Transformare Logan 1.4/8v In 1.4/16v De Clio

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • in teorie merg sigur. practic am mai spus de ce. nu va avea compresie, va maca ulei, va merge prost. trebuie alezaje peste alezaje si segmenti si pistoane la cota.
    un motor bun chiar nu se face asa. schimbi ala cu ala si gata. se fac calcule se masoara cote se fac iar calcule se corecteaza cote se fac iar calcule si in sfarsit nu o sa mearga. e f complicat.
    este de o mie de ori mai simplu sa iei cu totul motorul de 1.6 si sa il inlocuiesti.

    Comment


    • Ceea ce rezulta ca cel mai bine schimbam 1.4-ul cu 1.6 si sa mergem cu motorul neomologat dat fiind faptul ca te costa o caruta de bani omologatul. Raman la 1.4 pana la noi ordine, vad ca e prea mare bataie de cap cu pusul pieselor de 1.6 pe blocul de 1.4.
      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

      Comment


      • stii cat costa omologarea ?

        ai nevoie de acte de provenienta ale noului motor sau declaratie pe proprie raspundere din care reiese provenienta

        actele masinii, se face si itp ul si cam atat

        costuri maxime 500 ron. m am interesat eu la rar acum 2 3 zile. garantat

        cat costa dat jos alezat segmenti si pistoane noi si toata alergatura si distractia ? deci se merita ? NU !

        Comment


        • vyp, pana la urma tot e neclar...ce ai pus tu pe masina de s a ingreunat atat incat nu face fata masina si cu resoftare?
          ti ai luat 1.4, probabil ca noi toti, pentru ca nu ti ai permis altceva si ai vrut masina noua, da zici ca sunt prea costisitoare modificarile care chiar merita fara bataie de cap si anume, admisie, evacuare, axa cu came...tot acolo ajungeai daca luai 16v direct...si nu cred io ca nu mai trage motoru ca la inceput, doar e nou nout..io am 50000 si trage chiar mai bine..si nu o lua in nume de rau da n ai ales bine, cum zice cristi, motoarele astea sunt antituning...
          pentru restul, idei multe am si eu da recunosc ca n am curaj si nici documentatie completa ca sa fac asa ceva..pana nu face cineva exact, threadu asta o sa se lungeasca ))
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by marx View Post
            stii cat costa omologarea ?

            ai nevoie de acte de provenienta ale noului motor sau declaratie pe proprie raspundere din care reiese provenienta

            actele masinii, se face si itp ul si cam atat

            costuri maxime 500 ron. m am interesat eu la rar acum 2 3 zile. garantat

            cat costa dat jos alezat segmenti si pistoane noi si toata alergatura si distractia ? deci se merita ? NU !
            Spunea cineva pe o pagina anterioara, parca Vyp, ca fac nenorocitii aia teste de dinamica, de Science Fiction, sa nu cumva sa sara motorul de 1.6 MPI nemaiintalnit pe Logan din locasul sau si sa omori pe cineva de periculos ce e si ca astfel te duc in nu stiu cate costuri exorbitante. Mai discut eu si cu tata, el din 1.3 la 1300 si-a spart blocul motor si si-a pus 1.4 si l-a omologat, el stie cu omologarile, i-a suras ideea de 1.6 MPI in caz ca se duce 1.4 (desi n-are nici pe dracu').
            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

            Comment


            • nu face nimeni nimic. se verifica seriile motorului si daca se dovedeste ca motorul ala a mai fost pus pe logan este ok. trebuie si o factura pentru montaj de la un service autorizat rar

              Comment


              • deci un motor nou, de 1.6 cat costa?

                Comment


                • Doar chiulasa noua e 28 de mil...motoru cred ca un jur de 40de mil.
                  La dezmembrari e intre 12 si 15mil,depinde de uzura.
                  AG 16 Y M A

                  Comment


                  • Garantat sub 210.000 km. sigur au pe-acolo).

                    Ma voi interesa la RAR cand voi avea banii caci pana atunci nu ma agit deloc.
                    4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                    Comment


                    • Aia de la dezmembrari vezi ca au toti motoare la maxim 28.000 km, multi au motoare de 18-20.000 km rulati iar daca vrei sa cumperi ceasuri mai toate au peste 150.000 km inscrisi
                      Fac ei cumva si le da cu virgula.

                      Comment


                      • eu am schimbat motorul tot cu 1.4 si toata treaba a costat 1000 euro. motorul a fost luat de la dezmembrari si avea 17000 km, acolo a si fost montat. am schimabat si ambreiajul si distributia in aceasta suma. am mers aproximativ 2 luni neomologat deoarece nu gaseau cei de la rar actele firmei. atunci am vrut sa pun 1.6 doar ca firma nu avea la rar nush ce pentru a il omologa si am renuntat la idee pentru ca imi trebuia masina cat mai repede si nu mai aveam chef sa caut alte service-uri mai ales ca ma intelesesem deja la pret cu acea firma. si acum regret ca nu am facut aceasta modificare dar asta e. nu a fost sa fie. singura taxa pe care am platit-o la rar a fost de 100 de ron.

                        Comment


                        • dar ai pus acelasi tip de motor, de aia!

                          Comment


                          • am citit cateva msg de`ale voastre si am vaz ca deja degenerati de la topic cu modificari din 1.4 in 1.6, printre primele am citit ca nu ar merge chiuluasa de pe clio pe logan, intrebarea mea este daca ar merge aia de pe sandel cu motor de 1.2.
                            asta spun pt ca dupa ce am citit aici am inteles ca 1.4 si1.6 au alcelas bloc motor

                            Comment


                            • e simplu: nu merge...
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • deci e hotarata treaba, in septembrie ma apuc de adunat piese pentru motor.
                                am nevoie de o lista cu necesarul pieselor de la cei care se pricep.
                                pentru cele 2 variante, cu turbina si fara(stil mcd)
                                astept listele de la cine se pricepe sau situ-ri de unde sa caut.
                                Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google