Proiectul Legii RCA 2016 In Dezbatere Publica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Am intele. Deci partea cu cartea verde ar fi optionala: iesi din tara, o cumperi, nu iesi, nu o cumperi. Insa e bine sa fie acolo ca nu stii cum ai drumuri prin tari straine.
    Asa ca mai astept cu reinnoirea politei.

    Comment


    • #47
      in prezent si tramvaiele au carte verde.
      Nu mai au carte verde in 2016. Nici autobuzele/troleibuzele folosite la transport local.

      Comment


      • #48
        Raul cel mare a fost facut; un Abuz cu A, dupa ani de jecmaneala, timp in care ASF-ul s-a multumit sa asiste pasiv, multumit de comisioanele incasate de la asiguratori.

        Care o fi fost logica pentru care un tramvai sa detina carte verde?
        Last edited by IancuMIC; 14 September 2016, 10:10.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #49
          Transportatorii renunta la protestul de maine, 15.09.2016

          Guvernul ar fi fost de acord cu modificarea proiectului proiectului de Ordonanţă de Urgenţă publicat recent de Ministerul Finanţelor, acceptând să îngheţe tarifele asigurărilor auto obligatorii (RCA) timp de şase luni, a declarat miercuri, pentru News.ro, preşededintele Confederaţiei Operatorilor şi Transportatorilor Autorizaţi din România (COTAR), Vasile Ştefănescu, care a precizat că transportatorii renunţă la protestul din 15 septembrie.
          Sursa
          Last edited by aris86; 14 September 2016, 10:15.

          Comment


          • #50
            Pai, daca ingheata tarifele, inseamna ca nu se schimba nimic.

            Comment


            • #51
              Exact asa ma gândeam si eu. Daca se ingheata raman la fel.

              Originally posted by IancuMIC View Post
              ...ASF-ul s-a multumit sa asiste pasiv, multumit de comisioanele incasate de la asiguratori.

              Care o fi fost logica pentru care un tramvai sa detina carte verde?
              1. Si nu numai comisioane.
              2. Daca putem sa luam niste bani, abuziv dar legal, pentru care nu ne intreaba nimeni nimic, de ce sa nu luam?

              Comment


              • #52
                Originally posted by mr.K View Post
                Pai, daca ingheata tarifele, inseamna ca nu se schimba nimic.
                Eu am auzit la Radio Romania Actualitati ca vor sa revina la tarifele din 2015, pe care sa le inghete timp de 6 luni.

                Daca va fi sau nu protest, vom afla in jurul orelor 17-18.

                Si sursa
                Last edited by Crs. Sandel; 14 September 2016, 10:53.

                Comment


                • #53
                  Originally posted by Crs. Sandel View Post
                  Si in cazul asta, avand in vedere ca eu pe 27 sept trebuie sa inchei o noua asigurare, ce imi recomandati: sa o platesc saptamana asta sau sa mai astept vreo 2 saptamani? Ca idee, am primit oferta de RCA si cea mai ok este la Tiriac, 570 lei pe an.
                  Offtopic.... Doar 570? La Tiriac am platit 1288 wtf...

                  Comment


                  • #54
                    Doar 570 lei. E pe numele mamei masina. Anul trecut am platit 500 lei la Euroins. Deci 570 lei la tiriac e un pret foarte bun!

                    Comment


                    • #55
                      Oferta rca este mai mare cu 100 ron fata de luna trecuta si 50 ron mai mult fata de anul trecut chiar daca trec la B6 vs B4. Au avut grija banditii sa le ridice, inainte de emiterea OUG.
                      Attached Files

                      Comment


                      • #56
                        Se discuta acum despre chestiunea RCA-ASF pe iRealitatea tv.

                        Comment


                        • #57
                          Bucurestiul e blocat de transportatori. Au dus un cosciug la Guvern.


                          Transportatorii au protestat, joi, in Bucuresti si in alte orase din tara cateva ore bune. Demersul lor a avut un oarecare rezultat, avand in vedere ca au obtinut de la Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF) promisiunea ca tariful RCA va fi inghetat la un nivel de 7.500 de lei pe an pentru un camion.

                          Comment


                          • #58
                            Au platit taxa pt a intra in Bucuresti?

                            Comment


                            • #59
                              Ce taxa sa plateasca? De protectie?
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • #60
                                Stabilirea prețurilor, cerere formulată azi în petiția adresată Guvernului, nu este în atribuțiile Executivului ci a Autorității de Supraveghere Financiară care are cadrul legal să intervină”
                                Ordonanța reflectă solicitările transportatorilor, respectând legea și rolul tuturor instituțiilor implicate.
                                Nu este în competența Guvernului să stabilească valoarea de plafonare a tarifelor RCA și este inadmisibil să i se solicite guvernului acest lucru.
                                Adica fiecare isi face de cap cum vrea.
                                Guvernul a reactionat la protestul transportatorilor, astazi, printr-un comunicat oficial. Nu este în competenta Guvernului sa stabileasca valoarea de plafonare a tarifelor RCA, precizeaza comunicatul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google