Proiectul Legii RCA 2016 In Dezbatere Publica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    mr.K si ce aveau in cosgiug? oamenii morti in accidentele provcate de camioane?. Sau unul din sase camioane care provoaca accidente? Cam asta este cifra oficiala.

    Comment


    • #62
      Originally posted by bolovan View Post
      ...si ce aveau in cosgiug?....
      O buna parte din economia nationala. (5% din PIB e facut de transportatorii cu camioane).
      Last edited by Fanez; 15 September 2016, 14:02.

      Comment


      • #63
        Fanez dap...fara ei productia de cosgiuce ar scadea dramatic. Bine...acum adevarul este altul...merita cate zeci/sute de morti pe an ca economia sa functioneze. Iti oferi mama voluntara?
        Saptamana trecuta am vazut un tir in zona hateg care a trecut peste un biciclist ce mergea regulamentar.

        Comment


        • #64
          Soferii de TIR ar trebui sa fie cei mai disciplinati, cu conditia ca nu orice mucos cu C+E ajunge sofer pe masinile astea.
          Cand nu ai cu cine lucra, angajezi pe cine gasesti, permis sa aiba. Un smecher din asta avea probabil semiremorca goala si se grabea, asa ca a depasit o coloana de vreo 6 masini, dintre care 2 erau TIR-uri, pe curbele de la Oituz. Noaptea.
          Ca nu s-a intamplat o tragedie nu i se datoreaza lui, ci alorlalti, inclusiv celor ce veneau din sens opus.
          Exemple sunt nenumarate, limita de viteza pentru TIR-isti e facultativa si in localitate, chiar daca masina e atat de supraincarcata de stau pneurile sa explodeze.

          Comment


          • #65
            Originally posted by mr.K View Post
            Soferii de TIR ar trebui sa fie cei mai disciplinati [...]
            Asa ar trebui sa fie si cu taximetristii, pentru ca ei sunt cei care petrec cel mai mult timp pe strazi, dar practica dovedeste ca sunt cei mai infecti soferi.
            Last edited by vitriol; 15 September 2016, 15:31.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #66
              Originally posted by bolovan View Post
              Fanez dap...fara ei productia de cosgiuce ar scadea dramatic. Bine...acum adevarul este altul...merita cate zeci/sute de morti pe an ca economia sa functioneze. Iti oferi mama voluntara?
              Saptamana trecuta am vazut un tir in zona hateg care a trecut peste un biciclist ce mergea regulamentar.
              Sa se interzica dreq circulatia camioanelor si TIR-urilor în România ca astia omoara oameni cu sutele, decimeaza populatia.
              Jos transportatorii!!! Huo!!!
              P.S. Da-o dreq de economie ca si asa e varza.

              Comment


              • #67
                Si sa ramana doar trenuriile? Sau doar sa interzica prostii sa circule? Ca daca interzicem asta...se rezolva si cu RCA-ul.
                Sincer...eu as liberaliza preturiile la RCA.

                Fanez ai dpreate da-i in curul meu de morti...ne impiedicam de ceva morti. Eu zic sa scoata RCA-ul...sa nu mai fie obligatoriu...ci doar victimele sa plateasca. Ce naiba...suntem doar o tara de binefacere...nu ne incurcam noi de ceva vieti a unor muritori de rand....balast...Fane...ai dreptate...
                Last edited by bolovan; 15 September 2016, 16:03. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #68
                  Ar trebui sa se acorde C+E doar daca ai BACul luat. Daca tot vorbim de camionagii.

                  Comment


                  • #69
                    Poti sa iei BAC-ul si daca esti diliu. Cel mai important lucru este sa se faca niste controale psihologice si chiar psihiatrice adevarate celor care vor sa fie "șofer pă TIR".
                    Sincer...eu as liberaliza preturiile la RCA.
                    Atunci bine.

                    Comment


                    • #70
                      liberalizezi rca , dar se vor muta transportatorii cu tot cu sedii in bulgarica , turcia sau insulele canare , vor plati acolo rca , impozit , tva , etc si tot fraierii de romani cu dacie vor plati dublu , triplu. intelegi ? adica statul roman va incasa mai putin la buget , dar vor avea profit niste societati comerciale.
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • #71
                        liberalizezi rca , dar se vor muta transportatorii cu tot cu sedii in...
                        Deja este liberalizat ca de-asa si-au permis sa bage scorurile alea si nimeni nu se poate baga peste ei (se zice ca parlamentul ar putea intr-un fel). Da, se vor muta, asta este interesul real, sa se mute sau sa dea faliment sa vina altii (externi, adica straini) care vor avea facilitati sustinute din bani de la bugetul de stat, iar pentru ca sunt "investitori straini, strategici" vor avea si alte reduceri de taxe, impozite etc.

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by vitriol View Post
                          Ce taxa sa plateasca? De protectie?
                          Mă refer la asta, sau poate nu o mai fi cazul acum nu stiu sigur pentru că nu am camion.

                          Comment


                          • #73
                            De asemenea, vârsta nu mai este un criteriu în stabilirea prețului, ci doar istoricul șoferului.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • #74
                              Alinn, taxa de zona inca se aplica, doar ca, dupa cum ai vazut pe net/tv, majoritatea au venit in centru doar cu capul tractor, iar pentru acesta nu trebuie sa platesti taxa.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • #75
                                Costi-bc da...asa plafonezi RCA-ul. Falimenteaza sau renunta companiile de asigurari la RCA...si sa vezi ce fain o sa fie cand ramai cu o singura companie de asigurari...sau chiar fara.
                                Sa nu uitam, companiile de asigurari nu sunt case de binefacere cu scopul de a sluji romanii...ele au nevoie de un profit minim. La cate daune avem...profitul este extrem de mic...incat devin nerentabile...Ce te faci cand nu mai vrea nici o firma de asigurari sa-ti faca RCA?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google