Raspuns RAR Privind Foliile Pe Geamuri, Becurile Xenon Si Schimbarea Culorii Autoturi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Xenon 4300 k

    In privinta XENON astept parerille celor ce au instalat pe masina 4300 k , eu am asa ceva de 2 ani 4300k nu am fost niciodata avertizat de la participantii din trafic ca i-as orbi si vorbesc serios ,iar in privinta ploii , zapezii conditiilor nefavorabile nu am avut probleme ( atentie: am si folosesc obturatoare pentru becuri!) ,
    Last edited by cassilo; 30 March 2011, 17:48. Reason: schimbare titlu
    sigpic

    Comment


    • #62
      Si eu am xenon de 4300k, faruri cu lupa si spalatoare, insa nu am autoleveling. Am reglaj manual in bord pt faruri. Sunt curios la ITP daca zice cineva ceva.... pe strada nu am deranjat pe nimeni cu ele, iar pe ploaie,zapada si intuneric bezna, 4300k rulzz. Inainte am avut 6000 si nu vedeam nimic cu ele in conditiile de mai sus.
      Renault Megane 2 2007 Privilege
      1.5 dci 126 CP

      Comment


      • #63
        Nu se prinde nimeni la ITP ca ai tu xenoane... Verifica ei acolo reglajul, daca nu e bun, il fac ei dupa care tu trebuie sa te simti si sa-i cinstesti
        _
        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

        sigpic

        Comment


        • #64
          Asta vroiam sa aflu! Multi pun de 6000k pentru frumusete dar nu pt utilitate ! 4300 k este perfect indiferent de autoturism !!!!! Partea cu autoreglare este impusa de fabricanti , pe lupe merg bine si 6000 dar cu conditia ballastul sa fie digital , tot ce am pus pe faruri clare de 4300 k oamenii super multumiti , in curand o sa aduc si H7 , H1 , etc cu terminatia R special pentru faruri clare!
          Last edited by cassilo; 30 March 2011, 22:45. Reason: am uitat
          sigpic

          Comment


          • #65
            Salut!
            Eu am folie LLUMAR pe toate geamurile, transparenta 5% pe spate si luneta si 73% pe fata plus un parasolar de 5%. Timbre pe toate geamurile+timbre de omologare RAR si acte doveditoare, acte de omologare a foliei, acte de acordare a licentei de importare a foliei si de autorizare pentru montaj a firmei. Nu am avut nici odata probleme cu nimeni. Sunt montate din mai 2007 şi am avut ITP in 2008 si 2010. Fara probleme. M-a oprit si politia de doua ori si o data chiar la filtru cu ARR. Au cerut toate actele posibile: CI, permis, asigurare, rovinieta, trusa, stingator, triunghi si bineinteles actele de la folie. Dupa ce am prezentat tot ce aveam mi-au multumit si mi-au urat drum bun.
            Folia a fost pusa la o firma din Sibiu, calitate excelenta, cinci ani garantie.

            Comment


            • #66
              Originally posted by razvan05 View Post
              eu am gasit sa montez xenon autorizat RAR in ploiesti la mecaplast (service hyundai) dar este cam scump. kit, montaj H4 =550ron. dar am garantia ca le regleaza cum trebuie si mai ales imi da la mana un act care sa il flutur pe sub nasul lui garcea



              se poate si pe logan. daca ai posibilitatea ia legatura la mecaplast ploiesti si te vor lamuri
              Cool , ce tari sunt astia de la MECAPLAST PLOIESTI au si xenoane autorizate , oare de unde le cumpara ?
              sigpic

              Comment


              • #67
                da si eu is curios

                Comment


                • #68
                  luna viitoare o sa ajung pe la ei. tot ce imi vor inmana o sa postez pe forum. daca se vor suci in ultima instanta nu mai colaborez cu ei . clar !

                  Originally posted by cassilo View Post
                  Cool , ce tari sunt astia de la MECAPLAST PLOIESTI au si xenoane autorizate , oare de unde le cumpara ?
                  la ITP mi s-a spus ca xenonul este autorizat atata vreme cat lumina este alba (adica maxim 6000K). mi-au spus nu au scris
                  Last edited by RAZVAN-005; 1 April 2011, 13:16. Reason: Automerged Doublepost
                  Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                  Comment


                  • #69
                    De prins ca am xenon se prinde oricine face ITP-ul. Se observa la aprinderea farurilor daca e xenon sau halogen (dupa modul de aprindere, nu dupa culoare). Insa sper sa fie ok. Daca nu, oricum am 2 becuri halogen H7 in torpedou, le schimb pe loc daca o fi nevoie.

                    Ce acte ai tu la folie? din cate am citit ai mai multe decat noi restul. Mie spre ex la folie mi-au pus timbre in geamuri si mi-au dat o factura, chitanta si o foaie pe care scrie certificat de garantie si conformitate.
                    Renault Megane 2 2007 Privilege
                    1.5 dci 126 CP

                    Comment


                    • #70
                      exact asta am primit si eu la montare. factura certificat de conformitate si certificat de garantie
                      Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                      Comment


                      • #71
                        la tine sunt 2 foi separate cele 2 certificate?

                        La mine e o singura foaie, cat jumatate de A4, pe care e stampila Llumar si stampila serviceului montator precum si semnaturile lor si a mea.
                        Last edited by skorpio_bog; 1 April 2011, 15:07. Reason: Automerged Doublepost
                        Renault Megane 2 2007 Privilege
                        1.5 dci 126 CP

                        Comment


                        • #72
                          da sunt doua foi A4. probabil difera de la service la service. eu am pus la brebu folie orpro
                          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by skorpio_bog View Post
                            De prins ca am xenon se prinde oricine face ITP-ul. Se observa la aprinderea farurilor daca e xenon sau halogen (dupa modul de aprindere, nu dupa culoare). Insa sper sa fie ok. Daca nu, oricum am 2 becuri halogen H7 in torpedou, le schimb pe loc daca o fi nevoie.

                            Ce acte ai tu la folie? din cate am citit ai mai multe decat noi restul. Mie spre ex la folie mi-au pus timbre in geamuri si mi-au dat o factura, chitanta si o foaie pe care scrie certificat de garantie si conformitate.
                            Eu daca as fi in locul celui de la ITP te-as ierta ! Am montat cumnatului meu xenon,pe Megane,a durat cred ca vreo 2h si a trebuit sa demontez rotile fata,dar bomboana de pe coliva a fost ca am ars o siguranta la faza scurta pe dreapta si a trebuit sa demontez o jumatate de masina,fara exagerare.Asa sunt puse si la tine sigurantele ?
                            LOGAN--> <--TOYOTA

                            Comment


                            • #74
                              pai renaultul megane din punctul meu de vedere este cea ma "incalcita" masina, pana ajungi la niste chestii minore trebuie sa-i dai motorul jos in rest o masina excelenta

                              Comment


                              • #75
                                @ dan.gutu, eu mi-am montat xenonul fara sa dau rotile jos, insa intr-adevar e ceva chin. Becurile halogen le montez in 5 minute, fara sa demontez nimic pe masina, am experienta destula la asta

                                Intr-adevar, placa cu sigurantele pentru pozitii, faza scurta, lunga etc se gaseste in cutia neagra de la motor, de langa baterie. Pentru a avea acces la sigurante, trebuie demontata bateria, tava in care sta bateria si mufele de la calculatorul de injectie (calculatorul este corp comun cu tava in care sta bateria).
                                Renault Megane 2 2007 Privilege
                                1.5 dci 126 CP

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google