Proiectul Legii RCA 2016 In Dezbatere Publica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Bolovan, da-mi voie sa

    Fa un calcul simplu: daca fiecare persoana din Bucuresti (fizica si juridica) care detine un autoturism, iti da 1 leu pe an, cam cati bani ai avea? Avand in vedere ca sunt inmatriculate fo' 1 milion doar in capitala.

    Acum calculeaza pentru 600 lei pe an. Cam cati cunoscuti de-ai tai au facut accidente anul trecut?

    "Binefacere" auzi!
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #77
      Perfect de acord ca RCA-ul este prea scump, dar asa este pt toata lumea nu doar pt trasportatori. Sa o luam si pe partea cealalta acum in Romania pretul carburantilor este mult mai mic ca acum 2 ani sa zicem, cunoaste cineva vre-un transportator de orice fel care sa fi scazut tariful pt ca s-a ieftinit motoria? E in tara asta vre-un bilet de autobuz mai ieftin, nu prea cred si nici nu o sa se intample vreodata.

      Comment


      • #78
        omu cred ca slujeste la o societate d'asta si l-au spalat pe creer.

        domnule desi ma repet intelege ca rca-ul nu-i facut ca sa imbogateasca niste societati particulare. nu au bani ? sa mai taie din cheltuieli sau/si sa-si selecteze clientii (sa ii atraga pe aia buni platnici fara daune) . aia inseamna marketing. nu sa faci niste tabele si statistici.
        acum vin si va intreb direct : -De ce mama dracului platesc eu mai mult de la an la an daca nu am nici un incident si imi creste bonusul??? Si ca mine marea majoritate a celor care mergem legal pe strazile din ro cu masini inmatriculate in ro. Ca sa aibe ce fura al' de Adamescu? Ca sa dea spagi de milioane de euro la asf ? Ca sa aiba salarii de milioane sefii aia de la societatile comerciale ?

        in plus daca da un "asigurat" peste tine parca te duci la cersit. cauta tot falul de chichite sa nu plateasca, sau trebuie s-o repari la nu stiu ce servisuri dubioase unde-si bat joc de masina ta.

        unu din 6 "tiruri" are daune ? sa i se inzeceasca/insuteasca RCA-ul. s-o inmatriculeze pe bulgaria,panamea,feroe, etc din cauza asta. celorlalti sa le scada de la an la an ca nu au daune. adica gresesti-platesti.
        dumneata sustii teoria sa platim toti ca is niste tampiti care gresesc si niste jmecheri care fura.
        Last edited by Costi-bc; 15 September 2016, 20:58.
        o/____\o
        (i)
        .........

        Comment


        • #79
          Daca la mine te referi, te inseli, eu lucrez in IT. Hai sa o luam altfel ar trebui ca taxa asta sa fie calculata ca procent din valoarea masinii. In nici-un caz nu vreau ca unul care are un tir si face bani cu el sa plateasca 20 de miloane pe an si eu cu un amarat de logan care il folosesc doar in interes personal sa plaetsc 5.Unde mai este corectitudinea atunci?

          Comment


          • #80
            vorbeam cu bolovan
            Originally posted by bolovan View Post
            Ce te faci cand nu mai vrea nici o firma de asigurari sa-ti faca RCA?
            emigrez sau inamatriculez tigaile pe la vecini.

            ps : imi povestea un prieten ca prin belgia i-a dat unu de l-a julit la o aripa :P
            decat sa-i dea asigurarea au mers la un servis pt constatare(470 euro
            ) si i-a platit cash 500 de euro sa-si repare masina unde doreste.
            Last edited by Costi-bc; 15 September 2016, 21:10.
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • #81
              Cei mai inepti soferi(nu toti,dar cei mai multi) sunt TIR-istii.Orice mucos a facut 18 ani si-a luat B,C+E,ii da fomistul de patron mastodontul de peste 40 tone si la drum fratie.Mai pune mucosul un Guta,un Salam,creste adrenalina-n el,scoate limitarea la viteza si-l vezi ca darama vreo 3 case,omoara vreo 2-3 nevinovati, de pagube nu mai vorbim si vrea asigurare ca la logan de 300 lei.Nu de putine ori am fost nevoit sa depasec TIR-uri cu peste 110 km/h cand ele sunt limitate la 90,afara se caca pe ei de frica cu umblatul al tahograf sau limitator,la noi iti da flash-uri in localitate sa te dai din fata lui ca tu mergi cu 60 si vine cocalaru din spate cu 100.Oricum asta cu RCA-ul e dictat de afara,sa distruga transportul autohton,sa distruga firmele de asigurari romanesti(ca sa vezi intamplator nu mai exista nicio firma romaneasca de asigurari) ca de altfel toata industria romaneasca,neam de curve si tradatori ce suntem.
              Last edited by burtosu; 15 September 2016, 21:26.
              KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

              Comment


              • #82
                Va rog, nu judecam aici o anume categorie sociala sau profesionala. Prea mult off topic, strica.
                Sa revenim asadar, la noul proiect de lege RCA. Nu uitati sa votati; daca doriti, bineinteles. Topicul e un poll.
                Last edited by IancuMIC; 15 September 2016, 21:31.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • #83
                  este adevarat ca multi dintre acesti "tirisi" zici ca sunt fostii carutasi de la CAP. dar pe de alta parte sunt si impinsi la extrem de patron sau de dorinta de a avea cati mai multi km/luna, - asta face sa aiba un salariu mai marisor...
                  ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                  Comment


                  • #84
                    lasa-i incolo de tiristi. de RCA vorbim.
                    eu ca simplu cetatean nu vreu sa mai platesc rca mai mare de la an la an desi nu am daune pentru tiristi , pentru tineri , pentru jmecheri , pentru chiori , pentru incompetenti , etc

                    credeti ca aia protesteaza ca li s-a marit (nu cu cativa lei , ci triplat sau inzecit) rca-ul desi aveau daune ?
                    Last edited by Costi-bc; 15 September 2016, 21:45.
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • #85
                      Cele mai parsive firme din lume sunt cele de asigurari.
                      Corup si cumpara pe oricine e nevoie din mediul politic.
                      Acum, voi chiar vreti sa li se dea peste mana? ASF are rolul de a le proteja interesele, introducand orice abuz in cadrul legal.
                      Or sa-i linisteasca un pic pe tiristi si or sa scoata bani mai multi de la persoanele fizice.
                      Probabil vor creste preturile pe segmentul de varsta 30-50 de ani, ca sa acopere scaderile la cei sub 30 de ani si la transportatori.

                      Comment


                      • #86
                        Ca sa o lamurim...nu lucrez in IT (automatizari...programator low level etc...deci singura tangenta cu firmele de asigurari sunt tonele de bani pompate in asigurari)....doar ca am obiceiul sa intorc problema pe toate partiile...plus ca am prostul obicei sa imi asum responsabilitatiile cuvenite
                        si iote un link:
                        RCA pentru firme a inregistrat o crestere de 28,8 la suta, pana la 1.311 lei, in 2015, insa si prima medie a urcat cu 51 la suta in acelasi interval.

                        Adica aproape doua miliarde lei daune.
                        Avem 6 mil masini.
                        Deci 333 lei din fiecare prima de asigurare se duce in dauna. Unde mai punem de infrastructura necesara (cam 20% din suma)...plus profitul? Nu de alta...dar daca ai pretentia sa faca acte de caritate...prima data renunta la salarul tau...ca sa pot iajunge sa ai pretentii. Ah...si calculul este valabil doar daca toata lumea isi face RCA-ul...dar in realitate doar 65% au RCA valabil.
                        Si astea sunt date oficiale.
                        Hai totusi sa ne asumam si responsabilitatiile care vin cu pretentiile...si sa nu emitem pretentii cand nu vrem sa ne asumam responsabilitati.

                        mr.K da...si asta nu-i corect. Statistica spune ca tinerii fac de trei ori mai multe accidente fata de segmentul 30-50 ani. Deh...mai citeam o alta statistica in care 15% din decesele in randul tineriilor sunt provocate de accidentele rutiere
                        Last edited by bolovan; 15 September 2016, 22:29.

                        Comment


                        • #87
                          Firmele de asigurari reduc profitul din start prin plata unor servicii catre firme din paradisuri fiscale, iar apoi urla ca ies in pierdere, din ce ramane.

                          333 lei din cat? Pana si din polita mea cu bonus maxim le-a ramas ceva. Dar cei care au 1000, 1500 sau 15000 lei la un camion?

                          Comment


                          • #88
                            mr.K mai citeste ce am scris...realitatea este ca doar 65% din masini au RCA (date oficiale).
                            Si daca vrei sa socotim la sange...Asta inseamna ca vine 450 lei...mai pune un 30% cheltuieli - (personal, chirii, transport, curent,agenti, comisioane, impozite etc...cred ca vine mai mult de 30%...)...vine 585 lei. Mai pune ca trebuie sa ai si profit...nu mult...10%...vine vo 650 lei prima medie minima. Dar...cum nu poti sa pui la fel o grupa care are sanse 10% sa faca accident cu una care are 1% sanse sa faca accident (de ex, tatal meu)...atunci situatia devine dramatica: Tatal meu plateste 130 lei/an...asta iseamna ca eu trebuie sa platesc 530 lei/an. Dar...cum eu anul trecut am platit 360 lei RCA-ul...a treia persoana trebuie sa plateasca 1460 lei...ca sa acopere toate trei persoanele (diferenta). Cine plateste 1460 lei? cel care are riscul cel mai mare de accident.

                            Comment


                            • #89
                              Dacă începi sa faci statistica la grămadă, poți sa dai de o situație, în care excepția îți confirma regula, cu alte cuvinte orice șofer din orice categorie de vârstă este expus accidentelor/incidentelor rutiere, atât timp cât mașină se afla în circulație. Restul e gargara și ar trebui sa fie un preț unic de referință al RCA/pe cilindree și CP pe tara și sa fie ajustat punctual după sistemul B/M.

                              Comment


                              • #90
                                Eu as face altfel: as plafona pretul...un 200 lei imi pare rezonabil (deh...anul trecut am platit doar RCA-uri vo 2000 lei...)...iar la prima amenda/dauna etc...pretul liberalizat...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google