Raspuns RAR Privind Foliile Pe Geamuri, Becurile Xenon Si Schimbarea Culorii Autoturi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cristi_Xp View Post
    mai are rost sa intreb cat de neagra era?
    sau daca avea abtibild pe ea...
    exemplul de mai sus , ultimele 2 poze nu le bagati in seama, folia e alta doar aveam eu impresia ca sunt aceleasi transparente.
    Era mai deschisa decat pe spate, la aia de pe spate am acte dar oricum, nici nu m-au intrebat de vreo omologare. Au zis "JOS CU EA" si gata!

    Originally posted by dan.gutu View Post
    Nu, m-am referit la cei care te-au pus sa o demontezi,dar m-am prins tarziu ca Logan-ul are geamurile putin colorate si de aici si necazul.Oricum se pune opacimetrul,se verifica si apoi dai cu parul ,poate esti un pic obosit,nu vezi bine,faci un abuz si te pune omul sa pui folia la loc.
    Vorbesc de un BMW E90, deci nu se punea problema de geamuri cu tenta colorata din fabrica, gen Logan
    Last edited by darksid3; 9 March 2012, 20:08. Reason: Automerged Doublepost
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Originally posted by B997NDL View Post
      pe un link pus de mine mai sus, de la "autorizati" ei zic ca dau omologare pt 70%vizibilitate sau mai mult, daca masina nu are geamuri 100%.

      @dan.gutu
      ph1 sau ph2? pt ca ph1 mi se pare ca e 100%.
      Masor tot ce prind ,cu poza pentru demonstratie.
      LOGAN--> <--TOYOTA

      Comment


      • ok. chiar sunt curios. cel mai bine ar fi la un laureat ph2 ca sa stiu de la ce plec.

        Comment


        • Originally posted by darksid3 View Post

          Vorbesc de un BMW E90, deci nu se punea problema de geamuri cu tenta colorata din fabrica, gen Logan
          poate ma insel eu, dar tocmai am vorbit si cu frate-miu pe treaba asta (abia am inchis telefonul cu 10 min inainte de a-ti citi postul) si mi-a confirmat ce stiam, ca are geamuri heliomate. si din afara oricum se vad ca si cum ar fi ionizate. au o usoara sau mai mare reflexie gen oglinda. asa sunt stoc, nu s-a umblat la ele. si bmw-ul are perdele pe toate geamurile din fabrica. ies din usi.

          Comment


          • la`s sa faca si la un PH1 2008
            Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

            Comment


            • la amandoua

              @dan.gutu: am vorbit acum cu niste baieti de la o firma de infolieri si se pare ca ai avut dreptate. are 82%. asta ca sa vezi ca nu e nimic personal si nu mi-am facut un scop in viata in a te contrazice.

              Comment


              • @NDL, de unde ai aterizat stapane???

                Infrarosii? Arsuri de la infrarosii? Geamuri heliomate??? De unde le scoateti ma?


                Tocmai ce ziceam cu o pagina in urma ca habar n-aveti sa cititi o lege. Sunteti cate unii care vorbiti mult si prost.

                Pe acest topic, cel mai avizat sa raspunda este Dan.Gutu. El lucreaza destul de mult cu legile ce implica RAR si alte autoritati rutiere.


                Ideea ce se desprinde din acest topic este urmatoarea: gata cu smecheria de prost gust (adica foliile tip smoala) !!! Folia de pe fata de la Duster are ~90% transparenta, nici nu se observa ca exista folie pe geam. Este in limita legii si ma protejeaza de UV. Asta este adevaratul motiv pentru care imi montez folie pe geamurile masinii. Nu ma consider mare vedeta, sa ma ascund in spatele unor geamuri fumurii.

                La Logan am cea mai transparenta folie albastra, Llumar. Doar pe spate. Se incalzeste inauntru mai putin.
                Last edited by dsign; 9 March 2012, 21:31.
                _
                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                sigpic

                Comment


                • Originally posted by dan.gutu View Post
                  Pai daca era cea mai deschisa,au facut un abuz.Adevarul este ca Logan-ul are deja geamurile cu o tenta colorata,in jur de 80% transparenta, daca nu ma insel,aplicata folia cea mai deschisa,adica 15%,rezulta 65% transparenta,deci este in afara legii.
                  Aşa ştiam şi eu, eu am folie 50% toată maşina,nu s-a legat nimeni de mine momentan,dar ŞTIU ca nu sunt legale şi mă "conformez" la un control/RAR/ITP,etc

                  Originally posted by B997NDL View Post
                  chiar nu vreau sa crezi ca as avea ceva cu tine dar nu cred ca loganul are 80% vizibilitate. alea mai putin de 95% vizibilitate nu cred ca au. sa ma contrazica cineva daca a masurat. mie mi se par cristal. poate la prestige sunt mai inchise putin dar nu stiu daca ajung chiar la 80%.
                  Cea mai simpla metoda ca sa vezi ca este alta nuanţă, este de a lasa geamul puţin ,iar daca nu vezi aceleaşi culori,aceaşi luminozitate,ţi-ai raspuns singur la intrebare,este cu tenta,si DA loganul are din fabrica tenta
                  sigpic
                  "BRABUS" STYLE

                  Comment


                  • Originally posted by dsign View Post
                    @NDL, de unde ai aterizat stapane???

                    Infrarosii? Arsuri de la infrarosii? Geamuri heliomate??? De unde le scoateti ma?
                    deja vad ca ai o problema. ramai la ce stii. cauta pe goagal si o sa vezi ce inseamna raze infrarosii. nu cred ca ai avut prea mare rabdare cu scoala. si da.. bmw-ul are geamuru heliomate. probabil ca nu toate nivelurile de dotare, dar au. mai intereseaza-te. asta o stiu sigur si nu la a saptea mana.

                    @matheo: nu mai era nevoie de postul ala pentru ca am recunoscut mai sus ca m-am inselat.
                    Last edited by B997NDL; 9 March 2012, 22:11.

                    Comment


                    • Aici gresesti,cred ca vrei sa zici de raze ultraviolete. Intradevar, folia de calitate,nu cea care se vinde la pachet pe taraba,stopeaza in proportie foarte mare,nu total, aceste raze,care sunt daunatoare nu numai organismului dar si interiorului autoturismului.
                      LOGAN--> <--TOYOTA

                      Comment


                      • ma rog... sa zicem ca aici am dubii dar caldura e data de razale infrarosii din spectrul luminii solare. deci cald tot o sa fie in masina daca e deschisa la culoare folia.

                        Comment


                        • Originally posted by B997NDL View Post
                          si da.. bmw-ul are geamuru heliomate. probabil ca nu toate nivelurile de dotare, dar au. mai intereseaza-te. asta o stiu sigur si nu la a saptea mana.
                          Frânăăăă că ne prăpădim (eu cel puțin de râs) NDL-ule, interesează-te tu!
                          Alea sunt geamuri ionizate nu heliomate! Ionizatul e una, heliomatul e alta.
                          Inclusiv alea ale cascetarilor sunt ionizate nu înfoliate, dar deh.

                          Comment


                          • si daca sunt ionizate tot negre si ilegale sunt .... deci ?
                            Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                            Comment


                            • Originally posted by Razvy View Post
                              Frânăăăă că ne prăpădim (eu cel puțin de râs) NDL-ule, interesează-te tu!
                              Alea sunt geamuri ionizate nu heliomate! Ionizatul e una, heliomatul e alta.
                              Inclusiv alea ale cascetarilor sunt ionizate nu înfoliate, dar deh.
                              eu stiu ce vorbesc. ionizatul e altceva. sunt usor ionizate, mai mult pt aspect. heliomate sunt pt ca se inchid la culoare cu cat soarele e mai intens. crezi ca daca tu ai facut seralul, toti sunt la fel?!

                              Comment


                              • Ce model si an de fabricatie este acest BMW,ca m-ai facut curios ? Daca imi spui si VIN-ul iti spun ce fel de geamuri are.De unde stii ce scoala a facut fiecare si daca a absentat ?
                                LOGAN--> <--TOYOTA

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google