Proiectul Legii RCA 2016 In Dezbatere Publica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Anul trecut (B4): 878 ron și anul acesta B6: 922 ron. După cum se observa, și cu bonus mai mare și prețul mai mare. Încă aștept oferta pana la începutul lui noiembrie, poate mai scad tarifele.

    Comment


    • #92
      Si peste toate astea de unde sa mai ramana bani pentru salariile jmekerilor de ex: Misu Negritoiu ("capu' la ASF") 13.000 de euro/luna (oficial) si altii de sub el, dar si primele anuale de sute de mii de lei? Cei care lucreaza în asigurari, au cumva salariul minim pe economie? Nu ma refer la tiriplici care te pandeste la coltul blocului sa-ti încheie o polita.

      Stiu pe unu' care se ocupa de asigurari în service, de la constatarea daunelor pâna la solutionarea dosarului. Ghici ce salariu avea? Nici eu nu stiu dar avea rata de la unul dintre credite la banca în valoare de 6500 de lei.
      Last edited by Fanez; 15 September 2016, 23:18. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #93
        Originally posted by aris86 View Post
        Anul trecut (B4): 878 ron și anul acesta B6: 922 ron. După cum se observa, și cu bonus mai mare și prețul mai mare. Încă aștept oferta pana la începutul lui noiembrie, poate mai scad tarifele.
        Depinde unde faci...eu am b7 si am cam fix 500 lei de 3 ani..

        Comment


        • #94
          Depinde si de varsta. Peste un prag scade dramatic

          Comment


          • #95
            Originally posted by Andyno View Post
            Depinde unde faci...eu am b7 si am cam fix 500 lei de 3 ani..
            Ai ajuns la b7 si platesti 500 lei de 3 ani. Nu cumva era normal sa scada de la un an la altul?

            Comment


            • #96
              Fanez cica a fost plafonat RCA-ul la 7000 lei...de unde crezi ca or sa scoata diferentele? Probabil pe anul viitor or sa creasca cu un 50-80%

              Comment


              • #97
                Plafonarea e pe 6 luni. Dupa aia, potopul.

                mr.K mai citeste ce am scris...realitatea este ca doar 65% din masini au RCA (date oficiale).
                Pai, numai pentru cele 65% se deconteaza daune, restul nu conteaza.

                Daca la B14-50% reducere platesc 350 de lei, full inseamna 700 de lei, le ramane si de o ciunga dupa ce deconteaza daune de cat ai calculat tu. Iar in cazul meu particular, le ramane 100% profit de cand ma stiu.
                In momentul asta, la B14 am ajns la maximum, pe mine cu ce ma mai premiaza? Bataie pe umar, multumiri, o felicitare de Craciun? La primul hop as da 4 clase inapoi, dar daca asta se va intampla peste inca 2 ani fara evenimente, m-ar lasa cumva tot la B14, avand invedere ca puteam ajunge la B18, daca exista? Pai nu, nenica, treci la B10.


                Stii ca daunele alea decontate sunt din raportarile lor centralizate de ASF? Pai ma scuzi, dar sunt a naibii de umflate toate reparatiile, banii astia se impart intre firmele de asigurari si service-uri, e o ditamai cooperativa.

                Idee a de baza in orice domeniu e sa se ia o suma marisoara dar suportabila de la cei care isi permit sa plateasca si platesc de obicei.
                Clasa de mijloc suporta in orice tara cheltuielile majore. Extremele, cei bogati isi permit sa se sustraga, iar aia saraci, doar profita de bunatatea statului.
                Cum la noi in tara daca ai masina, automat esti in clasa de mijloc, pregatiti-va sa decontati o suma medie, destul de mare, indiferent de categoria de varsta.
                Last edited by mr.K; 16 September 2016, 08:26.

                Comment


                • #98
                  7500 ron este suma maxima plafonata la tirurile de 16 tone.

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by bolovan View Post
                    Fanez cica a fost plafonat RCA-ul la 7000 lei...de unde crezi ca or sa scoata diferentele? Probabil pe anul viitor or sa creasca cu un 50-80%
                    Care diferente? Ce sa vezi, n-or sa mai ia ei prime de jdemii de euro pentru "performante remarcabile"? Aaa... vor lua în continuare aceleasi prime si aceleasi salarii, atunci sa dea faliment sau sa mai taie din preturile de la service-uri si magazinele de piese agreate. Sau sa mai taie din sponsorizarile catre diverse persoane politice sau partide. Ei vor sa aiba în buzunar 100% din cât platim noi. Daca mai au de dat 5 lei pentru o dauna e belea mare, se majoreaza polita cu 15 lei ca sa acopere cheltuielile.
                    Ia fa un calcul simplu. Cât a platit unul cu B14 de la B0 si ce suma a acoperit un accident. Stiu caz concret de "dauna totala" despagubita cu 5200 lei.
                    Last edited by Fanez; 16 September 2016, 11:55.

                    Comment


                    • Fanez de unde sa inteleg ca n-ai citit link-ul pus de mine...si nici ce am spus eu.
                      Iti spun eu din ce taie: din dosarele de dauna (adica nu or sa-ti mai puna capota noua la masina mai veche de 30 secunde) si or sa mareasca prima de asigurare.

                      PLS...citeste link-ul...sa vezi ca situatia nu-i roz deloc in RO...si sa nu mai comparam cu tariile civilizate...unde suma totala de dauna este mai mica decat in RO...in ciuda faptului ca sunt mai multe masini.

                      Comment


                      • Ok. Haideti sa plângem de mila lor. Eu am început deja.

                        Comment


                        • Fanez...nu nu nu...prima data sa fim corecti....si sa recunoastem cand suntem noi devina...iar pe viitor am sa-mi plang mie de mila...ma ingrozesc cat o sa platesc anul viitor RCA-urile...de fapt...imi plang mie de mila. Si cu RCA mare...si imi risc viata pe soselele patriei...de vis...si platesc prostia altora (de fapt, asta ma oftica cel mai tare)

                          Comment


                          • Din link-ul tau citire:
                            " Prima medie la nivelul pietei RCA s-a ridicat anul trecut la 657 lei, cu 8,4% mai mare decat in 2010, in timp ce, defalcat, prima medie pentru clientii persoane fizice a crescut cu 3,2% fata de 2010, pana la 455 lei..."
                            Adica media la persoanele fizice este maxim 455 lei. Probabil ai gresit linkul. Nu te supara dar trebuie sa
                            Last edited by Fanez; 16 September 2016, 12:11.

                            Comment


                            • Da...ai dreptate...trebuie sa ...ca iar citim in diagonala. Acolo se refera la prima medie...Aidca.. 455 lei...poti sa-i faci din 10 persoane, una plateste 4550 lei...si 9 persoane 1 leu.
                              Medie nu este acelasi lucru cu valoarea maxima.

                              Comment


                              • Noi vorbim degeaba aici despre astea ca legea e data pentru transportatori. N-am vazut nicaieri sa se zica ceva despre persoane fizice "care este".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google