Raspuns RAR Privind Foliile Pe Geamuri, Becurile Xenon Si Schimbarea Culorii Autoturi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • vezi ca am intrebat si eu ceva acolo , sunt curios de raspuns pe forumul respectiv .
    Uite o folie omologata pe fata, din cate imi amintesc era cevau 84..87% ...
    loganul e ambition,deci are un pic geamurile colorate din fabrica.
    Insa daca o privesti din alt unghi ,mai innorat afara pare mult mai mult de 84% ala ...vezi pozele 2 si 3.
    Attached Files
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • pai daca e asa inseamna ca te oprea politia, dupa ce zic ei. si la ph2 cam la toate, daca te uiti in unghi pare geamul mai inchis la culoare putin. poate n-au 100%.
      ce ai intrebat acolo?

      Comment


      • Originally posted by Cristi_Xp View Post
        vezi ca am intrebat si eu ceva acolo , sunt curios de raspuns pe forumul respectiv .
        Uite o folie omologata pe fata, din cate imi amintesc era cevau 84..87% ...
        loganul e ambition,deci are un pic geamurile colorate din fabrica.
        Insa daca o privesti din alt unghi ,mai innorat afara pare mult mai mult de 84% ala ...vezi pozele 2 si 3.
        Cand a trebuit sa fac Autentificarea la RAR, aveam folia si pe geamurile fata. Vreau sa spun ca nici macar nu m-au intrebat daca am autorizatie sau altceva, m-au pus pe loc s-o dau jos, acolo, in hala.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • mai are rost sa intreb cat de neagra era?
          sau daca avea abtibild pe ea...
          exemplul de mai sus , ultimele 2 poze nu le bagati in seama, folia e alta doar aveam eu impresia ca sunt aceleasi transparente.
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • Originally posted by B997NDL View Post
            ba exista. citeste pe link-ul postat de mine de pe forumul politistilor. nu te arunca in afirmatii.

            "Totuși e bine să știți că mulți producători de autovehicule, oferă ca opțiune geamuri geamurile laterale spate și luneta cu 65% absorbtie a luminii, sub diferite denumiri (de exemplu la VW Audi, Skoda Seat, această opțiune se numește „Privacy Glass”), iar aceste geamuri ce vin așa din fabrică sunt perfect legale și sunt omologate de RAR odată cu omologarea modelului respectiv. Dar eu nu am văzut vreun producător care să monteze astfel de geamuri la portierele din față, respectiv în câmpul de vizibilitate principal."


            După cum bine cunoaÈ™teÈ›i, există foarte multe autoturisme ce au aplicată folie de protecÈ›ie (care poate fi pt o protecÈ›ie solară sau antiefracÈ›ie). Apare o problemă în cazul foliilor solare, întrucât în codul rutier este stipulat faptul că aplicarea unor astfel de folii pe geamuri, care restrâng ...


            @Iancumic. sunt destule masini MAI cu folii in bucuresti.
            Eu nu ma arunc in afirmatii,acolo era vorba de geamuri cu opacitate mare, din fabrica, pe laterale fata.Nu exista asa ceva ! Asta este meseria mea,sa controlez si asta, printre altele.
            LOGAN--> <--TOYOTA

            Comment


            • Originally posted by darksid3 View Post
              Cand a trebuit sa fac Autentificarea la RAR, aveam folia si pe geamurile fata. Vreau sa spun ca nici macar nu m-au intrebat daca am autorizatie sau altceva, m-au pus pe loc s-o dau jos, acolo, in hala.
              Exact asta mi s-a intamplat si mie, tot la identificare. Cum au vazut masina au zis sa dau folia jos. Mentionez ca o am pe cea mai "deschisa la culoare".
              Cand am montat-o, acum un an de zile, cei de la atelier au zis ca s-a modificat legea si ca nu se mai da autorizatie pentru geamurile laterale fata. Daca m-au mintit sau nu, nici acum nu stiu. De cate ori am fost oprit in trafic, nu m-a intrebat nimeni nimic de folia de pe fata. Adevarul e ca nici nu prea se observa ca e folie pe geam, dar sunt sigur ca la un test cu un aparat de masurat transparenta, nu ma incadrez in legalitate.
              sigpic

              Comment


              • Originally posted by Cristi_Xp View Post
                mai are rost sa intreb cat de neagra era?
                sau daca avea abtibild pe ea...
                exemplul de mai sus , ultimele 2 poze nu le bagati in seama, folia e alta doar aveam eu impresia ca sunt aceleasi transparente.
                ma miram eu prea e mare diferenta..

                @alexgrasu: deci nu mai e legala nicio folie pe fata?
                Last edited by B997NDL; 9 March 2012, 19:08.

                Comment


                • Eu am din fabrica geamuri cu "tenta"; de afara se observa ceva mai inchis in interior, iar din masina e greu de sesizat diferenta.
                  Attached Files
                  Last edited by IancuMIC; 9 March 2012, 19:13.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Pai daca era cea mai deschisa,au facut un abuz.Adevarul este ca Logan-ul are deja geamurile cu o tenta colorata,in jur de 80% transparenta, daca nu ma insel,aplicata folia cea mai deschisa,adica 15%,rezulta 65% transparenta,deci este in afara legii.
                    LOGAN--> <--TOYOTA

                    Comment


                    • @NDL: Mie asa mi-au zis baietii de la atelier. Nu mi-au dat autorizatie pentru folia de pe laterale fata. Nu stiu daca s-a modificat sau nu legea, dar la data respectiva (prin aprilie-mai 2010) asta mi-au zis.
                      @dan.gutu: Cine a facut un abuz? Cei de la atelier nu cred ca au facut vreun abuz, pentru ca nu mi-au dat autorizatie. A fost alegerea mea sa o montez "pe naspa"
                      Last edited by alexgrasu; 9 March 2012, 19:17.
                      sigpic

                      Comment


                      • Nu, m-am referit la cei care te-au pus sa o demontezi,dar m-am prins tarziu ca Logan-ul are geamurile putin colorate si de aici si necazul.Oricum se pune opacimetrul,se verifica si apoi dai cu parul ,poate esti un pic obosit,nu vezi bine,faci un abuz si te pune omul sa pui folia la loc.
                        LOGAN--> <--TOYOTA

                        Comment


                        • Eu stiam ca sunt in afara legii, asa ca nu am avut ce sa comentez cand mi-a zis sa le dau jos. Asta e, mergem pe burta
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by dan.gutu View Post
                            Pai daca era cea mai deschisa,au facut un abuz.Adevarul este ca Logan-ul are deja geamurile cu o tenta colorata,in jur de 80% transparenta, daca nu ma insel,aplicata folia cea mai deschisa,adica 15%,rezulta 65% transparenta,deci este in afara legii.
                            chiar nu vreau sa crezi ca as avea ceva cu tine dar nu cred ca loganul are 80% vizibilitate. alea mai putin de 95% vizibilitate nu cred ca au. sa ma contrazica cineva daca a masurat. mie mi se par cristal. poate la prestige sunt mai inchise putin dar nu stiu daca ajung chiar la 80%.

                            Comment


                            • Maine masor la Logan-ul lui tata si iti spun exact ,dar din cat imi aduc aminte este 82%.
                              LOGAN--> <--TOYOTA

                              Comment


                              • Originally posted by alexgrasu View Post
                                @NDL: Mie asa mi-au zis baietii de la atelier. Nu mi-au dat autorizatie pentru folia de pe laterale fata. Nu stiu daca s-a modificat sau nu legea, dar la data respectiva (prin aprilie-mai 2010) asta mi-au zis.
                                pe un link pus de mine mai sus, de la "autorizati" ei zic ca dau omologare pt 70%vizibilitate sau mai mult, daca masina nu are geamuri 100%.

                                @dan.gutu
                                ph1 sau ph2? pt ca ph1 mi se pare ca e 100%.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google