ai sa vezi ca jumatate din masini sunt parcate neregulamentar.
              E clar ca nu va merge prea departe cu datul in judecata pentru ca e prea mic pentru a face ceva, sunt prea multe smecherii in jurul nostru pentru a fi noi corecti. Nu mai ramane decat sa fim revoltati si sa incetam sa ne dam la gioale reciproc pentru o problema ai caror vinovati stau acum prin Ibiza, Miami sau New York.
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • #67
                Eu niciodata,,dar absolut niciodata nu am parcat masina prima intr-o intersectie.
                Am lasat masina de foarte multe ori la dr@cu in praznic si am mers pe jos pana unde am avut treaba.
                Sau seara dupa ora 22/23 daca nu gaseam loc de parcare in fata blocului ,tot nu lasam masina in intersectia de la mine. O lasam pe alte coclauri De multe ori am asteptat in masina si 30 de minute pana s-a eliberat vreun loc de parcare.
                Acum ca la noi in sectorul 5 nu se ridica masini,,e spaga noastra dar in alt sector belesc ochii si nu las masina de izbeliste pe unde imi vine.
                Caut parcari cu plata sau parcari ale super/hipermarketurilor sau strazi ferite de hingheri.

                Ps,,scuze de dublu post si cu asta inchei discutia...

                Nasul meu a parcat loganul pe la Banu Manta, PRIMUL intr-o intersectie.
                Pe la ora 12 m-a sunat disperat ca i-au ridicat masina hingherii si sa vin sa-l iau sa mergem in Militari ca sa plateasca "liberarea" ei. M-am dus cu el si la firma respectiva a cerut explicatii. Nasu a intrebat seful de acolo de ce nu au ridicat si masinile de dupa el din intersectia respectiva.
                Ala i-a raspuns sec si la obiect..
                "" Pt ca nu avem timp ,,iar tu ai fost PRIMUL acolo""
                A mai zis ca au cateva masini de ridicat si ca nu fac fata si ca nu au timp pt a ridica prea multe masini intr-un timp scurt si ca le ridica pe primele din intersectie.
                Asa ca restul care sunt parcate neregulamentar,dar sunt pe la mijlocul sirului de masini scapa de belea.
                Bineinteles ca i-a amentintat cu judecata si degeaba. El s-a interesat la diversi avocati cum poate sa atace in instanta abuzul asta. A insirat si motivele mai sus mentionate de Kissfm,,ca nu sunt locuri de parcare,,ca de ce nu au ridicat si alte masini de acolo,,si pana la urma s-a lasat pagubas.
                De la patania aia,,NU mai parcheaza PRIMUL in intersectii
                Last edited by Ivan Marian; 12 December 2012, 12:01. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #68
                  @darkside: daca la mine in sector stiu ca se ridica masini, si ii vad toata ziua buna ziua cum circula si cauta masini parcate neregulamentar nu o las nici in ruptul capului in intersectii, la mai putin de 25 m de treceri de pietoni, sau unde am semnul cu stationare interzisa.Sunt convins ca pe langa amenda o si ridica.Si dupa ma aleg cu ce?Cu ditamai amenda (in jur de 600 lei) + nervi + timp pierdut + alti bani in caz ca ma hotarasc sa ii dau in judecata.Asta pentru incapatanarea mea de a cauta un loc de parcare.Daca , cauti loc de parcare, e imposibil sa nu gasesti.Eu si pe Stefan cel Mare in PLINA ZI cand e full de masini, tot am gasit loc de parcare.
                  Mai bine mai stau 10 min in masina, mai ascult o muzica, mai dau o tura...Decat sa dau o tura pe la aia prin curte sa recuperez masina.
                  sigpic

                  Comment


                  • #69
                    Daca ar fi sa respectam orice semn pus aiurea de primarii cu sau fara acordul politiei ar trebui sa ne uitam si pe sensul celalalt sau dupa colt daca nu este un semn oblic pozitionat cu doua sageti care sa ne impiedice sa parcam .
                    Fiacare sofer er trebui sa se doteze cu binoclu ca nu cumva sa ii scape vreun semn acsuns in copaci.
                    Revenind la situatia pezentata masina a fost parcata prea aproape de intersectie si de aceea a fost ridicata. Ca in procesul verbal scrie altceva nu poate fi decat in favoarea lui daca vrea sa continue in justitie.
                    Last edited by cristiboerica; 12 December 2012, 13:11.

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by Pacco View Post
                      @darkside: daca la mine in sector stiu ca se ridica masini, si ii vad toata ziua buna ziua cum circula si cauta masini parcate neregulamentar nu o las nici in ruptul capului in intersectii, la mai putin de 25 m de treceri de pietoni, sau unde am semnul cu stationare interzisa.Sunt convins ca pe langa amenda o si ridica.Si dupa ma aleg cu ce?Cu ditamai amenda (in jur de 600 lei) + nervi + timp pierdut + alti bani in caz ca ma hotarasc sa ii dau in judecata.Asta pentru incapatanarea mea de a cauta un loc de parcare.Daca , cauti loc de parcare, e imposibil sa nu gasesti.Eu si pe Stefan cel Mare in PLINA ZI cand e full de masini, tot am gasit loc de parcare.
                      Mai bine mai stau 10 min in masina, mai ascult o muzica, mai dau o tura...Decat sa dau o tura pe la aia prin curte sa recuperez masina.
                      Si daca gandesc toti, ca tine, unde ati mai parca? In tarile cu apa calda, se ridica masinile care incurca traficul, vizibilitatea, etc. La noi e totul vraiste oricum, iar masinile se ridica ilegal. Deci nici un fel de imbunatatire. Daca in civilizatie, masina se ridica pentru a echilibra o situatie, la noi se ridica doar ca e cineva "jmeker" si ia banii la fraieri. E, pentru asta trebuie tinuti numai prin instante, sa plateasca avocati pana le vine acru.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • #71
                        Eu prefer sa nu le dau bani deloc, decat sa le bag 5 milioane in buzunar la "smecherii" astia.In orice caz, din cei pe care i-am auzit ca au dat in judecata firmele de se ocupa cu ridicarea masinilor parcate neregulamentar foarte putini (de fapt nu imi aduc aminte de nici macar unul singur) au castigat procesul.Ba mai mult, o femeie dupa ce ca i-au ridicat masina, au si scapat-o prostii si i-au facut botu muci la masina.Si s-a judecat cu ei pentru reparatia masinii.A platit o caruta de bani sa si-o repare (avea un mercedes clasa E), si si-a recuperat doar o mica parte.
                        Si mai stiu pe unul caruia i-au zgariat masina cand au ridicat-o (un seria 3 negru) si omu i-a zis ca ii da in judecata etc...S-a interesat, a auzit si el ca o sa se aleaga cu fix pix dupa judecata, si le-a facut taraboi la aia in curte si le-a tras o mama de bataie.
                        Oricum o dai, rau e tot pentru cel caruia i s-a ridicat masina.
                        Cand toate aceste lucruri pot fi evitate, dar prin parcarea masinii regulamentar.Sunt o gramada de la mine din bloc carora li s-au ridicat masinile nu doar o singura data.De 3 ani de zile, nici macar amenda de parcare nu am luat.Mie de ce nu mi s-a ridicat?Altii au facut scandal, ca ii omoara, ca ii da in judecata, etc...S-a schimbat ceva? Nu.Aia umbla in continuare si ridica linistiti in continuare.
                        Eu unul prefer sa raman cu banii in buzunar si sa nu umblu prin tribunale.Am fost plimbat 3 ani de zile pentru o problema cu Casco si mi-a ajuns.Sunt scarbit de toate.
                        sigpic

                        Comment


                        • #72
                          Nu stiu ce si de unde ai auzit eu, dar eu am lucrat in CGMB si stiu foarte bine cu ce se mananca zona asta a contractelor cu primariile. Este foarte usor sa castigi, daca stii ce vrei si cum vrei.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by Pacco View Post
                            Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:
                            PS: nu are nicio treaba cu indicatorul de dupa intersectie.Ala e valabil de la intersectie in fata, nu si in spate.Mai nou cand parchezi masina inainte de intersectie, o iei frumusel pe jos si traversezi intersectia sa cauti indicatoare?
                            Am luat strada de la inceput si NU EXISTA indicator OPRIREA INTERZISA de niciun fel (simplu sau cu sageata in sus).

                            Nu imi este clar daca indicatorul de dupa intersectie produce efecte inainte de intersectie - aici am nevoie de un material solid pentru instanta.

                            A venit si PV-ul prin posta, sa vedem ce scrie in el.

                            Originally posted by darksid3 View Post
                            Nu stiu ce si de unde ai auzit eu, dar eu am lucrat in CGMB si stiu foarte bine cu ce se mananca zona asta a contractelor cu primariile. Este foarte usor sa castigi, daca stii ce vrei si cum vrei.
                            darksid3 - am cateva intrebari - imi poti lasa o metoda de contact? Vad ca nu ai PM activ....
                            Last edited by kissfm; 13 December 2012, 12:35. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #74
                              @kissfm: dupa mine, ei ti-au ridicat masina ca ai parcat la mai putin de 25 m de intersectie.Mai departe, te descurci.Ce motiv au bagat in PV?
                              sigpic

                              Comment


                              • #75
                                @kissfm: Cauta un avocat specializat pe problema ridicarilor abuzive (sunt destui), ca sa nu o lalai prea mult cu procesul. Astia cunosc imediat care Hotarare a fost luata si e foarte usor sa construiasca atacul in instanta, pe baza asta.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google