Raspuns RAR Privind Foliile Pe Geamuri, Becurile Xenon Si Schimbarea Culorii Autoturi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    NU DA JOS NIMIC! E perfect legala asa cum o ai. Ce daca au dat ei lege... legea se aplica din momentul intrarii in vigoare si nu retroactiv, adica pentru ce s-a intamplat in trecut. Nu face gresala sa dai folia jos ca sa scoti timbru iar apoi sa pui alta tot 73%, pentru ca atunci chiar ca nu va fi legala(nu vei mai avea omologare) si te vor arde pe buna dreptate. Nu te mai lua dupa toti. La ITP du-te fara griji, nu o sa comenteze nimic, iti garantez.

    Comment


    • #47
      pai faza e ca la cea de pe fata am timbrul pus peste folie deci il pot da jos fara sa desfac folia.
      Renault Megane 2 2007 Privilege
      1.5 dci 126 CP

      Comment


      • #48
        Fara timbrul ala practic nu mai ai omologare pe folie si intri in ilegalitate iar apoi te pot arde baietzii fara stres.
        PS. Ca nu prea se observa din cauza transparentei mari asa e... dar un militian mai versat te miroase imediat. Sa nu mai vorbim de Rar/ITP. Daca vrei sa stai fara griji si fara amenzi si taloane ridicate lasa folia asa cum ti-au montat-o aia de la Llumar.
        Last edited by Nepotu123; 25 March 2011, 22:14.

        Comment


        • #49
          din cate stiu eu timbrul trebuie sa fie intre folie si geam nu aplicat peste folie. la mine asa scrie pe autorizare
          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

          Comment


          • #50
            La cele de pe spate care sunt inchise e pus si la mine intre folie si geam, pentru ca altfel nu s-ar vedea. Insa pe fata mi-a zis baiatul care mi-a montat folia ca e totuna daca e pus intre folie si geam sau peste folie, se vede la fel datorita transparentei ridicate a foliei fata.
            Renault Megane 2 2007 Privilege
            1.5 dci 126 CP

            Comment


            • #51
              Bre, eu am avut folie pe toata masina. Cand m-am dus la RAR pentru niste acte, am intrat in hala si primul lucru care m-au pus, a fost sa dau jos folia de pe geamurile fata, pe loc. Acte am pe folia spate+luneta, in rest, trebuie transparenta apropiata de gradul normal al geamului stock, altminteri se considera ilegal.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • #52
                pe fata ce folie aveai? de 73, cu autorizatie, timbru in geam? sau mai inchisa?
                Renault Megane 2 2007 Privilege
                1.5 dci 126 CP

                Comment


                • #53
                  Habar n-am. Asa am luat masina. Am actele in torpedo, o sa ma uit maine. Pe fata erau foarte inchise la culoare. Nu se vedea cine e la volan din afara.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #54
                    Nu cred ca actele sunt pe bune... ca nu da nimeni omologare pe geamuri negre pe fata. De aici si problemele tale la Rar...
                    Edit: acum am vazut ca ai zis ca acte aveai pe folia spate + luneta.
                    Last edited by Nepotu123; 26 March 2011, 01:06.

                    Comment


                    • #55
                      Pai eu ce-am zis mai sus? Actele sunt doar pentru geamurile spate+luneta. Pe fata nu-ti da nimeni acte decat daca e opacitate foarte mica, aproape insesizabil fata de stock. Eu oricum vroiam sa le dau jos, noaptea nu vezi nimic iar daca mai ai si de facut parcare cu spatele, e clar.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • #56
                        Pe mașinile de Poliție ce folii au, știe cineva?
                        Mie mi-ar place alea gen oglindă ca la MCV-urile lor.

                        Comment


                        • #57
                          din aia la 10 lei cred,cin ii intreaba pa ei de ceva

                          Comment


                          • #58
                            alea tip oglinda poti numai sa le ionizezi pt ca folia tip oglinda nu are omologare, deci e ilegala. Cat priveste folia neagra de pe mcv-urile masinilor de politie nu am vazut niciun timbru care sa ateste ca ar fi omologata, iar pe fata erau foarte incise fata de cum erau odata legale. Deci militienii ne impun noua sa respectam legea, dar ei sunt primii are o incalca.

                            Comment


                            • #59
                              Am vazut acum ceva timp la semafor la razoare un logan de al lor cu folie de 5 pe toate geamurile. Bineinteles fara nici un timbru pe nicaieri.

                              PS: in proiectoare aveau niste lumini albastre (nu xenon, ci albastru inchis) si mergeau cu ele aprinse ziua in amiaza mare. Bineinteles ca becurile din farul de pe dreapta erau arse, ca numai in farul stang ii ardea faza.
                              Renault Megane 2 2007 Privilege
                              1.5 dci 126 CP

                              Comment


                              • #60
                                Numai gaborii isi permit. Eu unu sunt foarte interesat sa-mi pun folie pe toate geamurile cu exceptia lunetei. Am avut si pot sa zic ca se merita atata timp cat noaptea esti foarte atent deoarece nu se vede nik in oglinzile retrovizoare. Folia nu era omologata si am umblat asa cam un an de zile prin tara inclusiv la mare. Am dat-o jos din cauza la itp si acum mi-am pus doar geamurile laterale spate.
                                Last edited by 87cio; 30 March 2011, 13:45.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google